Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники березня: «Як пофарбувати писанку кропивою»


 


На відео:  Ірина Михалевич. Школа писанкарства "Ряст". Писанка. Фарбування кропивою.

 

 

Ірина Михалевич

ЯК ПОФАРБУВАТИ ПИСАНКУ КРОПИВОЮ

Вітання Вам з Кропивниччини, друзі!

Вчимося фарбувати писанку свіжою кропивою. Кропива дводомна (Urtica dioica L.) жалиться, але навесні виростає однією з перших по берегах річок, в лісі, тому бажання спробувати пофарбувати нею писанки переважує всі перестороги.

 

 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники березня: як пофарбувати писанку кропивою. Кропива дводомна.

Кропива дводомна.

 

Рецепт проготування кропив'яного барвника:

беремо невелику пригорщу трави кропиви, заливаємо її на кілька годин холодною водою, віджимаємо, варимо 15 хвилин на малому вогні, води даємо 170 мл. Увага! Кропива при варінні піниться, тому варто ввесь час спостерігати за процесом.

Готовий відвар проціджуємо через ситечко і кладемо галун (алюмокалієві квасці) на кінчику ножа. Барвника вийде десь з півстакана. Тобто Ви зможете фарбувати в такому барвнику тільки одну писанку за раз.

 

 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники березня: як пофарбувати писанку кропивою. Так фарбує кропива дводомна.

Так фарбує кропива дводомна.

 

Кропива дарує ніжні зелені відтінки впереміж із жовтими нотами. Тривалість фарбування — 7 годин. Залишаємо на ніч — на ранок побачимо чудовий результат. Відвар дарує різні відтінки в градації, а з часом починає давати все глибшу барву — доходить до бурого кольору. Кропива не вирізняється світлостійкістю, тому краще фарбувати нею не біле, а жовте яйце, якщо плануєте зберігати кропив'яну писанку десятиліттями.

Цікаво, що зелену фарбу (хлорофіл), яку одержують з кропиви і раніше застосовували як барвник, свого часу експортували з України закордон. Також цікавим є і той факт, що влітку, коли кропива виростає вище пояса і зацвітає, то тоді вона фарбує по-іншому. Вміє рослина фарбувати навіть і тоді, коли її засушити. До речі, кропив'яна оповідка з рецептом є в моїй книзі "Українська народна писанка".

 

 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники березня: як пофарбувати писанку кропивою. Писанку фарбовано спочатку сушеними чорнобривцями, а потім - свіжою кропивою.

Писанку фарбовано спочатку сушеними чорнобривцями, а потім — свіжою кропивою.

 

А ще на моєму youtube-каналі вже з'явилося нове відео про те, як фарбувати писанку кропивою. Приємного перегляду.

Залишайте Ваші відгуки в коментарях. Дякую, що читали.

Зичу яскравого настрою та гарних писанок!

Матеріали люб'язно надіслано майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Світлини – авторські.  

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще — майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших — про використання натуральних барвників.

 

 


Останні коментарі до сторінки
«Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники березня: «Як пофарбувати писанку кропивою»»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми