Українські скоромовки


СкоромовкиСкоромовки є своєрідним жанром дитячого фолькльору. Цінність скоромовок полягає не в смисловому навантаженні, а в такому підборі і розстановці слів, вимова яких вимагає певних зусиль і сприяє виробленню дикції, правильної артикуляції.  Також скоромовки підвищують культуру мовлення.
Вимова скоромовок сприймається як весела забава, тому діти їх люблять:  той, хто прагне швиденько розповісти скоромовку, часто потрапляє у смішне становище, "спотикаючись" чи перекручуючи слова. Скоромовки легко засвоюються дітьми і, поширюючись усним способом, найчастіше втрачають автора.

 

 

 

Сергій Губерначук

Чубань 

Наш Чуба́нь такий чубатий!
Ну, такий уже чубатий!!
Ну, такий-такий чубатий!!!
Що, бувало, буде спати –
а в цей час з його кімнати
від кімнати до кімнати,
від кімнати до кімнати,
через двері просто з хати
виповзає чуб гуляти –
і подвір’я підмітати!

Ви не вірите, малята?
То хіба не ваша хата?

 

------------------------

 

Марія Дем’янюк 

Жу-жу!

Жорж жоржиною милувався,
Жорж в жоржинах добре знався.
У жоржині джміль сховався,
Задзижчав – і Жорж злякався.

За матеріалами: Марія Дем’янюк. Збірка «Світань».  Хмельницький", 2020 р.

 

-----------------------

 

Міла Сонячна

Білка

(скоромовка)

Бігла білка по драбині.
Стрибом стриб по горобині
Біля бабиних хлібів
І баштану гарбузів,
Біля бука й бузини
Між берез до дубини.
Для білчаток-білозубок
Назбирала білих булок,
Ще буряк, цебро грибів,
Баклажанів і бобів,
Дрібку борошна, цибулі,
Кабачків-бо не забула,
Бараболі більше торби...
Вибирайте до вподоби!

(7.05.2024)

 

-------------

 

Микола Сингаївський

СКОРОМОВКА
 
Коржі — з медом, 
коржі — з маком, 
а смаженя -— 
з пастернаком, 
а галушки — 
з лютим перцем, 
а в нас гості — 
з добрим серцем.
А ми гостям за спасибі 
дамо хрону, 
дамо риби.
А за раки — нема дяки, 
нехай родять 
хліб і маки.
А маківка — до мачини, 
перченятко — до перчини, 
щоб усе буяло в зрості...
А ми з вами — 
знову в гості.

 

     
За матеріалами: Микола Сингаївський. "Ластівоча весна". Вірші для дітей. Художник Олександра Прахова. Київ, видавництво "Веселка", 1987 рік, 23 с.

 

 

 

 

Володимир Лучук. Скоромовки. Найрідніші слова. Збірка віршів для дітей. Малюнки Людмили Лободи.
Скоромовки Володимира Лучука зі збірки віршів для дітей "Найрідніші слова": "В’язолаз", "Грізно грима грім", "Зубр на зрубі", "Кріп в окріп", "Над кущем літає хрущ", "Мишка, миска і Мишко", "Летіла сова", "Сумно сомові самому", "Сміх на сніг".
 
 
 
 
 
Микола Сингаївський. Гумористичні вірші, байки, веселинки, скоромовки. Ілюстрована збірка Маківка і перчина. Художник Анатолій Василенко
До збірки гумористичних творів для діточок Миколи Сингаївського "Маківка і перчина" увійшли вірші: "Розмова", "Марічка і звичка", "Казала Маківка", "Горобець і Шпаки", "Батько і син", "Груші на вербі", "Кіт і Мишенята", "Зайченя", "День і ніч", "Сміх для всіх", "Про що говорили птахи і звірі", "Сон Тимка-дивака", "Оксанчина радість", "Тріскуча гілка", "Хто тягне?", "Дівчатка і курчатка", "Білчині забавки", "Гостини у їжака", "Хата під водою", "Жартував комарик з колесом", "На морі, на возі", "Все спочатку", "Тиждень для лежнів", "Мармелад з перцю", "Гостювання", "Якби", "Хто там їде", "Перепілка і росинка", "День для горлиці", "Зерно і колос", "Таємна розмова", "Що воно за диво", "Співанка про Михайлика", "А ви здогадались?". 
 
 

Картина художника Олега Шупляка."Два рядочки – раз і два.
Швидко прочитав? Ура!!!"

(Галина Мирослава)


Леонід Куліш-Зіньків. Скоромовки з книги Сонячний дощик."Чув Івасик у ставку 
Скоромовку ось таку:    
— А я щука — риба хижа 
Малі мальки — моя їжа, 
Я недобра, навіть зла,
В мене зуби, мов пила. 
Закидає хлопчик хутко 
У став синій довгу вудку:
— А я, щуко, рибачок — 
Упіймаю на гачок."

(Леонід Куліш-Зіньків)

Галина Мирослава. Вірші для дітей. Скоромовки"Перший хлопчик каже вперше,
Що не знав, що буде першим.
Другий друг, а з ним другиня
Пругко пружаться й пружинять.
Третій каже, що як тре,
Він що треба, те натре.
Ще б четвертий у четвер
Четвертну ділив на чверть.
П’ятий йде по п’ятачку
П’ятами по  патичку."  
(Галина Мирослава)

Дитячий фольклор. Юлія Хандожинська. Скоромовки. Малюнки Ю. Северина, В. Буйновського, В. Ульянової, В. Горбачова"Курли, курли, курличуть,
Курличуть журавлі.
Курличенням накличуть
Весну по всій землі."  (Юлія Хандожинська)

Українські народні скоромовки для дітейДітям завжди подобалися скоромовки. Переймаючи від старших, вони легко їх запам’ятовували і залюбки розважалися ними. Ігровий ефект скоромовок будується на навмисному утрудненні вимови певного тексту (часом римованого або ритмізованого), викликаному відповідним розташуванням звуків. Для дітей така розвага має і виразне практичне значення — допомагає формуванню мовного апарату дитини, привчає до складних поєднань звуків. Читайте 23 народні дитячі скоромовки.

Скоромовки для малят від Лесі Вознюк"Котик, кіт-коточок,
котивсь, як клубочок,
закотивсь в куточок
котик, кіт-коточок." - ця та багато інших веселих скоромовок для діточок.

Варвара Гринько, скоромовкиВіршики-скоромовки від Варвари Гринько: "Чапля", "Фартушок", "Скоромовка" ("Пішли рясні дощі"), "Тигр", "Рись", "Скоромовка" ("Лили, лили, лили").

 

 

 

Скоромовки для дітей від Ганни Чубач

Скоромовки для діточок від української поетеси Ганни Чубач: "Дві Варвари", "Ати-бати!", "Ворони", "Грім і гуси", "Джмелі", "Дударики", "Злива", "Запитав Василь у Вовки", "Ігогошка", "Коржі з маком", "Коронована ворона", "Курка-квочка", "Курка, кролик і корова", "Курочка-чубарочка", "Мурмурка", "Опудало", "Чик-чирик".

Віршики-скоромовки для дітей від Анатолія КамінчукаВіршики-скоромовки від Анатолія Камінчука: "Капелюх", "Кріп", "Про вовка промовка", "Млин", "Чечір-вечір", "Овес", "Рак", "Привіт від кавуна", "Оляпка", "За просікою - проліски", "Дядько конюх", "Рома робить раму", "Дощ-косарик", "У сороки морока", "Поїзд", "Пасовище", "Кит і кіт".

авторські скоромовки, добіркаВадим Скомаровський, Володимир Підпалий, Грицько Бойко, Іван Андрусяк та Віктор Терен дарують нам свої віршовані скоромовки.

Українські народні скоромовки"Ой був собі коточок,
украв собі клубочок
та й сховався в куточок."

(Українська народна скоромовка)

Збірка Народ скаже як зав'яже, скоромовкиДивіться 37 скоромовок, надрукованих у збірці для дітей "Народ скаже, як зав'яже". Українські народні прислів'я, приказки, загадки, скоромовки." Упорядник - Н. С. Шумада.  Київ, Веселка, 1985 р.

Скоромовки-спотиканки Грицька Бойка, скоромовки для дітей, дитячі скоромовкиЧитайте скоромовки Грицька Бойка: "Скоро мовлю скоромовку", "Тачка та човен", "Чучело", "Ворона-каркарона", "Повезло", "Лежень", "Колосся", "Про милу і мило", "Ожина", "З села в село", "Зуби", "Явдошка й волошки", "Горішина", "Архип охрип", "Череда", "Зоя і Зіна", "Вареники", "Смаженя", "Лелі", "Клює курка крупку", "Білча", "Бусол", "Горличка", "Подзьобав і пострибав", "Гксенята й гуска", "Курличі", "Липка", "Ослисько", "Лошата", "В альтанці", "Мурий з мурмуркою", "Мороз", "Василинка й Маша", "Гуси, гуси, гусенята", "Орли", "Карася - з порося", "Аби з рук", "Коса косить", "Скрекоче сорока", "Мішок на мішку", "Бощик", "Сухарики", "Щедрий дощик", "Качечка", "Не плакали", "Калинка", "Малюємо клени", "Торохкоче трактор", "Маля-немовля", "Сумно самому", "Спочиває сивий сом", "Чапля", "Бабуся", "Пройдем двором - поговорим", "Текла Сула", "Краб", "Моржі", "Кіндрат вбрід брів", "Сто ніжок", "Жатка", "Груші", "Задумався", "Наробили двері скрипу", "Шелестять комиші", "Щиглі".


Останні коментарі до сторінки
«Українські скоромовки»:
аня , 2016-11-18 12:17:59, #
МИХАЙЛІВ ІННА , 2017-02-16 23:39:53, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 2     + Додати коментар
Топ-теми