Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Оповідка про чудо-дерево «Вишня-антипка. Як виглядає та де росте» (відео)


 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Цикл оповідань — Дивовижі про рослини. Вишня-антипка. Як виглядає та де росте. Оповідка про рослину та майстер-клас з фарбування писанки (відео). Дозрілі плоди вишні-антипки на дереві.

Дозрілі плоди вишні-антипки на дереві.

 

 

Ірина Михалевич

ВИШНЯ-АНТИПКА. ЯК ВИГЛЯДАЄ ТА ДЕ РОСТЕ

Вітаю Вас, дорогі і близькі моєму серцю друзі!

У цьому блозі є допис про фарбування писанок плодами вишні-антипки. Цей текст присвячено самій антипці. Щоб назбирати плодів, треба знати, де їх шукати. Отож, поговоримо більш детально про це чудове дерево — вишню-антипку. 

Маю щастя запропонувати Вам цікаві свідчення про антипку.

Отже, дика вишня (Prunus Mahaleb) — це вид дикорослої вишні з дрібними чорними, терпкими на смак плодами, непридатними для споживання; кучина . Листя в неї як у груші, вона має крихітні серцеподібні плоди, чорні при дозріванні і гіркі на смак. Є сорти з солодко-терпким смаком.

Плоди спінуть з середини липня, по серпень.

 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Цикл оповідань — Дивовижі про рослини. Вишня-антипка. Як виглядає та де росте. Оповідка про рослину та майстер-клас з фарбування писанки (відео). Плоди вишні-антипки.

Плоди вишні-антипки.

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Цикл оповідань — Дивовижі про рослини. Вишня-антипка. Як виглядає та де росте. Оповідка про рослину та майстер-клас з фарбування писанки (відео). Плоди антипки вельми крихітні

Плоди антипки вельми крихітні.


Де ж можна побачити вишню-антипку? 

Часто зустріти це дерево можна на Одещині, Полтавщині, Київщині, Хмельниччині, на Херсонщині.

Цікаво, що в Чернігові росте найстаріша в Україні вишня-антипка, її приблизний вік — 115-120 років. Про це я довідалася завдяки Євгену Косяненку. Щовесни дерево квітне і плодоносить. Для багатьох чернігівців ця антипка є особливою, тому щовесни її стараються обов'язково відвідати.

Пагони з цієї вишні багато років розсаджували по Чернігову. Тепер деревця від "антипки-мами" можна побачити і в інших парках міста, на території шкіл та садочків.

Еколог Юрій Капенко, коли давав коментар журналістові https://24tv.ua, розповів: "Вона їстівна, але смак її не дуже привабливий. Смак вишні-антипки більше має принаду для птахів. Птахи її їдять і відповідно розносять з послідом кісточки".

Цікавими є свідчення Олени Мартинюк. Пані Олена говорить, що в дитинстві збирала плоди антипки з бабусею. Плоди складали у пляшку, засипали цукром, а коли перебродить, вживали, щоб не болів живіт. Це було на Красилівщині в Хмельницькій області. Зараз ті дерева вирубані, землю роздали дачникам.

Є також свідчення, що на Хмельниччині, в селі Гораївка, на схилі Дністра і досі росте один величезний кущ.

Цікаво, ща на півночі Миколаївщини (Первомайський район), антипка росте в лісосмугах, і там її називають «чѐрех». Це мені стало відомо з розповіді Раїси Дорошенко-Солонар.

В Умані вишня-антипка росте по лісосмугах, там її насаджували Зелені господарства. Олена Горобченко, мешканка Умані, розповідає: збираємо насіння, використовуємо сіянці як підщепу. У цьому році плодів багато. Маємо кілька зграйок костогризів, що ласуюють кісточками.

5 років тому серед сіянців з'явився альбінос, ми його відібрали, тепер росте дерево, а на ньому одна гілка завжди варієгатна і плоди на ній коли зелені — білого кольору. 

Цікаво, що на Прикарпатті поширеними є не вишні-антипки, а дикі черешні. Чим відрізняються? В антипки листя дуже схоже на грушеве, а в дикої черешні листя крупне, зовсім як у культурних сортів черешень. Стовбур дика черешня має міцний, широкий, саме дерево чимале, високе, а тільки плоди крихітні, чорні і гіркі на смак. Бачила таке дерево на відео, що мені люб'язно надіслала Наталія Склярова.

Навкруги Кам'янця-Подільського багато самосійних простих вишень, вони мають гіркуватий присмак, тому дітьми їли їх трохи, руки і одяг іноді показував, що смакували. Це так пані Тетяна розповідає. Хтось із ними цілими і пиріжки пік у печі... але то були пиріжки з кісточками. Уже кілька років той регіон з пониженням ґрунтових вод, мала кількість опадів і багато сухостою в посадках ... 

На Полтавщині, як говорить Юлія Клімова, антипка росте у лісках, на дачах, за містом, у селах коло міста. 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Цикл оповідань — Дивовижі про рослини. Вишня-антипка. Як виглядає та де росте. Оповідка про рослину та майстер-клас з фарбування писанки (відео). Листя антипки.

Листя антипки.

 

А навколо Одеси у степах кругом можна зустріти вишню-антипку. Яна Веселуха з Одеси розповідає, що її приваблює листя антипки. Бо це неймовірний аромат мигдалю з ваніллю.

До уваги тих, хто полюбляє різні чаї і сам ферментує. З листя антипки виходить, ну, дуже смачний, ароматний і корисний чай.

У процесі ферментації з'являється потужний аромат мигдалю і ванілі з нотою вишні. Коли проходять всі етапи виготовлення чаю, коли він відстоїться, на виході ми маємо ексклюзивний напій. Спробуйте зробити — не пожалкуєте, радить пані Яна.

Додам, що з плодами вишні-антипки смачні отримуються компоти. П'яту частину кладемо антипки, а ще додаємо звичайних вишень, ягоди смородини, йошту чи порічки, яблука. Компот з антипкою має приємний темнуватий колір і цікавий смак. 

 

Залишається тепер додати рецепт приготування барвника для писанок.

Беремо жменю плодів, додаємо 180 мл води, варимо на повільному вогні 15 хвилин. Як відвар постоїть 10 хвилин, проціджуємо крізь сито і додаємо галун на кінчику ножа. Ретельно перемішуємо. Оце барвник готовий.
Фарбує швидко: за перші 5 хвилин буде ясно-синя барва, за наступні 10 хвилин отримаєте насичений синій колір.

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Цикл оповідань — Дивовижі про рослини. Вишня-антипка. Як виглядає та де росте. Оповідка про рослину та майстер-клас з фарбування писанки (відео). Традиційна писанка Черкащини, фарбована плодами антипки.

Традиційна писанка Черкащини, фарбована плодами антипки.

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Цикл оповідань — Дивовижі про рослини. Вишня-антипка. Як виглядає та де росте. Оповідка про рослину та майстер-клас з фарбування писанки (відео). Традиційна писанка Слобожанщини, фарбована плодами антипки.

Традиційна писанка Слобожанщини, фарбована плодами антипки.

 


Я сердечно дякую адміністраторам групи “Рослинний світ України” на фейсбук. Раджу долучатися до групи всім, хто цікавиться дикими рослинами. 

Також дуже вдячна всім, хто відгукнувся на моє питання про антипку. Мало знати, як виглядає рослина, цінно розуміти, де саме можна її побачити. 

Друзі, запрошую Вас до перегляду мого свіжого відео про фарбування писанок плодами вишні-антипки. Посилання на мій канал на ютубі: Ірина Михалевич. Школа писанкарства "Ряст".

 


На відео: майстер-клас писанкарки Ірини Михалевич з фарбування писанки плодами вишні-антипки.

 

Щиро дякую Вам за підтримку та тепло спілкування!

Разом до перемоги!

 

Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Світлини – авторські.  

 

 

Читаймо також:

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники літа: фарбуємо писанку плодами дикої вишні (майстер-клас). Світлини – авторські. Писанка, двічі марена антипкою. "Сьогодні мова про антипку — дику вишню. Це дерево ще називають магалебською вишнею. У липні (першій половині) вишеньки на ній достигають і стають чорними. Ягоди ці невеликі, в них мало м'якоті, проте пахнуть вони надзвичайно приємним пряним ароматом. Плоди антипки фарбують біле яйце спочатку в блакитну барву, а далі в темно-синій колір. Поверх жовтого кольору від чорнобривців дає холодний зелений відтінок, поверх марени красильної — темно-фіолетовий..." (Ірина Михалевич)

 

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще — майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших — про використання натуральних барвників. 

Останні коментарі до сторінки
«Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Оповідка про чудо-дерево «Вишня-антипка. Як виглядає та де росте» (відео)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми