Куряча лапа на вулицях міста.
Ірина Михалевич
ВОРОНЯЧА ЛАПА АБО ПАЛЬЧАТКА
Вітаня, дорогі друзі!
Продовжуємо з Вами спілкуватися про дикі рослини в Україні. Цього разу поговорімо про незвичну для нашого ока, але симпатичну рослину, яка потрапила до нас чи то з Африки, чи то з Центральної Азії.
Вперше цього цікавого і красивого тонконога я побачила літом 2023 року. Зветься — Пальчатка кривава (Digitaria sanguinalis). Чи росте там, де Ви є, така рослина? Кажуть, її вже повно навіть по городах. Особливо багато зустрічається пальчатки на Київщині, на Тернопільщині, менше — на Кропивниччині, Полтавщині та Харківщині.
Рослину ще називають "вороняча лапа", "куряча лапа” або "дике просо". Походить рослина з Євразії, скоріш за все, але вже набула широкого поширення в Південній Африці та на обох американських континентах. В Америці її називають “крабова трава”.
Пальчатка кривава.
Це лікувальна та харчова рослина: насіння можна підсмажити, подрібнити на борошно, приготувати кашу або ферментувати для пива. Рослина також годиться як корм для великої рогатої худоби.
Спочатку “лапа” закрита, далі вона розкривається — спершу це чотири волоті, далі їх виростає п'ять і так до семи може дійти. Тобто чим старша рослина, тим більше на ній волотей.
Цвіте рослина з серпня по жовтень. Пальчатка кривава — це кровоспинний засіб, звідти й видова назва. Лікує рослина також і катаракту.
Її можна брати для виготовлення паперу.
Пальчатка пристосована до бідних ґрунтів. Тож, якщо вона швидко захоплює простір якогось городу, це може означати, що земля на тому городі вкрай виснажена.
Є у “воронячої лапи” і фарбувальний потенціал. Планую спробувати її в якості барвника ближчим часом.
Пальчатка кривава. Лапа закрита.
Дякую Вам, що читали. Тримаймося разом!
Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич