На відео: майстриня-писанкарка Ірина Михалевич: школа писанкарства "Ряст". Традиційні писанки Кропивниччини. "Чобітки" (майстер-клас).
Ірина Михалевич
КОЛИ ОБМАЛЬ СКЛАДНИКІВ
Вітаю, дорогі та близькі моєму серцю друзі.
Дякую Вам за підтримку, за спілкування. І за те, що продовжуєте цікавитися українською традицією писанкарства.
У перші дні війни я замовкла. Потім продовжила створювати тематичні дописи про писанки, бо зрозуміла, що культурний контент у цей час значно важливіший аніж раніше. Одна моя знайома з Польщі написала, що хвилювалася за мене, бо не бачила моїх нових дописів. Зараз пишу писанки і записую відео у проміжках між сигналами повітряної тривоги. А дописи часом створюю з укриття. Не будемо опускати руки. Будемо боротися і робити все від нас залежне, щоб Україна перемогла.
Відтепер писанкувати складніше. Бо ж фарбувати рослинами зручно тоді, коли поруч вдосталь дерев і трав (або аптека з трав'яними зборами). А ще, коли вдома є алюмокалієві квасці. А що ж робити, якщо квасців нема, а по аптеках шукати ніколи?
Є вихід і тут.
Без квасців фарбує цибулиння та коріння марени красильної.
Марену перевірила цими днями.
Взяла три жмені корінців, поклала до емальованого посуду і налила 250 мл води. Коли вода закипіла, прикрутила вогонь і поклала пусту шкаралупку, заповнену водою. За 10 хвилин яйце пофарбувалося в суничний відтінок.
Щоб орнамент контрастував із тлом, тричі витравила розписане яйце оцтом – у підсумку отримався білий фон. В оцті тримала спочатку три хвилини, потім п'ять, а далі пів години. Лінії підбирала товсті, бо коли писати тонко, лінії оцет пороз'їдає.
Щоразу, коли виймаємо писанку з оцту, купаємо її в теплій воді, м'якою ганчіркою протираємо, щоб видалити залишки витравленого, а тоді просушуємо і пишемо далі. Останній раз ощичуємо писанку від залишків барви та витравленої шкаралупи зубною щіткою та теплою водою. Знову просушуємо і повністю покриваємо писанку гарячим воском (крутимо яйце у посудині з розтопленим воском).
Зазвичай травлені писанки обдають окропом, але нам у цьому випадку таке робити зась, бо постраждає барва. Віск зводимо звичним способом коло свічки.
На світлині: готова писанка, фарбована мареною красильною і витравлена оцтом.
На світлині: писанка у процесі розпису.
На світлині: момент першого витравлювання оцтом.
На світлині: готова писанка, фарбована мареною красильною і витравлена оцтом.
Дякую Вам за увагу. І чекаю на Ваші запитання. Можливо, Вас цікавить якась деталь, про яку я забула написати. Пишіть запитання у коментарях під дописом.
До наступної зустрічі на «Малій Сторінці»!
Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич