Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі на тему "Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст"


 

Людмила Федорова

Біурок у 5 класі на тему "Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст"

 

Тема: Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст*.

Мета: навчити учнів більш глибше сприймати вивчений матеріал, вдумуватись у зміст слів та математичних формул; розвивати увагу, логічне та абстрактне мислення; виховати інтерес до пізнання.

Оформлення та обладнання класу: мультимедійне обладнання для демонстрації презентацій.

"— Мистер Доджсон,— сказал любопытный малыш,—
Я на лбу твоем вижу морщины.
Но так остро и весело ты говоришь! В чем же дело? Открой мне причину.
— В ранней юности,— Доджсон ему отвечал,—

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоністМатематиком был я, признаюсь,
Чтобы разум мой робким, как Кролик, не стал 
Или диким, как Мартовский Заяц.
— Ты мудрец, Льюис Кэрролл,- продолжил малыш,—
В древнем Колледже ты обитаешь.
Но, коль разум твой ясен, как ты говоришь,— 
Ты, должно быть, истории знаешь?
— В ранней юности,— Кэрролл ему отвечал,—
Я рассказывал много, не спорю.
И тогда-то мой ум, как ребенок, играл."
Елінор Фарджол, Англія 
(Переклад О. Сєдакової)


Хід уроку:

I.    Оголошення теми, мети, структури уроку.

II.    Словникова робота

Математика (завдання на слайді 1)

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст
 

Таблиця для заповнення і перевірки:

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст

 

Література

* Рекреаційна математика (від англ. recreation – розваги, ігри) – математичні головоломки, ігри.


III.    Гра словами

Література

    «Гра в слова словами»
    
«My tale is long and sad», - сказала мишка.
(«Моя розповідь довга і печальна»)

«Her tail is long. It is clear, but why is it sad? », - подумала Аліса.
(«Її хвіст довгий. Це ясно, але хіба він сумний?»)

Весь текст казки – це суцільний каламбур. Так автор намагається показати багатозначність слів або словосполучень. Манера письма заставляє уважніше ставитися до слів, бо вони часто означають більше, ніж здається на перший погляд. 

Робота над текстом

Знайдемо уривки з тексту, де Аліса розмірковує над значенням слова придушення або коли Герцогиня шукає у всьому мораль.
Щоб розвинути в себе змістовне ставлення до слів, зіграємо у гру Керролла «гра в слова словами». Потрібно, змінюючи ланцюжком лише одну букву в слові, отримати із вихідного слова зовсім інше. Пригадаємо, як в голові Аліси перетворюються кішка в мишку або дитина герцогині в порося (див. слайд 2).

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст


 
    Розповідь вчителя
    
Гра для Керролла – звичайний стан, а розваги для нього на кшталт споживання їжі.
В своїй статті «Пожива для розуму», письменник встановлює правила харчування для розуму, приймаючи за основу правила харчування для шлунку.
«Сніданок, обід, чай. В гіршому випадку перший сніданок, другий сніданок, обід, пообідник, вечеря і стакан чогось гарячого перед сном. Яку турботу ми проявляємо про раціон для нашого щасливого тіла! Хто з нас приділяє стільки уваги своєму розуму? В чому причина такої різниці? Невже з двох – тіла і розуму – перше суттєво важливіше за друге? Ні! Я вважаю за доцільне вивести правила харчування для розуму.

По-перше, ми повинні турбуватися про те, щоб наш розум отримував їжу належного ґатунку: споживаючи наперед не придатний для цього роман, ми обов’язково отримуємо дурний настрій, небажання працювати, байдужість і т.д. Наш розум почуватиметься жахливо.

По-друге, ми повинні ретельно слідкувати за тим, щоб наш розум отримував поживну їжу в належній кількості. Розумове переїдання або читання надмірної кількості літератури призводить до послаблення здатності засвоювати їжу і в деяких випадках втрати апетиту.

По-третє, якщо навіть їжа доброякісна, а порції помірні, то все одно не слід споживати надто різноманітну їжу за раз. Після того, як ми встановили потрібний ґатунок, кількість і різноманітність їжі для розуму, нам лишається дотримуватись належних інтервалів між послідовним споживанням їжі, і, не поспішаючи, ковтати їжу, тоді, коли ми ретельно її пережуємо (обміркуємо), щоб вона повністю засвоїлась.»

Для Керролла «людина розумна» значить «людина грайлива». Тому і всі персонажі його казок грають в різні ігри, загадують один одному загадки, шаради, розв’язують логічні задачі. Вони заманюють нас з вами в цей чудернацький світ так, як Білий Кролик заманив Алісу в нору, в подорож по карточній країні.

Математика (проводиться у формі евристичної бесіди)

    Застосування властивостей арифметичних дій до обчислень з десятковими дробами
    
Чому по карточній країні? 

Бо саме карти – це древня гра з чітко визначеними правилами, які давно описані математичними формулами. Невипадково комп’ютери спочатку навчили грати у карти, а тоді вже у всі інші ігри.

В які ще ігри грає людина з комп’ютером?

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст

Зіграймо і ми в гру із застосуванням властивостей арифметичних дій (див. слайд 3). Але спочатку перевіримо, наскільки вміло ви застосовуєте ці закони для обчислення виразів, що містять десяткові дроби.

Задача 1. 

Аліса в результаті послідовних перетворень змінилась у зрості: перший раз у 0,1, другий – у 100 раз, третій у 0,1. Який зріст мала Аліса після трьох перетворень, якщо її нормальний зріст – 1 м (див. слайд 4).

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст


 
Задача 2. 

В перегонах по колу брали участь: птахів та звірів – по 0,543 і 0,332 від усіх учасників відповідно та Аліса з черепахою. Скільки було всіх учасників гри?

Розв’язання. Позначимо всіх учасників перегонів Х. Тоді птахів - 0,543Х, а звірів - 0,332Х. 
Отримуємо рівняння:

0,543Х + 0,332Х + 1 + 1 = Х;
(0,543 + 0,332)Х + 2 = Х;
0,875 Х + 2 = Х;
Х – 0,875 Х = 2;
0,125 Х = 2;
Х = 2 : 0,125;
Х = 16.
Відповідь. 16.


    Застосування властивостей арифметичних дій у грі – «створи слово»
    
Спробуємо перетворити сполучення слів у інші слова, застосовуючи властивість розподільного закону (див. слайд 5).

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст


 
IV.    Перетвори вірш у каламбур (див. слайд 6)

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст


 
V.    Самостійна робота (див. слайд 7, 8)

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст 

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст


 
VI.    Домашнє завдання:

-    література – перефразувати вірш; перетворити «слово словами».
-    математика – записати перетворення слів за розподільною властивістю; 
розгадати секрет фокуса (див. слайд 9)

 

Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі. Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст

 

Завантажити біурок у форматі pdf.zip

 

 

Дивіться інші статті по підготовці до уроків на тему "Аліса в Країні Див":

 

СІК уроку і сторітеллінг. СІК  та сторінки зощиту до уроку на тему "Льюїс Керролл, «Аліса в Країні Див»"

 

СІК та сторінки зошиту до уроку на тему "Льюїс Керролл, «Аліса в Країні Див». Образ Аліси, світ її уяви і захопливі пригоди"

 

СІК та сторінки зошиту до уроку на тему "Льюїс Керролл, «Аліса в Країні Див». Персонажі, які оточують Алісу"

 

 СІК та сторінки зошиту до уроку на тему "Льюїс Керролл, «Аліса в Країні Див». Особливості художньої мови твору"

 

СІК та сторінки зошиту до уроку на тему: "Льюїс Керролл, «Аліса в Країні Див». Фантастичні елементи у творі. Поняття про фантастику"

 

* * * * * * * * * * * * *

 

 

Матеріали люб'язно надано авторами - Людмилою Федоровою та Віктором Ловінським - спеціально для "Малої Сторінки".

 

 

 

Дивіться також на "Малій Сторінці":

Біуроки. Синтез-уроки - уроки майбутнього. Урок, результатом якого є зовсім нове утворення, домінантами котрого виступають не стільки зовнішні чинники, а скоріше взаємопроникнення їх і взаємовплив – стане предметом розгляду в нашому блозі. Тобто синтез не як агрегат, а як «творчий синтез». В синтез-уроках реалізуються філософські аспекти нової педагогіки, де вчитель та учень працюють в тандемі як дослідники, відкривачі нових граней того чи іншого предмету. Маємо надію, що спільна робота в такому руслі принесе багато користі для всіх педагогів, викличе жвавий діалог і бажання поділитися власними досягненнями. Девізом нашого блогу нехай стануть слова: «Йти потрібно так, щоб не здіймати пороху». Ціль ресурсу – не феєрія нових технологій, а усвідомлена робота на виявлення прихованих властивостей у звичних речах, на вироблення назрілих поглядів щодо них.
Блог Людмили Федорової, викладачки світової літератури. Науково-методичні праці з педагогіки
Матеріали цього блогу будуть цікаві для усіх вчителів, що крокують у ногу з часом. 

Останні коментарі до сторінки
«Людмила Федорова, викладачка світової літератури. Біурок у 5 класі на тему "Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст"»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми