Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Дивовижі про рослини: «Дереза, а по-простому — ґоджі»


 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Оповідка. Дереза, а по-простому — ґоджі. Повій звичайний (Lycium barbarum L.). Плотник, лаційон, ліміція, ляґустер, гав'яз, ліція, люція, люцман. Дереза квітує кремовими та ліловими квітами.

 Дереза квітує кремовими та ліловими квітами.

 

 

Ірина Михалевич

ДЕРЕЗА, А ПО-ПРОСТОМУ — ҐОДЖІ

 

"Я коза-дереза.За три копи куплена, пів бока луплена..."

 

Ось тепер мені, начебто, зрозуміло стає, чому ж та коза дерезою прозвана.

Росте в Україні одна дика рослина — дереза. Наукова назва — "Повій звичайний" (Lycium barbarum L.). 

Кинувши на ту дерезу одним оком, одразу помічаєш її дивовижні квіти: на одній гілці поряд і кремові, і лілові цвітуть. Свіжа лілова квітка через день-другий починає половіти. 

 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Оповідка. Дереза, а по-простому — ґоджі. Повій звичайний (Lycium barbarum L.). Плотник, лаційон, ліміція, ляґустер, гав'яз, ліція, люція, люцман. Дереза квітує кремовими та ліловими квітами. Квіти дерези звичайної. Вересень 2022 року.

Дереза квітує кремовими та ліловими квітами. Квіти дерези звичайної. Вересень 2022 року.

 

У вересні на довгих гнучких гілках поміж квітів з'являються ягоди. Достигають вони у вересні, мають яскравий червоний колір на межі з морквяним. Продовгуваті. По 5 мм завдовжки.

Повій — медоносна рослина. Мед із неї, кажуть, такий темний, аж чорний. Темніший від гречаного.

Прутики дерези мають тонкі довгі колючки, їх дуже багато. Я була спершу подумала, що тими колючими прутами били неслухняну козу, тому вона дерезою і прозвана. А коли стала читати та дізнаватися про рослину більше, з'ясувала, що листя дерези кози дуже люблять об'їдати. То їхній улюблений харч. Люблять дерезу і кролики, і гуси з качками.

 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Оповідка. Дереза, а по-простому — ґоджі. Повій звичайний (Lycium barbarum L.). Плотник, лаційон, ліміція, ляґустер, гав'яз, ліція, люція, люцман. Голки на гілках дерези.

 Голки на гілках дерези.

 

Дереза родом з Центрального Китаю. Там її вирощують у комерційних масштабах. На світовому ринку ця яскраво-червона ягода відома під назвою “ґоджі”.

Тетяна Кролюк з Хмельниччини розповідає, що на її батьківщині дерезу називають плотник, бо рослина росте здебільшого біля плотів (огорож). Дані про місцеві назви я зібрала в групі “Рослинний світ України”. 

Зустрічаються назви лаційон, ліміція, ляґустер, гав'яз, ліція, люція, люцман. Це все переважно похідні слова від латинськоої назви.

Ольга Павленко стверджує, що на Уманщині саме "лаційон" кажуть. На Вінниччині звуть дерезу так — “колюща”, про це повідомляє Марина Пономаренко. Рослина справді бо дуже колюча. Не знаю, як її ті кози об'їдають.

В одній статті було написано, що листя дерези має сильний запах. І справді, коли стала варити з них барвник, на кухні постав відчутний запах. Листя і квіти дерези фарбують білі курячі яйця у спокійну жовту барву. Схожі відтінки у вересні здатні подарувати гірчаки, звичайний та перцевий, кропива дводомна, — непогана альтернатива дерезі. 

Чи росте дереза біля Вашого дому? Як називають її там, де Ви живете? Чи використовуєте Ви її листя та ягоди?

 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Оповідка. Дереза, а по-простому — ґоджі. Повій звичайний (Lycium barbarum L.). Плотник, лаційон, ліміція, ляґустер, гав'яз, ліція, люція, люцман. Ягода повію звичайного. Початок вересня 2022 року

Ягода повію звичайного. Початок вересня 2022 року.

 

Дякую Вам, друзі, за безцінне золото спілкування.

Тримайтеся здоровими!

Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Світлини – авторські.  

 

 

Читаймо також:

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники літа: фарбуємо писанку плодами дикої вишні (майстер-клас). Світлини – авторські. Писанка, двічі марена антипкою. "Сьогодні мова про антипку — дику вишню. Це дерево ще називають магалебською вишнею. У липні (першій половині) вишеньки на ній достигають і стають чорними. Ягоди ці невеликі, в них мало м'якоті, проте пахнуть вони надзвичайно приємним пряним ароматом. Плоди антипки фарбують біле яйце спочатку в блакитну барву, а далі в темно-синій колір. Поверх жовтого кольору від чорнобривців дає холодний зелений відтінок, поверх марени красильної — темно-фіолетовий..." (Ірина Михалевич)

 

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще — майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших — про використання натуральних барвників. 

 


Останні коментарі до сторінки
«Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Дивовижі про рослини: «Дереза, а по-простому — ґоджі» »:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми