Ілюстрація Костя Лавра до вірша-легенди Анатолія Качана «Острів Мамая».
Анатолій Качан
Острів Мамая
|
Нащадкам козаків Буго-Ґардівської – Хто ж цей козак? – А пригадай… * * * Він народився у степах. Та ні бурхлива течія, На тому острові Мамай В Купальську н і ч за джерелом З тих пір він ясно розумів Під час навали ворогів Про Мамая-чарівника,
* * * Із вороним конем Мамай Там, де Говерла* на плечах Козак лиш вусом покрутив, Мамай відвідав серед гір Та звідусюди з Воронцем с. Мигія на Миколаївщині.
|
|
Українська легенда
Серед наших національних легенд, вкорінених у прадавню історію, Мамай має особливий статус: кобзаря, відважного воїна-характерника, а понад усе захисника народу. Недарма ще якихось сто років тому чи не в кожній селянській хаті поблизу ікон поглядав на її господарів вусатий козак з кобзою в руках, шаблею напохваті та вірним конем на задньому плані. І хоч чимало істориків походження Мамая пов’язують із безслідно зниклими половцями, саме українці зберегли в душі його неповторний образ.
Мамай назавжди прописався і в нашому фольклорі та писаній літературі. Свого часу не оминув козака-характерника і я, написавши віршований роман «Мамай». І добре, що один із провідних сучасних поетів Анатолій Качан зробив спробу переселити Мамая на терени літератури для юних читачів. Невелика балада «Острів Мамая» з її співучою образною мовою – тому свідчення. А те, що поет «прописав» легендарного козака-характерника до рідного степового Причорномор’я, де знаходилася найвпливовіша Буго-Ґардівська паланка Війська Запорозького, а на річці й нині є острів Мамая, так зробити це і сам Бог велів. Бо ті краї були колискою запорозького козацтва, що безсумнівно мало своїх характерників Мамаїв.
Добре було б авторові розширити цю тему, бо вона завжди актуальна, оскільки Україна вічно залишається на протягах ворожих вітрів.
(Леонід Горлач, лауреат Шевченківської премії, 30 квітня 2018 р.)
Пороги на ріці Південний Буг поблизу с. Мигія на Миколаївщині. У цих місцях знаходилася найвпливовіша на Січі прикордонна Буго-Ґардівська паланка Війська Запорозького (1634 – 1775 рр.).
* * *
Анатолій Качан
КОЗАЦЬКИЙ СТЕП
|
Понад Сіверським Дінцем А за річкою туман Віє вітер із Дінця У малинових шапках, |
|
За матеріалами: Анатолій Качан. "За нашим садом грає море". Збірка віршів для дітей. Ілюстрації Костя Лавра. Київ, "Веселка", 2016.
Джерело: Хрестоматія сучасної української дитячої літератури для читання в 3, 4 класах. серії «Шкільна бібліотека». Укладання та передмова Тетяни Стус. Львів, "Видавництво Старого Лева", 2016, стор. 42 - 49. А також: https://veselka.in.ua/
Більше віршів Анатолія Качана на нашому сайті: