Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники вересня. «Як фарбувати писанку ягодами свидини» (відео)


 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники вересня. Як фарбувати писанку ягодами свидини. Ягоди свидини криваво-червоної у вересні 2022 року.

Ягоди свидини кривавочервоної у вересні 2022 року.

 

 

Ірина Михалевич

ЯК ФАРБУВАТИ ПИСАНКУ ЯГОДАМИ СВИДИНИ

 

Вітаю Вас, друзі!

Вересень.

Тож писатиму про ягоди і плоди.

Цієї пори можна фарбувати глодом, диким виноградом, плодами свидини, ягодами черемшини пізньої, магонії падуболистої, оплоднями волоського горіха.

Про те, як виходить фарбувати свидиною кривавочервоною (на жовте тло) мені пощастило створити відео.

В літературі пишуть, що фарбувальним потенціалом володіють листя та кора свидини, а не плоди. Але я почала з плодів. В Олександрії свидина росте понад Інгульцем. 

Поширена свидина кривавочервона у більшій частині Європи та Західної Азії, від Англії та центральної Шотландії на схід до Каспійського моря.

За інформацією зі статті газети "День" (автор — Людмила Ступчук) плоди свидини кривавочервоної неїстівні для людини, охоче їх їдять качки і навіть, кажуть, ведмеді.

Квітнуча свидина є гарним медоносом, вона забезпечує пилком і нектаром навколишніх бджіл.

В Україні росте 2 види свидини: свидина кривавочервона або кров'яна (Swida sanguinea (L.) та свидина південна (Swida australis (C.A.Mey.).

Свидина кривавочервона отримала назва завдяки красивому листю, яке у жовтні з зеленого стає багряним. У природі рослина зустрічається насамперед у заплавах річок, по берегах озер, а також у підлісках листяних і хвойних дерев.

 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники вересня. Як фарбувати писанку ягодами свидини. Листя свидини у жовтні з зеленого стає жовтогарячим.

Листя свидини у жовтні з зеленого стає жовтогарячим.

 

 

Свидина ж південна дико росте переважно в Криму. У степовій зоні з неї також формують полезахисні насадження.

Плоди свидини крихітні, кулясті і чорні, але на відміну від бузини чорної не містять синього соку, та й загалом вони не соковиті. Плоди свидини має одиноку насінину і багата зеленою м'якоттю. Проте і ця м'якоть здатна забарвити писанку. На жовте тло свидиновий барвник ляже ніжним зеленим відтінком.

Розмножується свидина кривавочервона насінням і кореневими паростками, завдяки чому ефективно займає ділянки землі й утворює густі гаї.

Здерев’янілі пагони рослини можна використовувати в якості штирів, шпаг або стріл. 

В Ецтальських Альпах, на одному з місцевих льодовиків, у вересні 1991 року був знайдений мисливець бронзової доби, що пролежав у льоду близько 5000 років. Ецтальські Альпи знаходяться на межі між Австрією та Італією. При мисливцеві були виявлені мідна сокира, крем'яний кинджал, а також сагайдак зі стрілами. Стріли були виготовлені з пагонів свидини.

Садові сорти свидини часто називають «зимовим вогнем», оскільки восени листя стає оранжево-жовтим, а потім, коли опадає, відкриває червоні стебла.

 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники вересня. Як фарбувати писанку ягодами свидини. Барвники на писанці — плоди свидини та цезальпінія.

Барвники на писанці — плоди свидини та цезальпінія.

 

 

Орнамент писанки з півнями я побачила в книзі Одарки Онищук "Символіка української писанки", Торонто, 1985 рік.

Писанку писано за мотивами.

Відео про свидину міститься на моєму каналі “Ірина Михалевич. Школа писанкарства “Ряст”: 

 

 

На відео: Ірина Михалевич. Школа писанкарства “Ряст”. Барвники вересня. Фарбуємо ягодами свидини.

 

Дякую Вам за підтримку переглядами, відгуками та вподобайками! До зустрічі!

 

Матеріали люб'язно надіслано майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Світлини – авторські.  

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще — майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших — про використання натуральних барвників. 

 


Останні коментарі до сторінки
«Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники вересня. «Як фарбувати писанку ягодами свидини» (відео)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми