На світлині: чорнобривці дрібноквіткові
Ірина Михалевич
ДИКІ КВІТИ, ЩО КВІТНУТЬ ТІЛЬКИ ВОСЕНИ
Є чимало диких рослин, що квітнуть восени. Деякі з них уже встигли стати популярними, наприклад, шафран банатський (Crocus banaticus). Цю рослину можна зустріти у південних та східних Карпатах. Цвітіння (а цвіте шафран банатський виразними синіми квітами) триває з другої половини вересня до кінця жовтня. Зростає в Україні і шафра́н га́рний (Crocus speciosus) або ж крокус осінньоквітучий. Інколи період цвітіння шафрана гарного триває до листопада. Квіти розкриваються лише за ясної погоди, в дощ пуп'янки щільно закриті. Ці рослини (шафрани банатський і гарний) входять до української флори, але є вразливими видами.
Серед дикоростучих рослин є й такі, що використовують осінній період часу, коли річки підсихають й оголюють ділянки суші, для того, аби встигнути заквітнути і дати насіння до перших заморозків. Такі рослини не мають привабливих квітів і належать до груп осокових чи злакових. Але й серед них є декоративні види. Наприклад, осока богемська (Carex bohemica Schreb).
У степах України росте проліска осіння (Scilla autumnalis). Вона нагадує кольором квіток проліску дволисткову і пониклу, але має тендітнішу структуру і довший квітконос. Зростає у приморському степу.
На світлині: очиток гібридний.
Очиток (видний, звичайний) зростає в наших лісах, та відтепер його часто можна побачити і на клумбах, найчастіше зустрічається очиток гібридний. Очиток (Hylotelephium telephium syn. Sedum telephium) ще називають заячою капустою. Рослина має товсті, соковиті пагони і велике зеленувато-сизе листя.
А є й такі рослини, які тікають з клумб і починають призвичаюватися до умов заплавних луків. Йдеться про морозець, айстри багаторічні, чудовий вересневий медонос. Садівники люблять морозець за фіолетові квіти-зірочки, а ще за те, що квітне рослина аж до заморозків і довше.
На світлині: айстра морозець.
Не можу не згадати про фарбування писанок. Адже це тематичний блог. Фарбувати писанки мені доводилося квітами пролісків (весняних) і садовими айстрами з жовтими квітами. Осінні мальви, осінні чорнобривці також у цій справі будуть помічні.
Текст оповідки опирається на ефір програми “Модуль знань” від 22 жовтня 2021 року, що виходить на радіо “Культура”. Ведуча — Ольга Вернигоренко, гість програми — Олексій Коваленко.
До речі, в пана Олексія є цікавезний ютуб-канал, у своїх відео біолог розповідає про життя рослин, тварин, грибів фахово і цікаво. Заходьте.
Стаття люб'язно надіслана майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Світлини – авторські.
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич