Секрети писанкарки Ірини Михалевич. Пишемо писанки природними барвниками: який обрати?


СЕКРЕТИ ПИСАНКАРКИ ІРИНИ МИХАЛЕВИЧ.

ПИШЕМО ПИСАНКИ ПРИРОДНИМИ БАРВНИКАМИ: ЯКИЙ ОБРАТИ?

Писанки Ольги Косач. Фарбуємо натуральним!

 

Секрети писанкарки Ірини Михалевич. Пишемо писанки природними барвниками, який обрати

На малюнку: таблиця із замальовками писанок з альбому Ольги Косач, лист №31​

 

В традиційній писанці кольори ми не обираємо — вони вже дібрані, і досконало. Питання виникає про барвники. Чим відтворювати традиційні кольори на писанці? Якими відварами?
Розглянемо це питання на прикладі колекції писанок Ольги Косач, до якої увійшли 22 писанки й одна дряпанка (
див. книгу: Ольга Косачев. "Український народний орнамент: вишивки, тканини, писанки", Київ, 1876 рік, аркуш 31).

 

Секрети писанкарки Ірини Михалевич. Пишемо писанки природними барвниками, який обрати

На малюнку: Писанки. Колекція Ольги Косач. Рослинні барвники

 

Для фарбування в жовтий колір підійдуть квіти ромашки (засушені). Рожеву та ясну червону барву писанкам подарує стружка дерева цезальпінія (придбати її можна в закордонних інтернет-магазинах). В XIX столітті нею широко фарбували писанки (див. “Опис колекції народних писанок”, Сергій Кульжинський: Харків, Сага, 2011 (репринтне відтворення видання 1899 року), стор. 56). Завозили барвник з Бразилії, тому й прозвали його "бразолія", зокрема на Полтавщині та Поділлі. Цезальпінія здатна пофарбувати в рожеві, коралові, теракотові відтінки, і що важливо — в насичений червоний колір. В Україні немає такої рослини, яка здатна була б фарбувати яйце в червоне, тому раніше використовували ріг оленя або кошеніль (сокоживну комаху з родини червеців). Виключенням є марена кавказька, проте її відносно недавно почали вирощувати у нас. Вона фарбує в холодний червоний відтінок. 
Зеленої барви на яйці можна досягти, коли спочатку забарвити його ромашкою, а тоді на хвилину залишити в чорничному відварі. Коричневий колір досягнемо такою комбінацією — ромашка-чорниці-цезальпінія. Вишневий — шляхом додавання до цезальпінієвого відвару кілька крапель чорничного барвника. Чистий чорний колір забезпечать чорниці (після цезальпінії). 
Перед першим фарбуванням та фарбуванням після відмивання яйце треба 3 - 4 секунди скупати в оцті. Краще братиметься фарба. До всіх відварів необхідно додавати протраву — дрібку алюмо-калієвих квасців. Квасці продають в аптеках. 

 

Секрети писанкарки Ірини Михалевич. Пишемо писанки природними барвниками, який обрати

Писанка №5. З оберненою сваргою

 

 

Секрети писанкарки Ірини Михалевич. Пишемо писанки природними барвниками, який обрати

Писанка №9. З зірками 

 

Секрети писанкарки Ірини Михалевич. Пишемо писанки природними барвниками, який обрати

Писанка №21. З безконечником


Зразки № 3, 12, 14, 16, 19, 20, 22 необхідно відмивати. Коли ми зафарбуємо писанку в зелене чорничним відваром, далі треба фарбувати в червоне. Накладання цезальпінії на чорниці не дасть чистої червоної барви. Тому писанку слід відмити до білого тла, а потім фарбувати. Для цього можна потримати яйце в 9% оцті протягом 1 хвилини. Після такого короткого витравлювання яйце треба очистити від решток барви м'якою ганчіркою з теплою водою.

Дряпанка. Фарбуємо яйце в червоне. Видряпуємо орнамент надфілем. Можна спробувати шилом, скальпелем, манікюрним набором або якимось іншим гострим предметом.

 

Рецепти


Ромашка. Пригорща. 250 мл води. Кип'ятити на малому вогні 10 - 15 хвилин. Проціджувати через дрібне ситечко. Додати алюмо-калієві квасці (на кінчику ножа). Час фарбування — 10 - 20 хвилин.

Цезальпінія. Дві пригорщі. 230 мл води. Кип'ятити на малому вогні 10 - 15 хвилин. Проціджувати через цупку тканину. Додати алюмо-калієві квасці (на кінчику ножа). Час фарбування — 20 - 30 хвилин.

Чорниці. 100 г. 230 мл води. Кип'ятити на малому вогні 10-15 хвилин. Проціджувати через дрібне ситечко. Додати алюмо-калієві квасці (на кінчику ножа). Час фарбування: зелений — 1 хвилина, чорний — 10 - 20 хвилин.

За матеріалами: http://danirra.dreamwidth.org

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

писанки на Великдень
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 
 
 
Дивіться також на нашому сайті:

Останні коментарі до сторінки
«Секрети писанкарки Ірини Михалевич. Пишемо писанки природними барвниками: який обрати?»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми