Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники квітня: фарбуємо писанку гілочками верби (майстер-клас)


 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Натуральні барвники квітня. Верба плакуча. Світлина Ірини Михалевич.

На світлині: верба плакуча.

 

 

Ірина Михалевич

ЩОБ ДОВГО НЕ ШУКАТИ. ФАРБУЄМО ПИСАНКУ ГІЛОЧКАМИ ВЕРБИ

Вітаю, дорогі та близькі моєму серцю друзі.

Дякую Вам за спілкування і за інтерес до живої української традиції писанкарства.

У блозі є окремий розділ  “Про натуральні барвники в усі пори року”, де написано чим та в якому місяці можна добре зафарбувати писанку. Квітень містить не так багато заголовків. І от розділ доповнюється новим рецептом. 

Фарбувати вміє будь-яка рослина. Особливо гарно фарбують весняні рослини, бо вони найсильніші. О цій порі, в перших числах квітня, вже є сережки на березах. Вони зроблять писанку сонячно жовтою. У жовтий колір пофарбує і листя бузини чорної, що саме зараз зеленіє густими чубчиками. Але бузину чорну (та й березу пониклу) ще треба знайти десь у парку чи при дорозі. А от верба плакуча (Salix babylonica) зростає повсюдно. Принаймні так є у нас на Кропивниччині. Це дерево часто можна побачити поміж житловими будинками, біля кафе, вздовж вулиць, побіля річки. Молоді гілочки верби плакучої зафарбують писанку у світло-бурий відтінок. Це так дивовижно: салатові вербові галузки дарують світло-коричневий відтінок, одразу на біле яйце.

Отож, у моєму списку рецептів цьогоріч на один рецепт стало більше. 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Натуральні барвники квітня. Гілочки верби плакучої. Світлина Ірини Михалевич.

На світлині: гілочки верби плакучої.

 

Гілочки мають бути з закритими бруньками. Коли наламати гілочок з листям та сережками, результат фарбування буде інакшим.

 

Рецепт приготування відвару з вербових гілок:

Ламаємо трохи галузок, невеликий оберемок. Беремо старий емальований посуд. Наливаємо 230 мл відстояної м'якої води, кип'ятимо гілки на малому вогні протягом 12-15 хвилин. Проціджуємо, даємо постояти хвилин 10 і додаємо алюмокалієві квасці. На кінчику ножа. От і все. Розмішуємо гарно і можна фарбувати. Писанку перед першим фарбуванням треба 3-4 секунди скупати в оцті.

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Натуральні барвники квітня. Так фарбують гілочки верби плакучої. Світлина Ірини Михалевич.

На світлині: так фарбують гілочки верби плакучої. 

 

Готовий барвник з гілочок верби довго стоїть при кімнатній температурі і не псується, тож можна встигнути пофарбувати чимало писанок. Тривалість фарбування — у межах години. За бажання писанку у відварі можна потримати і довше, колір від того ставатиме тільки насиченішим.

Писанка, що на фото, фарбована свіжими гілочками верби плакучої, корінням марени красильної, мороженими ягодами бузини чорної. Наприкінці писанка була витравлена оцтом. Писана без допомоги олівця.

Помічник:

— світло-бурий верба плакуча, свіжі гілочки з бруньками (Salix babylonica);
теракотовий марена красильна, коріння (Rubia tinctórum);
чорний бузина чорна, морожені ягоди (Sambucus nigra).

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники квітня: фарбуємо писанку гілочками верби (майстер-клас). Барвники - свіжі гілочки верби плакучої, коріння марени красильної, морожені ягоди бузини. Писанка витравлена наприкінці оцтом. Світлина Ірини Михалевич.

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники квітня: фарбуємо писанку гілочками верби (майстер-клас). Барвники - свіжі гілочки верби плакучої, коріння марени красильної, морожені ягоди бузини. Писанка витравлена наприкінці оцтом. Світлина Ірини Михалевич.

На світині: готова писанка. Барвники — свіжі гілочки верби плакучої, коріння марени красильної, морожені ягоди бузини. Писанка витравлена наприкінці оцтом. 

 

Дякую Вам за увагу. Запитання та побажання стосовно майбутніх дописів можете залишати у коментарях. До наступної зустрічі на «Малій Сторінці»

Матеріали люб'язно надіслано майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Світлини – авторські.  

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще — майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших — про використання натуральних барвників. 

Останні коментарі до сторінки
«Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники квітня: фарбуємо писанку гілочками верби (майстер-клас)»:
Юлiя Дмитренко-Деспоташвiлi , 2022-04-09 08:06:03, #
Ірина , 2022-04-10 04:26:26, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 2     + Додати коментар
Топ-теми