Ірина Михалевич
ФАРБУЄМО ПИСАНКУ БУЗИНОЮ
Ми звикли і крашанку, і писанку фарбувати харчовими магазинними барвниками. Сьогодні ми пропонуємо вам звернутися до натуральних барвників і спробувати у фарбуванні трави, ягоди, квіти, які виросли на нашій землі і є безпечними. Це не новомодні тенденції, а повернення напівзабутого. Адже до XIX століття для виготовлення барвників у писанкарстві майстри використовували виключно природну сировину.
Фарбування натуральним не тільки безпечне, це ще й творче захоплююче заняття, що зацікавить і дітей, і дорослих. Для занять писанкарством, де застосовують природні барвники, можна нарахувати не менше семи сезонів. Не чотири, як це заведено рахувати з огляду на зміну річних циклів, а набагато більше. Навесні приходить час таких ранніх рослин, як кропива і деревій, березові сережки. Зафарбує писанку і листя каштана, і цвіт бузини, і горіхові сережки і багато інших молодих рослин, які навесні, набираючись сили, здатні подарувати писанці неймовірно гарні і ніжні відтінки.
Серед фарбувальних сезонів найтривалішим є сезон бузини, бо починається він серпні з дозріванням ягід і продовжується по листопад, а то й далі всю зиму, якщо вчасно заповнити ягодами бузини морозильну камеру. Фарбувати можна і засушеною бузиною.
Ягоди бузини дарують писанці сині, лілові, синьо-сірі відтінки і насичене темно-синє тло, аж до чорного (за умови, якщо фарбувати біле яйце). Відтінки глибокі, насичені і напрочуд гарні! Яйце, попередньо зафарбоване у відварі ромашки, бузина наділить зеленою барвою.
Рецепт приготування барвника з бузини:
Для приготування відвару знадобиться пригорща ягід бузини, 200 мл води і обов'язковий компонент — квасці. Квасці (галун) - це подвійні солі сірчаної кислоти, безколірні природні мінерали. Продаються в аптеці. Застосовуються в косметичній галузі, медицині. Вони легко розчиняються у воді (додайте квасці до готового теплого відвару і добре розмішайте). Для одного відвару знадобиться дрібка квасців.
Варити бузину треба на повільному вогні протягом 15 хвилин. Бузиновий відвар фарбує яйця достатньо швидко — за три-п'ять хвилин.
Коли фарбуєш бузиною, зупинятися не хочеться. Фарбує вона швидко: сходив заварити чаю, і вже біжиш виймати писанку з барвника, щоб не пропустити потрібного відтінку.
Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка
Матеріал люб'язно надано автором.
На відео: майстер-клас з фарбування бузиною писанок від Ірини Михалевич
(з каналу dan ira
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич