Ірина Михалевич. «Весна починається восени — про це точно знає ліщина» (оповідка циклу «Дивовижі про рослини»)


 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич: дослідження та оповідки про писанки. Ірина Михалевич. Весна починається восени — про це точно знає ліщина (оповідка циклу Дивовижі про рослини). Писанкарство. Натуральні барвники. Ліщина. Розкрилися ліщинові сережки. 12 лютого 2025 року.

На світлині: розкрилися ліщинові сережки. 12 лютого 2025 року.

 

 

Ірина Михалевич

ВЕСНА ПОЧИНАЄТЬСЯ ВОСЕНИ
(про це точно знає ліщина)

Людей дивує, коли вони бачать восени на ліщині сережки: хіба ж вони виростають не весною? Сережки — це чоловічі квіти ліщини, вони ростуть осінніми місяцями і всю зиму, а у лютому робляться розміром з долоню.
Це така краса! Усюди ще голі дерева, порожні квітники, а на ліщиновому кущі вже гойдаються довжелезні сережки, і їх там густо-густо.

Ліщиновий пилок — це цінний корм для бджіл і всіляких ранніх комах. Це теж багатьох дивує — як то, у лютому бджоли збирають пилок? Так, якщо випаде більш-менш тепла сонячна днина. При найменшому подихові вітру пилок розпорошується і запліднює крихітні жіночі квіти рожевого забарвлення, які ростуть на тому ж кущі, що й сережки.

Коли я бачу в листопаді опецькуваті сережки на ліщині, вони тоді ще бурі за відтінком, кругленькі, то розумію, що осінь — це потаємна весна. А ще ж є "фенологічна весна" — той час, коли ранні рослини прокидаються від зимового сну, найпомітніше це робить ліщина, тому лютий, коли ліщина зацвітає — це і є час фенологічної весни... І осінь, то весна, і лютий...якось забагато весни, але ж так воно і є.

Відомо, що ліщина - фарбувальна рослина. Фарбувальною є кора і сережки, напевно, листя теж вміє фарбувати. Вперше серед учасників школи писанкарства "РЯСТ" фарбувати ліщиною спробувала Галина Тудай. І тоді стало зрозуміло, що ліщинові сережки — це чудове джерело жовтої барви. Свіжими ліщиновими сережками вийде пофарбувати писанку і в січні, і в лютому, допоки вони сповнені свіжого пилку. А до березових сережок із пилком ще не близько, треба квітня дочекатися.

На фото Ви бачите писанку, відписану за традиційним взором Бойківщини, жовтава кремова барва на ній — то свіжі ліщинові сережки з галуном. Дякую щиро за увагу!

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич: дослідження та оповідки про писанки. Ірина Михалевич. Весна починається восени — про це точно знає ліщина (оповідка циклу Дивовижі про рослини). Писанкарство. Натуральні барвники. Ліщина. Писанки за взорами традиційних писанок Бойківщини. Писанка зліва фарбована в кремово-жовтаву барву ліщиновими сережками.

На світлині: писанки за взорами традиційних писанок Бойківщини. Писанка зліва фарбована в кремово-жовтаву барву ліщиновими сережками.

 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники березня. Як фарбувати писанку ліщиновими сережками. Сережки ліщини, лютий 2023 року."Напровесні, коли холод і лід, природа дрімає. Та під тонкою кіркою видимого спокою теплиться життя. Дерева та кущі навіть серед зими готові прийти людині на допомогу. Найбільше користі — у корі тоненьких гілочок, що виросли упродовж останнього року життя рослини. Так пише травознай Наталя Земна у книзі ”Природа зцілює і взимку. Гілкотерапія”. Цієї зими, друзі, я заготовила чимало соку калини. Вона приємна в чаях, усуває симптоми застуди, очищує шкіру, зміцнює імунітет. Після переробки ягід залишаються галузки з кетягів. Ними я і спробувала фарбувати біле куряче яйце. Отримується світло-бура барва, яка нерівномірно лягає на поверхню. Можливо, коли взяти гілочки прямо з куща, то вийде краще пофарбувати. Треба спробувати..." (Ірина Михалевич)

Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Світлини – авторські.

 

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

 


Останні коментарі до сторінки
«Ірина Михалевич. «Весна починається восени — про це точно знає ліщина» (оповідка циклу «Дивовижі про рослини»)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми