На відео: майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники літа: фарбуємо писанку плодами дикої вишні (майстер-клас).
Антипка, дика вишня (дерево).
Ірина Михалевич
ФАРБУЄМО ПИСАНКУ ПЛОДАМИ ДИКОЇ ВИШНІ
Загадка. Листя, як у груші, а родить вишні. Ті вишні – чорні і дрібні-дрібненькі, з тридцять на долоні поміститься. Мова про антипку — дику вишню. Це дерево ще називають магалебською вишнею. У липні (першій половині) вишеньки на ній достигають і стають чорними. Ягоди ці невеликі, в них мало м'якоті, проте пахнуть вони надзвичайно приємним пряним ароматом.
Антипка, дика вишня (ягоди).
Коли плоди черемшини звичайної (Prunus padus) мають солодкий смак, то антипка (Prunus mahaleb) родить схожі на вигляд, але терпкуваті на смак ягоди з гірким присмаком, тому в пиріжки їх не покладеш.
Це запашне медоносне дерево, що походить з Середземномор'я, прижилося у нас. Воно досягає 4, зрідка 10 метрів, має сіру кору з помітними сочевичками та іноді вигнуту крону. Росте антипка у садах, парках, посадкових смугах.
Плоди антипки фарбують біле яйце спочатку в блакитну барву, а далі в темно-синій колір. Поверх жовтого кольору від чорнобривців дає холодний зелений відтінок, поверх марени красильної — темно-фіолетовий.
Писанка після 5 хвилин фарбування антипкою.
Писанка після 15 хвилин фарбування антипкою.
Писанка після 30 хвилин фарбування антипкою.
Рецепт приготування барвника з плодів антипки:
Збираємо жменю ягід (половину стандартного пластикового стаканчика), кип'ятимо в 230 мл води на малому вогні, проціджуємо, даємо настоятися 10 хвилин і додаємо до готового барвника алюмокалієві квасці — скільки зможемо взяти двома пальцями, ретельно розмішуємо.
Фарбувати можна тоді, коли барвник перестане бути гарячим.
Не забуваємо перед першим фарбуванням скупати писанку кілька секунд в оцті.
Ягідного настрою та гарних вам писанок!
Писанку фарбовано антипкою (кілька разів) і мареною.
Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Читаймо також:
"У цьому блозі є допис про фарбування писанок плодами вишні-антипки. Цей текст присвячено самій антипці. Щоб назбирати плодів, треба знати, де їх шукати. Отож, поговоримо більш детально про це чудове дерево — вишню-антипку. Маю щастя запропонувати Вам цікаві свідчення про антипку.Отже, дика вишня (Prunus Mahaleb) — це вид дикорослої вишні з дрібними чорними, терпкими на смак плодами, непридатними для споживання; кучина . Листя в неї як у груші, вона має крихітні серцеподібні плоди, чорні при дозріванні і гіркі на смак. Є сорти з солодко-терпким смаком. Плоди спінуть з середини липня, по серпень. Де ж можна побачити вишню-антипку? Часто зустріти це дерево можна на Одещині, Полтавщині, Київщині, Хмельниччині, на Херсонщині..." (Ірина Михалевич)
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
дуже-предуже цікаво!!!!!!!
спасибі вам!!!!!!!!!!!!!!!
Насте, дякую, що цікавитеся. Дописи про ягоди будуть іще, ймовірно, про черемшину
ДЯКУЮ! ПРЕКРАСНА ОПОВІДКА!
Маріє, дякую, що читаєте цей блог