Ірина Михалевич. Школа писанкарства Ряст. Повна збірка писанок Кропивниччини.

Ірина Михалевич під час презентації відтвореної збірки, колекція Володимира Ястребова.
Ірина Михалевич
ПИСАНКОВА КРОПИВНИЧЧИНА
75 традиційних писанок Кропивниччини
показали в етнолабораторії "Баба Єлька" 18 березня 2026 року.
Відтворила збірку олександрійська писанкарка Ірина Михалевич.
Робота тривала три роки і полягала вона в ідентифікації зразків згідно сучасного територіального устрою. Адже відомості, зафіксовані в етнологічній праці "Опис колекції народних писанок" Сергія Кульжинського за 1899 рік, де уміщено оригінальні замальовки писанок, стосуються губерній та повітів.
Ірина Михалевич опиралася на ідентифікацію відомої київської дослідниці Оксани Білоус та кропивницького науковця Павла Рибалка. Допомогла примножити кількість писанок Кропивниччини і співзасновниця громадської організації "Баба Єлька" Інна Тільнова, адже п'ять розумівських зразків, які їй вдалося побачити в сільському музеї, досі вважалися черкаськими.
До слова, задум цікавої вітрини-віконця теж належить пані Інні.

Вітрина в етнолабораторії "Баба Єлька", Кропивницький.

Карта "Писанкова Кропивниччина".
Писанки створено рослинними барвниками і з дотриманням засад традиційної техніки, аби глядачі змогли сприймати відтворені зразки в їхньому автентичному образі.
Отож, Писанкова Кропивниччина налічує 75 зразків з 21 населеного пункту Кіровоградської області.
Зразки народного мистецтва ще в XIX сторіччі зібрав та упорядкував викладач і етнолог Володимир Ястребов з учнями. Розумівські писанки відомі нам завдяки зусиллям відомого дослідника старовини Данила Щербаківського.
Учасники етноекспедиції "Баба Єлька" послідовно та яскраво популяризують писанкову спадщину краю: в приміщенні етнолабораторії постійно відбуваються тематичні заходи, майстер-класи, писанки Кропивниччини опинилися на сторінках краєзнавчої книги для дітей "Скарби дідуся Славка", будуть вони і в майбутній етнологічній енциклопедії Кропивниччини. Стараннями команди "Баба Єлька" вже видано збірку листівок. Їх, до речі, можна придбати, як і ошатні гамани, на яких вишито писанкові композиції.

Ірина Михалевич і засновниці етно-експедиції Баба Єлька.
Раптом Ви не втрапили на відкриття виставки, заходьте до етнолабораторії (за попередньою домовленістю), позазираєте у писанкове віконце традиційної Кропивниччини і дізнаєтеся багато корисного. Там же і карту писанкову побачите.
А докладний репортаж вийде почитати ось тут: https://babayelka.kr.ua/news/
Ірина Михалевич. Школа писанкарства Ряст. Бесіда про традиційну писанку Кропивниччини та майстер-клас з Іриною Михалевич.
Матеріали люб'язно надіслані авторкою спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
