На відео: майстриня-писанкарка Ірина Михалевич: фарбуємо писанку глодом.
Ірина Михалевич
ОСІННЄ ФАРБУВАННЯ ПИСАНОК ПЛОДАМИ ГЛОДУ
Вітаю Вас, близькі моєму серцю друзі.
Обіцяла розповісти більше про глід. Розповідаю.
Ніде не читала, що плоди глоду фарбують. Десь по вікіпедіях написано, що фарбувальним потенціалом володіє кора рослини.
Про те, що плоди глоду фарбують в густий зелений відтінок я довідалася від писанкарки Галини Тудай. Пані Галино, висловлюю Вам подяку і щире захоплення Вашою роботою. Нарешті цього року спробувалося й мені глодом фарбувати. І я в захваті!
На щастя, нікуди їхати мені не довелося. Глід у великій кількості росте в нас по берегах Інгульця. Там я і каркас зустріла, і свидину, і шипшину, і маслинку, і горіхів там доволі. Навіть суховершки влітку на березі знайшла побіля людських городів. А вони такі чудові!
Глід одноматочковий.
Плоди глоду.
Але зараз не про них мова. А про глід. У роботі я використала глід одноматочковий (Crataegus monogyna Jacq.). Дозріває глід у вересні, а тримається на кущах протягом всієї осені. Його плоди фарбують у густий зелений колір, фарбують біле яйце без будь-якого ґрунту. З додаванням галуну.
Фарбують плоди глоду впродовж семи годин, але який зелений! Він мені нагадує старовинні ангоби на Цвітнянській кераміці.
Про славне цвітнянське гончарство, яке не так давно було розвинутою галуззую в моєму рідному краю, можна прочитати у статті "Цвітненська кераміка — всеукраїнський вимір".
Щоб продемонструвати саме цю темно-зелену барву, я обрала традиційний орнамент Київщини (місто Ходорків, Сквирський повіт) із зображенням пелехатої квітки (великої богині) з каталогу Кульжинського за 1899 рік. Ця писанка давно полюбилася мені і кольористикою, й символом. Я включила її до своєї книги "Українська народна писанка", 2019 р., але суто як поточну ілюстрацію.
Готова традиційна писанка Київщини з каталогу Кульжинського за 1899 рік. Для фарбування використано глід, оцет, підмаренник, цезальпінія та марена.
Тепер я повернулася до цієї писанки, щоб відписати її приблизно такою, якою вона подана в каталозі. І для цього якнайкраще підійшли свіжі плоди глоду, підмаренник справжній (сушений) та марена красильна (висушене коріння).
Що з того вийшло запрошую подивитися у моєму відео.
Глід відомий людям здавна своїми лікувальними властивостями. Він понижує тиск, заспокоює нервову систему. Тому якщо Ви гіпотонік, у компот глоду слід класти небагато. А то сильно хилитиме в сон. Смачний з глоду виходить і кисіль. Але теж брати його треба трішки, жменю.
Я продовжую створювати відео про фарбування писанок рослинами і наповнювати свій канал. Отож ласкаво прошу на канал!
Бажаю Вам приємних відкриттів!
Свічка та глід.
Матеріали люб'язно надіслано майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич