Ірина Михалевич: Як народжується писанка. Крок третій. Заготівля натуральних барвників


Ірина Михалевич

Вчимося писанкувати. Як заготовити натуральні барвники?

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Як народжується писанка. Крок третій. Заготівля барвників

На фото: писанки, фарбування рослинними відварами

 

Ми відсвяткували Світле Воскресіння Господнє, уже начебто не потрібно ночей не спати, писанки писати. Та пишуть писанки до зелених свят, до Трійці. Але і потім забувати про писанку не доводиться. Розмай, травень місяць і все літо, подарує нам рослини й ягоди, що є чудовими природними барвниками. 

Рослинні відвари - це гарні барвники. Вони значно перевершують хімічні барвники для писанок якістю, широкою палітрою приємних відтінків, доступністю, можливістю експериментувати. 
Готуватися до Пасхи слід з літа, а не за тиджень до. Тоді матимемо достатню кількість барвників для створення неповторних писанок. 

Найчастіше на писанці бачимо жовтий, червоний та чорний кольори. Аби мати жовтий барвник, не обов'язково збирати всю зиму лушпиння цибулі. Якщо Пасха припадає на II половину квітня, ви зможете пофарбувати яйця свіжим відваром з листя каштану чи грициків. Каштан за першу годину фарбування наділяє яйце жовтим кольором з теплим відтінком, а грицики — жовтим кольором з відтінком холодним. Про червону барву слід потурбуватися заздалегідь і придбати сушені корені марени красильної. До відвару не варто додавати ні квасців, ні оцту, нічого. Марена фарбує в червоний матовий колір, якщо проварити не 10, а 15 хв — подарує рожевий відтінок (порада писанкарки Тетяни Влененко).
Ну і чорний колір. Це чорниці. Їх починають продавати на ринку свіжими на прикінці червня — на початку липня. Купуємо свіжі ягоди (для відвару достатньо грамів 100, решту — з'їдаємо, варимо). І свіжі ягоди відправляємо в морозилку. Розморозити їх потім треба за місяць до Пасхи. Відвар фарбуватиме в чорне, коли “почекає”. Перед фарбуванням у морожених чорницях яйце має побувати у більш світлому відварі, наприклад, кропиви чи тих же грициків. 
Така от комбінація: свіжий відвар листя каштану-свіжий відвар на сушених коренях марени-місячний відвар морожених ягід чорниці. Тоді писанки порадують м'якими відтінками, витриманою кольористикою та оригінальністю. Зрозуміло, що це шлях один із багатьох...

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Як народжується писанка. Крок третій. Заготівля натуральних барвників.

Можна також готувати відвар із грициків. Вони біля дому в великій кількості, як бур'ян, ростуть. Виявляється, ними теж можна фарбувати. Відвар стоїть всього кілька днів, далі псується.

* * *

Скільки рослин — стільки і відтінків. Раджу обирати ті рослини, які можна легко знайти там, де ви живете. Кропиву дводомну мешканцям Прикарпаття відшукати просто, в Центральній же Україні цю рослину не так часто побачиш, хіба близько над річкою чи в лісі. Якщо в якості протрави використовувати виключно алюмокалієві квасці (їх можна придбати в звичайній аптеці), то можна брати в роботу наступні свіжі рослини:

- в жовтий колір якісно фарбують березові сережки (початок квітня), цвіт бузини (кінець травня), квіти ромашки (кінець травня — початок червня), безсмертник та пижмо (липень);

- у відтінки червоного фарбують «сухі» барвники - корені марени красильної (протрава непотрібна), стружка цезальпінії, в малиновий відтінок — комаха кошеніль. Все це барвники закордонні (окрім марени), необхідно замовляти через інтернет-магазини;

- в синє фарбують ягоди шовковиці, чорниці, бузини. Першість за якістю тримає бузина;

- в зелені відтінки теж фарбують ягоди, якщо фарбувати ними вже жовте яйце; в насичений зелений колір біле яйце зафарбують квіти червоної мальви;

- коричневий та чорний колір подарують ягоди чорниці при певній послідовності фарбування;

- відтінки гірчичного відтінку надасть свіже листя горіха, цікавий ніжний відтінок дають кукурудзяні рильця та інші рослини.  

 

Цей матеріал взято з інтернет-ресурсу Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич та люб'язно надано автором.  

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

писанки на Великдень
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 
 
 
  Дивіться також на нашому сайті:

Останні коментарі до сторінки
«Ірина Михалевич: Як народжується писанка. Крок третій. Заготівля натуральних барвників»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми