Анатолій Качан. Вірші для дітей


Анатолій Леонтійович Качан - письменник-мариніст, представник нового лірико-психологічного напряму в сучасній українській поезії для юних читачів.

 

Анатолій Леонтійович Качан — письменник-мариніст, представник нового лірико-психологічного напряму в сучасній українській поезії для юних читачів.  Народився 16 січня 1942 року на півдні України — у селі Гур’ївка поблизу райцентру Нова Одеса на Миколаївщині. Закінчив факультет української філології Одеського державного університету ім. І. І. Мечникова у 1965 році. Вчителював, працював  у пресі, на державній службі, зокрема в Міністерстві інформації України, в Комітеті з національної премії України ім. Тараса Шевченка (1995–2003 рр.). З 2004 року – голова творчого об’єднання дитячих письменників, з 2015 року –  секретар Правління  НСПУ. Автор 17 книжок (загальний тираж  860 тис. прим.), зокрема  «До синього моря хмарина пливе» (2001),  «Чари ворожбита» (2005),  «Хвиля хвилю доганяє» (2007), «Листи з осіннього саду» (2013), «За нашим садом грає море», «Гуляє парус на Лимані» (2016). Упорядник книг вибраних творів М. Вінграновського та Б. Нечерди, що вийшли в серії «Бібліотека Шевченківського комітету». Лауреат  літературно-мистецьких премій: ім. Лесі Українки, ім. В. Близнеця «Звук павутинки», ім. Б. Нечерди, «Київ» ім. Є. Плужника, Корнійчуковської премії, «Джури» В. Рутківського – «за створення високохудожнього образу українського Причорномор’я».  Заслужений працівник культури України (2001). Нагороджений орденом  «За розбудову України» ім. М. Грушевського (2008),  медалями ВУТ «Просвіта» «Будівничий України» та  «Почесна відзнака» НСПУ.  Має також відзнаки «Відмінник народної освіти» та А. С. Макаренка. Дійсний член Української Академії оригінальних ідей. Член НСПУ з 1979 року. 

 

 

 

 

На відео: Відеозвернення Анатолія Качана, твори якого включено до оновленої програми з літературного читання для початкової школи. Анатолій Качан – автор 17 книжок для дітей та юнацтва, випущено понад 700 тисяч примірників. 

 

 

 

 

     ДЕ  РОЗЛИТА  СИНЯ  АКВАРЕЛЬ

Анатолій Качан. "За нашим садом грає море". – Лірика, ігрова поезія; худож. К. Лавро. – К.: Веселка, 2016 р. – 96 с.

Про цю книжку сам автор у вступному слові говорить так: «На її сторінках хлопчик з незвичайними здібностями відвертає від садів градову хмару; під час цвітіння акацій розпочинаються білі ночі в Одесі, а вогонь маяка, цього першого вогника України, змушує дужче битися навіть залізне серце теплохода, що повертається з далекого плавання до рідних берегів… Зверніть увагу на вірші про степ і море, вони особливо дорогі мені… Бо в них, як у виноградних гронах, грає сонце півдня України, де минули мої дитячі, шкільні та студентські роки, розпочиналася творча дорога».
Справді, як своєрідні персоніфіковані образи живуть у цій книзі море і степ, сади і лимани, Журавлиний луг і Бобровий брід, які сьогодні потребують нашого захисту. А ще автор запрошує помандрувати разом з ним до берегів колись щасливої Ольвії; відвідати морську столицю України, в якій у день гумору «лопнув меридіан»; побувати в горах, де  «Багато літ   і зим підряд Чорти запеклі Вивозять СОСни із Карпат на дрова в пеклі».
    Неймовірно вимисливий автор у формі: тут безконечники (можливо, найулюбленіший жанр Анатолія Качана), вірші-розіграші, загадки-безконечниці, акрозагадки, вишукані ігри зі словами-маятниками, ліричні мініатюри і досить розлогі за обсягом цикли,  етнопоезії та багато інших див. Художник і автор верстки подбали, щоб книжка вигравала всіма барвами веселки, щоб можна було не просто знайомитися з її змістом, який сам по собі завжди захоплює і полонить, а й дошукуватися таїни фраз і слів, знаходити те, що заховано між ними. Автор означує це видання як лірику та ігрову поезію для юних читачів, і збірка цілком підпадає під це притягальне визначення. Певен: багато дітей проведе над нею незабутні хвилини, яких не може подарувати ні комп’ютер, ні телевізор, ні будь-що інше. Такі книжки спроможні залишити в душі глибокий і непроминальний слід, стати подією, що освітлюватиме все життя, змушуватиме повертатися спогадами у своє дитинство, як нині, «крізь призму дитячого яснобачення», незрідка повертається сам автор.
Побачити у звичайному незвичне, в буденному святкове, в минущому вічне – це теж прикметна особливість таланту поета.

 

 

   Над полиновим сухоцвітом
     Махає крилами вітряк,
     Немов збирається злетіти,
     Та не наважиться ніяк….

Старий вітряк живе між селами,
За перехрестям двох доріг.
Він чорні хмари перемелює
На біле борошно, на сніг…   
                               («Степовий вітряк»).

 


 Анатолія Качана треба цитувати повністю, бо тільки тоді відкривається вся краса його письма, і як жаль, що цього не дозволяють рамки літературного денника. Однак і окремі, вихоплені з контексту строфи дозволяють відчути ще одну прикмету авторського стилю – ясне, прозоре образотворення.

 

 

     Жаль, що я не живописець,
     А не то б намалював,

  Як ворушить хмари місяць,
  Наче сіно скиртоправ…        
             («Кину в море я монетку»).

 


 Звичайно, Анатолій Качан ще той живописець, тільки живописує не барвами, а словами, і все, про що б не писав, виграє кольорами: «Упали хмари у Дунай, А  ч а с… неначе зупинився. Та ось зажеврів неба край, – То знак мені й тобі, Дунай, Що День новий вже народився». А ще зачаровує запахами і лункими голосами: «В небі, де розлита синя акварель, Ластів’ята з вереском крутять карусель». 
Сильна сторона поета – ритмомелодика: він охоче апробовує різні форми віршування, намагаючись вивільнити чудесні мелодії, які звучать   у його душі, які дарує йому навколишній світ: море, степ, небо, хмари, лимани, сади… Звичайно, найпотужніше тут звучить висока ораторія моря, прислухатися до якої нас націлює вже сама назва книжки.

 

 

За нашим садом море грає,
Із берегами розмовляє –
То криком чайок над водою, 
То гулом-гуркотом прибою.

А наш садок на косогорі
Щодня вітає Чорне море
Зеленим шумом тополиним
І щебетанням солов’їним…      
                        («Сад над морем»).

 


Поет намагається не повторюватися і, використавши якийсь ритмічний малюнок, уже не повертається до нього, за незначними винятками. Він з якимось особливим натхненням і навіть зухвальством демонструє невичерпні можливості класичних форм.
А ще зачаровує в нього густий звукопис, усі оті незліченні алітерації – «трави травня», «Бджоли жалять без кинджала, Бо у бджіл залізні жала», «Біг додому лісом лис, Шелестів над лисом ліс», а також завжди цікаві дітям звуконаслідування: «Кине хто грудку чи камінець, – Тьох-тьох-тьох-тьохкає лід-ясенець»…
Книжка «За нашим садом грає море» глибоко повчальна, мудра, відкрита у своїй простоті, багатстві й красі. Вона покликана збуджувати у дітей цікавість та потребу пізнання світу, підсилювати любов до природи, змушувати їх думати і радіти своїм великим і малим відкриттям. 
У цій книжці, як у морській мушлі, чути шум моря і шепіт саду, степова  пісня жайвора і осінні голоси лугів, поскрипування старого вітряка і щебет річки під кригою,  завивання завірюхи й дзвінка тиша плавнів та ще багато-багато інших див. Кожен читач – малий чи великий (справжні мистецькі твори для дітей завжди хвилюють і дорослого читача) має робити їх сам, і в кожного, мабуть, вони будуть трішки інші, відмінні, бо ця книжка невичерпна в своїй щедрості й внутрішньому багатстві.

(Петро Сорока, м. Тернопіль)
За матеріалами: «Українська літературна газета», 13 січня 2017, стор. 2.

 

 

 

 

Анатолій Качан. Прощання з літом. Ілюстрована збірка віршів для дітей, малюнки Віктора Кузьменка. Світанок року"Світанок року", "Веснянка", "Проростай, зерно", "Свято абрикос", "Весняна пісня", "До прильоту ластівок", "Чайки над полями", "Зелений промінь", "Чайки над полями", "На городі", "Цвітуть сади", "Пісні лісу", "Сині дні", "Місяць трав", "Квіти степу", "Флюгер полів", "Чекання", "Цвіт яблуні" - весняні вірші відомого сучасного українського дитячого поету Анатолія Качана.

 
 
 
 
 

Анатолій Качан. Поезії про Україну. Гуляє парус на Лимані, збірка лірики та ігрової поезії. Вірші про рідну землю. Вірші про рідний край."Рідні береги", "Квітка Сонця", "Прощання на причалі", "Теплий край", "Гроза в Карпатах ", "Летючий корабель" - такі поезії Анатолія Качана зі збірки лірики та ігрової поезії «Гуляє парус на Лимані» увійшли до нашої добірки віршів про Україну та рідний край.​

 

 
 
 
 
 

Анатолій Качан. За нашим садом грає море. Збірка віршів. Малюнки Костя Лавра. Вірші - Козак з казок. Козацький степ"До нас у дні квітучих трав
Козак з легенди завітав.                
     Настроїв кобзу голосну 
     І знов торкнув дзвінку струну.
     А  к і н ь  стояв біля вікна
     І слухав як бринить струна."  (Анатолій Качан)

Читаймо козацькі вірші Анатолія Качана: "Острів Мамая", "Козацький степ".

 

Анатолій Качан. Вірші про осінь

Анатолій Качан. Листи з осіннього саду, збірка віршів для дітей. Художник Кость Лавро"Прощання з літом", "В далекі мандри", "Вересневі дні", "Осінні поля", "Польова дорога", "Ще зими не видно", "Ворота вирію", "Ще море тепле", "Щедре сонце", "Дзвонить осінь школярам", "Дивувалися ліси", "Степова дорога", "Осіння борозна", "Степовий вітряк", "Теплий край", "Лист із саду" - вірші про осінь українського поета Анатолія Качана.

 

 

 

 

 

Вірші про море (Анатолій Качан)

Анатолій Качан. Прощання з літом. Ілюстрована збірка віршів для дітей, малюнки Віктора Кузьменка. Вірші про море"Чайки", "Дівчинка і море", "Берегові вогні", "Шторм", "Причал", "Сині дні", "Дерево над морем", "Дві качки", "Вітрила", "Портальний кран", "Маяк-ревун", "Корабельні сосни", "Ще море тепле", "Рідні береги", "Після бурі", "Білі ночі в Одесі", "До синього моря", "Туманний ранок", "Морський Туман" - дитячі вірші сучасного українського поета Анатолія Качана на морську тематику.

 

Анатолій Качан. Листи з осіннього саду, збірка віршів для дітей. Художник Кость Лавро"Квітка Сонця" (Загадка), "Летюча квітка" (Загадка-безконечниця), Світов@ п@вутин@" (Загадка), "Зимові яблука" (Загадка-недомовка), "В зими є ягідка одна" (Загадка), Дивні квіти розпустились" (Загадка) - віршовані загадки Анатолія Качана зі збірки "Листи з осіннього саду".

А також загадки про книгу, зайця, їжака, кукурудзу, смородину, холодильник та самоскид з різних збірок Анатолія Качана.

 

 

 

 

Анатолій Качан. Веселинки

Анатолій Качан. Світанок року. Ілюстрована збірка віршів для дітей. Малюнки Євгена Попова. Веселинки"Підкрутивши довгий вус...", "Немов на батька рідний син...", "Я знайшов у лісі гриб...", "Солоний вітер після зливи ...", "Обережний, хитрий лис..." — добірка коротеньких віршиків-веселинок від сучасного українського дитячого поета Анатолія Качана.

 

 

 

 

 

Зимові вірші від Анатолія Качана

Анатолій Качан. Світанок року. Ілюстрована збірка віршів для дітей. Малюнки Євгена Попова. Крихта хліба"Телеграма", "Зимові яблука" (Загадка-недомовка), "Річка сховалась", "В зими є ягідка одна" (Загадка), "Щедра зима", "Летять із гірки санки", "Мете метелиця" (Спогад про літо), "Завиває завірюха", "Зима щедрує по дворах", "Походеньки лиса", "Відлига", "Проводи зими", "Два плюс два", "Новорічна пригода", "Крихта хліба", "Гість зими", "Зелений острів", "Ожеледиця", "Забіліли сніги", "Зимовий сад", "Морозко", "Солодкий сніг", "Зимові квіти", "Зима будує літо", "Співучий лід"- вірші про зиму від українського дитячого поета Анатолія Качана.


 Анатолій Качан. Ворота вирію. Вірш для дітей про осінь"Вже переїхало з полів 
Зерно у затишні комори 
І відчинились для птахів 
Ворота вирію над морем."

(Анатолій Качан)

 

 

 

 

Анатолій Качан. Журавлині луги або Купальські вогні, балада-легенда (із розділу Етнопоезія)"Біля річки палАли багАття,
А навколо святкових вогнів
Хороводи водили дівчата
І співали купальські пісні.

«Ой на Івана та й на Купала
Дівчина в лузі квіти збирала.
Квіти збирала, вінок сплітала,
На тиху воду вінок пускала…»"

Вітаю читачів і авторів сторінки зі святом єднання з природою Купала баладою-легендою "Журавлині луги" із розділу "Етнопоезія"! (Анатолій Качан)

 

Анатолій Качан. За нашим садом грає море. Збірка віршів. Малюнки Костя ЛавраВірші Анатолія Качана зі збірки "За нашим садом грає море", що зачаровують своєю образністю, ліризмом та мелодійністю: "Гойдалка біля Дунаю", "Рідні береги", "Після бурі", "Білі ночі в Одесі", "Райські дні", "До синього моря", "Дорога на Південь", "Туманний ранок", "Морський Туман", "Козак з казоК", "Козацький степ", "Мобільна розмова", "Сад над морем".

 

 

 

 

 

Дитячі вірші Анатолія Качана, які увійшли до збірки "Листи з осіннього саду":

Анатолій Качан. Листи з осіннього саду, збірка віршів для дітей. Художник Кость Лавро

"Автограф на згадку", 
"Бджолиний рій", "Білі ночі в Одесі", 
"В зими є ягідка одна" (загадка), 
"В’ється стежка", 
"Відлига", 
"Вечір у степу" (безконечник), 
"Вийшла річка з берегів" (безконечник), 
"Гроза в Карпатах", 
"Дзвонить осінь школярам", 
"Дивні квіти розпустились" (загадка), 
"Дивувалися ліси", 
"До Сходу Сонця", 
"За піщаною косою", 
"Завиває завірюха", 
"Зелений Шум", 
"Зима щедрує по дворах", 
"Зимові яблука" (загадка-недомовка), 
"Квітка Сонця" (загадка), 
"Ластівка над Лиманом", 
"Летюча квітка" (загадка-безконечниця), 
"Летять із гірки санки",   "Листи із саду ", 
"Маятник дитинства" (безконечник), "Мете метелиця" (спогад про літо), 
"Мобільна розмова", "Море грає", "Морське ім’я", 
"Одеський мериді@н" (розіграш), "Осіння борозна", "Охололи води", 
"Пе-ре-віз-ник" (безконечник), 
"Пісенька про півника" (за народними мотивами), 
"Після бурі", "Пісня джерела", "Покровитель мореплавців", 
"Походеньки лиса", "Приморська осінь", 
"Проводи зими", "Прощання на причалі", 
"Райський сад", "Райські дні", 
"Рідні береги", "Річка сховалась", "Розливається Дунай", 
"Світов@ п@вутин@" (загадка), "Сині очі лугів", 
"Співучий сад" (Безконечник), "Степова дорога", 
"Степова криниця", "Степова царівна", "Степовий вітряк", 
"Телеграма", "Теплий край", 
"У долині журавель", 
"Хвилювалось море", 
"Шумить у мушлі море" (спогад про Крим), 
"Ще море тепле", "Щедра зима". 

 

Дитячі вірші Анатолія Качана, що увійшли до збірки "Світанок року":  

Анатолій Качан. Світанок року. Ілюстрована збірка віршів для дітей. Малюнки Євгена Попова

Веселинки, 
"Весняна пісня", 
"Випадок у магазині", 
"Гість зими", 
"Два плюс два", 
 загадки, "Зелений острів", 
"Землемір", 
"Крилате насіння", "Крихта хліба",
"Листи із саду", 
"На городі", "Новорічна пригода", 
"Перепілчине поле", "Полустанок", 
"Польова дорога", 
"Проростай, зерно", 
"Світанок року", "Сині дні", 
"Сійся, родися", "Скоро до школи", 
"Сліпий дощ", "Соняшники", 
"Стара осика", 
"Теплий край ", 
"Цвіт яблуні", 
"Чайки над полями", "Чекання", 
"Щедре сонце".
 

До книжки сучасного українського поета Анатолія Качана "Прощання з літом" увійшли вірші про багатство рідної природи, загадки, смішинки і скоромовки для кмітливих діток:

Анатолій Качан. Прощання з літом. Ілюстрована збірка віршів для дітей, малюнки Віктора Кузьменка.

"Автовокзал", 
"Берегові вогні", "Біле поле", 
"В далекі мандри", "Вересневі дні", 
 веселинки, "Весняна пісня", 
"Веснянка", "Випадок у гастрономі", 
"Вітрила", "Ворота вирію", 
"Гість зими", "Горнятка-двійнятка", 
"Грамофончики", 
"Два плюс два", "Дві качки", 
"Дерево над морем", 
"Дівчинка і море", 
"До прильоту ластівок", 
"Дорога через ліс", 
"Дощові хмари", 
"Забіліли сніги",  загадки, 
"Зелена школа", "Зелений острів", 
"Зелений промінь", "Землемір", 
"Зима будує літо", "Зимовий сад", 
"Зимові квіти", 
"Квіти степу", "Клює", 
"Корабельні сосни", 
"Крилате насіння", "Крихта хліба", 
"Кукурузник", "Куличок", 
"Кури насміхаються", 
"Ластівки", "Летючий корабель", "Листи із саду", 
"Маяк-ревун", "Місяць трав", "Морозко", 
"На городі", "Налився колос", "Нельотна погода", "Новорічна пригода", 
"Обхідник колії", "Ожеледиця", "Осінні поля", 
"Павучок-рибачок", "Перші кроки", "Пісні лісу", "Пісня хвилі", 
"Повернення космонавтів", "Полустанок", "Польова дорога", 
"Пора медозбору", "Портальний кран", "Приморська осінь", 
"Причал", "Проростай, зерно", "Прощання з літом", 
"Рибальська казка", "Рибальське щастя", "Рухомі краєвиди", 
"Світанок року", "Свято абрикос", "Сині дні", "Сліпий дощ", 
"Солодкий сніг", "Соняшники", "Співучий лід", "Стара осика", 
"Сто кульбабенят", 
"Телеграма", "Теплий край", "Тихше, жаби", "Траляляй", 
"Флюгер полів", 
"Херсонські кавуни", 
"Цвіте шипшина", "Цвітуть сади", 
"Чайки над полями", "Чайки", 
"Шторм", 
"Ще зими не видно", "Ще море тепле", "Щедре сонце". 
 

Останні коментарі до сторінки
«Анатолій Качан. Вірші для дітей»:
Марк , 2022-09-26 18:22:19, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 1     + Додати коментар
Топ-теми