Народні притчі


Притчі, як дорогоцінне каміння, віками передавались від одної культури до іншої, стали універсальною мовою духовного спілкування народів. (В.Н.Кляпіков)

Притча - це одночасно мудрість і шлях до мудрості: це слово, вчинок, життя і мистецтво (А. Княжицький)

 

Фольклор, народна мудрість, народні притчі

Тисячі років усна народна творчість існувала не лише для розваг. Вона слугувала певним засобом, з допомогою якого старше покоління передавало знання і досвід молодшому. З давніх часів дійшли до нас різні види усної народної творчості: казки, легенди, міфи, байки. Колись давно вони слугували мало не єдиним засобом передачі інформації наступним поколінням. Для чого взагалі потрібні притчі? Вони допомагають у житті. Це не просто цікаві історії, написані з метою когось навчити.
Притчі - це історії, які передаються від серця до серця, відкривають людям почуте, побачене, але найголовніше - душу.
Вікова мудрість, що закладена в притчах, перетворює їх на своєрідну книгу життя, яка допомагає нам зрозуміти себе та наше майбутнє.
Краса притчі полягає в тому, що вона не ділить людський розум на запитання і відповідь. Вона просто дає натяк на те, що кожного разу, коли відбуваються які-небудь події, згадується відповідна до них притча. На мій погляд, це не просто повчальні історії. У будь-якій з них можна знайти безліч прихованих змістів.
Інколи притча - найкраща відповідь на поставлене життям питання. Притчі вчать розуміти, приймати і цінити найважливіше в житті - кохання, щастя, розуміти неписані, але такі важливі закони життя.
Але, найцінніше - притчі не мають вікових обмежень. Вони цікаві всім!
Саме дітям, яких виховують іноді батьки в наказовому порядку: «Винеси сміття! Прибери в кімнаті! Поважай вчителів! Не прогулюй уроки», за допомогою притч можна найкраще пояснити важливі в житті речі.
Школярам потрібно читати притчі, щоб вони визначали для себе життєві пріоритети. Молодь знайде в притчах багато цікавого про зміст життя, про те, куди ми йдемо і який шлях нам обрати. Вчителі, психологи, класні керівники можуть за допомогою притч дати своїм учням знання, що проникають глибоко в серце і подібно насінню проростають і дають свої паростки.


За матеріалами: Черкаський Обласний Інститут Післядипломної освіти. Притчі, історії, легенди, метафори. Укладачі: Ярова В.Д., завідувач кабінету основ здоров’я та фізичної культури Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради; Сатанівська О.Д., учитель основ здоров’я Уманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №11 ім. М.П.Бажана. Черкаси, 2012.

 

 

 

 

Авторська притча. Леонардо да Вінчі. Мурашка і пшенична зернина
"Після жнив залишилася на полі пшенична зернина. З нетерпінням чекала вона дощу, щоб заритися в сиру землю до настання холодів. Мимо пробігала мурашка й помітила зернину. Зраділа знахідці, узяла на спину важку ношу й повільно поповзла до мурашника, щоб до вечора встигнути додому..." (Леонардо да Вінчі)
 
 

Скалки доброти, притча-оповідання

"У вихідний день родина відпочивали на пляжі. Діти купалися у морі та будували замки з піску. Раптом у далечині з’явилася маленька бабуся. Її сиве волосся розвівалося від вітру, а одяг був брудний і обшарпаний. Вона щось бурмотіла сама до себе, підбираючи з піску якісь предмети та кладучи їх до сумки. Коли вона проходила повз сім’ї, раз по раз нахиляючись, аби щось підняти, то посміхнулась родині, але ніхто не відповів їй на привітання..." 
 
 
 
Ярослав Чумак. Євангельські притчі Ісуса Христа. Розповіді на основі Євангелії. Малюнки Віктора Амвроза. Притча про милосердного самарянина. Король і його боржник. Розповідь про сіяча. Притча про таланти. Притча про скарб у полі. Запрошення на бенкет. Притча про блудного сина.
До книги увійшли такі притчі:

Притча про милосердного самарянина
Король і його боржник
Розповідь про сіяча
Притча про таланти
Притча про скарб у полі
Запрошення на бенкет
Притча про блудного сина

 

 
Притча про блудного сина"В одного чоловіка було два сини. Якось молодший син попросив батька віддати належну йому долю спадщини. Тому батько поділив маєток і дав кожному синові його частку. Дуже зрадівши, що одержав багатство, молодший син ворушив у далеку країну. Та він нерозважливо витратив свої гроші на розваги з численними друзями. Але настав час і перед ним постала гірка правда: його гроші закінчилися. А коли у нього не стало грошей, його полишили й друзі. Він недоїдав, а тут ще й голод наступав у тій країні. Тепер юнак перетворився в звичайнісінького жебрака..."
 
 
Фольклор, народна мудрість, народні притчі. Притча про дружбу
"По довгій, кам’янистій, виснажливій дорозі йшла людина з собакою. Йшла вона собі йшла, втомилася, собака теж утомився. Раптом перед ними - оазис! Прекрасні ворота, за огорожею - музика, квіти, дзюркіт струмка, словом, відпочинок..." (з народної притчі).
 
 
 

Про батьків заповіт. Притча. Український селянин-косар з села Дубче біля Синяви (нині Польща). Акварель Юрія Глоговського, 1834 р.Вітання усім. Цього разу пропоную дві притчі, які я збирала в межах фольклорної практики на першому курсі.  Носії чесно зазначили, що оповідки не побутують у їхній місцевості, а прочитані десь колись у якихось книжках. Тим не менше, цей фольклор заслуговує на увагу. 


Ярослав Чумак. Євангельські притчі Ісуса Христа. Розповіді на основі Євангелії. Малюнки Віктора Амвроза. Притча про милосердного самарянина. Король і його боржник. Розповідь про сіяча. Притча про таланти. Притча про скарб у полі. Запрошення на бенкет. Притча про блудного сина."Один багатий чоловік вибирався в далеку дорогу і, поки вирушити, роздав усе своє золото трьом своїм робітникам. Першому дав п’ять мірок золота, другому - дві, третьому – одну. І сказав: «Глядіть, щоб по моєму повороті ви віддали мені все ще й з надвишкою». По виїзді пана перший робітник пішов на базар і за все золото накупив від торгівців усього добра: прянощів, шовку, сушених овочів, вбрання, накривал і оливи. Згодом він попродав усе і заробив на цьому добре. Він працював важко, купував, що трапилось, продавав, і наприкінці, при розрахуванні, він міг наповнити грішми не п’ять, а десять мірок..." (з притчі)

 

Сергій Губерначук. Притчі у віршах. Древньокитайська притча  на український лад"Коли всевладний майстер-Бог
створив в екстазі чоловіка,
то той мав сплачувати борг
лише добром, лише до віку."

(Сергій Губерначук)

Яблуня (народна притча). Малюнок Світлани та Надії Лопухових."Син спостерігав за стареньким батьком, котрий щодня багато трудився, а навесні взявся садити сад. Юнак підійшов до батька, поглянув на маленьку яблуньку, яку той старанно обкопував, і запитав: «Батьку, я бажаю тобі ще багато літ життя, але невже ти ще сподіваєшся їсти плоди із цієї яблуньки?»..." (з народної притчі)

Притча про дружбу

"Було собі два друзі. І дуже міцною була їхня дружба Якогось моменту друзі посперечались, і один з них дав ляпаса іншому. Останній, відчуваючи біль, але нічого не кажучи, написав на піску: «Сьогодні мій найкращий друг дав мені ляпаса». Вони продовжували йти..."

Терпимість. Народна притча. Малюнок Наталі Шишковської"Помирає в одному поселенні старий мудрець. Прийшли до нього люди попрощатися та й говорять: «Скажи нам, мудрий старче, як вдалося тобі створити такий лад у сім’ї, що всі сини і невістки, дочки і зяті жили разом у мирі й злагоді»? ..."

народні притчі, Без труда нема плода, збіркаДобірка притч: "Без труда нема плода", "Рай і пекло", "Сила слова", "Притча про двох вовків", "Гордий олень", "Зустріч і розлука", "Вибачення", "Срібло", "Жінка", "Дружба", "Любов і щастя", "Вчасні слова", "Майстер", "Гнилі яблука", "Любов", "Життя", "Притча про колодязь", "Вірний друг", "Віслюк", "Всього лише відображення", "Рани", "Щастя", "Пісок", "Чи в рай, чи в пекло", "Кожний знаходить те, що шукає", "Листок і вишенька", "Квітка та вітер", "Притча про яблука", "Сила притчі".

У пригоді, Батькові поради, Без труда нема плода,  народні притчіНародні притчі: "У пригоді", "Без труда нема плода", "Батькові поради", "Батьківська порада" (оповідач Наталя Швець), "Батьківська порада" (оповідач Горова Л.), "Батькова наука" (оповідач Ольга Максимів, Бойківщина), "Батькова наука" (оповідач Василь Барчук, Буковина). 


Останні коментарі до сторінки
«Народні притчі»:
ніна , 2018-12-06 17:41:25, #
ніна , 2018-12-06 17:43:11, #
Лесь Маланка , 2018-12-06 19:05:17, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 3     + Додати коментар
Топ-теми