Твори Марійки Підгірянки


Марійка ПідгірянкаМарійка Підгірянка... Під таким лагідним літературним псевдонімом, що звучить у чомусь по-дитячому і водночас з мелодійною поетичністю, увійшла жінка-гуцулка, справді народна вчителька до храму красного письменства.
Майже кожен поетичний витвір Марійки Підгірянки (справжнє ім'я - Марія Омелянівна Ленерт-Домбровська) - то вболівання за долю неньки України, то волелюбний поклик її синів і дочок. Ця поезія виростала не на штучному, а на природному грунті. Чарівна краса гуцульського краю, патріотична гордість за свою Батьківщину органічно вплелися в канву її поетичного імені.
Її зоря засвітилася на блакитному небі України, над Карпатськими горами у селі Білі Ослави Надвірнянського району Івано-Франківської області. Народилась вона у багатодітній сім'ї лісника Омеляна Ленерта. Через матеріальні труднощі батьки не могли дати всім дітям освіту - її здобув лише син.
Босоніж бігала Марійка у село Заріччя, що по сусідству з Білими Ославами, до священика Миколи Волошина, свого дідуся. Дід мав велику бібліотеку, навчив Марійку читати й писати не тільки українською, але й кількома іноземними мовами. Спочатку давав читати казки, потім серйозні твори - Тараса Шевченка, Юрія Федьковича, Лесі Українки, Івана Франка, Олександра Пушкіна, Льва Толстого, пізніше - в оригіналах Адама Міцкевича, К. Ф. Шіллера, Й. В. Гете, Г. Гейне, Г. Лессінга.
Дівчина любила природу, серце її прагло краси і світла. У 13 років потай від усіх почала складати перші вірші. Тоді й обрала собі літературний псевдонім "Марійка Підгірянка" - у знак любові та пошани до рідного прикарпатського краю.


За матеріалами: http://sofiynist.donntu.edu.ua

 

 

 

 

 

29 березня – день народження Марійки Підгірянки

 
29 березня - день народження Марійки Підгірянки. Життєпис поетеси Марійки Підгірянки…Була така в Галичині поетка. Її знають переважно як дитячу авторку. Свого часу вона активно брала участь в українських галицьких шкільних, просвітницьких справах, багато писала для дитячих журналів ("Світ дитини" і ін.), допомагала в складанні букварів та читанок. Наразі продовжують виходити її дитячі збірки, можна знайти її і в сучасних читанках (дитяча класика на кшталт  "Українка я маленька, українці – батько й ненька…" чи "Мати наша мати, як голубка сива…" або такі шедеври дитячої поезії, як "Безконечні казочки"). Але насправді Марійка Підгірянка була не лише дитячою письменницею. У 1919 вона видала зовсім не дитячу поему "Мати-страдниця". Недитячими були її перші збірки: "Відгуки душі" (1908), втрачена "Краплини крові". Більшість її творів розкидано в різних тогочасних часописах. Марійка Підгірянка багато писала не тільки "актуальних" патріотичних, "виховних" віршів, але й чимало і чистої лірики – світлої, сумної, гіркої і трагічної. 

 

 

 
 

 

Марійка Підгірянка, В чужому пір’ю, сценічна картина на три дії, казка-п'єса
Казка-п'єса Марійки Підгірянки "В чужому пір’ю" допомогає виховувати в дітях духовно-моральні цінності особистості: любов до рідної землі та до найближчих людей, турботливе ставлення один до одного, почуття доброти та чуйності.

 

Оповідання Марійки Підгірянки На волі
"На зеленій гілці пташка співала. Мила, звучна співанка сад звеселяла. Та зловила дівчинка пташку співучу та всадила у клітку блискучу. І дає їй їсти, водичку носить. - Співай мені співанки! - пташечку просить...."(Марійка Підгірянка)
 
 
 
 
 
 
Українські казки для дітей, Марійка Підгірянка, казка Княжі дочки і сини"Був один князь і мав чотири дочки. Тих дочок повіддавав заміж  Та навкучилось йому самому, і він покликав до себе одну дочку в гостину. Дочка прийшла і привела з собою трьох синів. Красні були, молоденькі й веселі.  Та  які робітні! Перший ходив по полях і нивах, здіймав з них білі покривала  і застеляв килимами з зеленого шовку, а як закінчив, покликав свого брата і питається в нього: "Чи красно своєму дідові прибрав землю?" Братчик сказав, що красно і що він йому допоможе, щоб ще краще було. І розкинув по зелених килимах квіти білі, сині, жовті...." (Марійка Підгірянка)

 

 

 

 

Загадки від Марійки Підгірянки

Загадки Марійки Підгірянки"Що то є за гість:
Ніжок має шість
Аж чотири крильця має
По квітках собі літає
Ні бджола, ні джмелик
Зветься він …"

(Марійка Підгірянка)

 

 

Зимові вірші Марійки Підгірянки

вірші про зиму, новорічні вірші, вірші про Діда Мороза, Марія ПідгірянкаВірші Марійки Підгірянки про зиму: "Зимовим шляхом", "Вечір іде", "Снігова баба", "Сипле сніг", "Колядка", "Ясенець", "Сніжок трясе", "Пташки взимку", "Сніжний пух", "Зима-Білосніжка", "Біжить зайчик по сніжку", "Сніжок трясе", "Чорне - білим", "Зима наступає", "Дзвіночки дзвонять дрібно", "Дід Мороз", "Казка про Діда Мороза та Бабу Завірюху", "Гай взимку", "На лижах", "Мороз".

 

Колядки Марійки Підгірянки

Марійка Підгірянка, КолядкаКолядки Марійки Підгірянки: "Сяє небо удалечі", "Колядочка", "Колядка".

 

 

 

 

Різдвяні поезії Марійки Підгірянки

Різдвяні поезії Марійки ПідгірянкиВірші Марійки Підгірянки до Різдва Христового: "Боже дитятко", "З колядою", "На Святий Вечір".

 

 

 

 

 

 

Вірші про дітей. Марійка Підгірянка

Вірші про дітей. Марійка Підгірянка"При дорозі", "Працьовита дівчинка", "Колискова", "Розмова про сонце", "Підростає Юрко в сні", "Микольцеві пригоди".

 

 

 

 

 
Марійка Підгірянка. Добірка віршів про тваринокВіршики Марійки Підгірянкм про тварин: "Котик", "Зайчик в тернині", "Киця-Миця з Коломиї", "Біжить зайчик по сніжку", "Пташки взимку".
 
 
вірші Марійки Підгірянки про лісВірші Марійки Підгірянки: "Гай взимку", "Ліс восени", "Калина", "Смерічка", "Ліс", "Ку-ку".
 
 
осінні вірші для дітей, вірші Марійки Підгірянки про осіньВірші "Осінній настрій", "Осінній ранок", "Осінні дні", "Прийшла осінь".
 
 
Марійка Підгірянка. Вірші для дітей про абеткуУ добірочці представлено вірші Марійки Підгірянки "Азбука"та "Голосні звуки".
 
 
Україна у віршах Марійки ПідгірянкиВірші "Марш українських дітей", "Моя земелько", "Українка я маленька", "Маленькі наші ноги", "Україно!", "На чужині", "Молитва", "О, Мати Божа, о, райський цвіте".
 
 
Марійка Підгірянка. Вірші про мамуПоезії Марійки Підгірянки про маму: "Мати", "Моя мама".

Збірка віршів Марійки Підгірянки Грай, бджілкоУ збірочці Марійки Підгірянки "Грай, бджілко" опубліковані віршики: "Ку-ку", "Грай, бджілко", "Юрчик і кізонька", "Зайчики на стіні", "Гості синиці", "Та Оленка, та маленька", "Прийшла осінь", "При дорозі", "Мати", "Діти й пташенята".

Марійка Підгірянка, Колядка"Ой, пригода, пригодочка, 
Прилинула колядочка, 
Щебетала на всі броди: 
Гей, сходися, рідний роде!.."

(Марійка Підгірянка)

Марійка Підгірянка, віршована казка Кравчиня Маруся"Була хатка в долині.
У малій тій хатині
Жила мати старенька,
З нею доня маленька..."

(Марійка Підгірянка)

Марійка Підгірянка, поезії для дітей, Вірші Марійки Підгірянки, Прогулянка, Верховина, Ганнусина пісенька, Смерічка, Ліс, Пробудилася бриндушка, Гостинна хата, Хлопчик і ластівка, Розмова з місяцемВірші "Прогулянка", "Верховина", "Ганнусина пісенька", "Смерічка", "Ліс", "Пробудилася бриндушка", "Гостинна хата", "Хлопчик і ластівка", "Розмова з місяцем", "Тихий вечір".

 Марійка Підгірянка, вірші для дітейВірші "Микольцеві пригоди", "Дід Мороз", "Казка про Діда Мороза та Бабу Завірюху", "Гай взимку", "Бабусина казка", "Про школярку Марійку та її платкові ляльки", "Азбука", "Голосні звуки", "Мати", "Співанка про місяці", "Колядка".

Марійка Підгірянка, вірші для малятВірші Марійки Підгірянки "Юрко, Жмурко і Хмурко", "Чорнячок", "Киця і квачик", "Брисько, Гуска і Лисичка", "Лисиччина Штука", "Подертий кожушок", "Їжачок".

 

 

 

Марійка Підгірянка, дитячі вірші, для найменших, поезії для дітейВірші "Котик", "Зайчик в терніні", "Киця-Миця з Коломиї", "При дорозі", "Безконечні казочки", "Працьовита дівчинка", "Колискова", "Розмова про сонце", "Підростає Юрко в сні", "Марш українських дітей".

Марійка Підгірянка, ліричні вірші для дітейВірші "Осінні дні", "Весняний ранок", "Вечір".

поезії Маріки  Підгірянки, вірші про природу для дітейПоезії Марійки Підгірянки про природу: вірші "Калина", "Осінній настрій", "Осінній ранок", "Сніжок трясе", "Чорне - білим", "Зима наступає", "Дзвіночки дзвонять дрібно".


Останні коментарі до сторінки
«Твори Марійки Підгірянки»:
Катя , 2017-10-24 15:32:59, #
Людмила , 2023-01-09 04:50:50, #
Лесь Маланка , 2023-01-09 17:36:50, #
Лесь Маланка , 2023-01-13 09:10:40, #
Олена Єременко , 2023-01-13 19:36:41, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 8     + Додати коментар
Топ-теми