Людмила Федорова, Віктор Ловінський
Біурок у 5 класі на тему:
"ЛЬЮЇС КЕРРОЛЛ – ПИСЬМЕННИК, МАТЕМАТИК-РЕКРЕАЦІОНІСТ"
Тема: Льюїс Керролл – письменник, математик-рекреаціоніст*.
Мета: навчити учнів більш глибше сприймати вивчений матеріал, вдумуватись у зміст слів та математичних формул; розвивати увагу, логічне та абстрактне мислення; виховати інтерес до пізнання.
Оформлення та обладнання класу: мультимедійне обладнання для демонстрації презентацій.
|
Lewis Carroll by Eleanor Farjeon “You are wise, Mr. Dodgson,” the young child said, ‘In my youth,’ Mr. Dodgson replied to the child, ‘You are wise, Lewis Carroll,’ the child said again, ‘I kept those same thoughts very supple By letting my stories run quite fancy-free — Allow me to tell you a couple!’ |
|
Хід уроку:
I. Оголошення теми, мети, структури уроку.
II. Словникова робота
Математика (завдання на слайді 1)
Таблиця для заповнення і перевірки:
Література
* Рекреаційна математика (від англ. recreation – розваги, ігри) – математичні головоломки, ігри.
III. Гра словами
Література
«Гра в слова словами»
«My tale is long and sad», - сказала мишка.
(«Моя розповідь довга і печальна»)
«Her tail is long. It is clear, but why is it sad? », — подумала Аліса.
(«Її хвіст довгий. Це ясно, але хіба він сумний?»)
Весь текст казки – це суцільний каламбур. Так автор намагається показати багатозначність слів або словосполучень. Манера письма заставляє уважніше ставитися до слів, бо вони часто означають більше, ніж здається на перший погляд.
Робота над текстом
Знайдемо уривки з тексту, де Аліса розмірковує над значенням слова придушення або коли Герцогиня шукає у всьому мораль.
Щоб розвинути в себе змістовне ставлення до слів, зіграємо у гру Керролла «гра в слова словами». Потрібно, змінюючи ланцюжком лише одну букву в слові, отримати із вихідного слова зовсім інше. Пригадаємо, як в голові Аліси перетворюються кішка в мишку або дитина герцогині в порося (див. слайд 2).
Розповідь вчителя
Гра для Керролла – звичайний стан, а розваги для нього на кшталт споживання їжі.
В своїй статті «Пожива для розуму», письменник встановлює правила харчування для розуму, приймаючи за основу правила харчування для шлунку.
«Сніданок, обід, чай. В гіршому випадку перший сніданок, другий сніданок, обід, пообідник, вечеря і стакан чогось гарячого перед сном. Яку турботу ми проявляємо про раціон для нашого щасливого тіла! Хто з нас приділяє стільки уваги своєму розуму? В чому причина такої різниці? Невже з двох – тіла і розуму – перше суттєво важливіше за друге? Ні! Я вважаю за доцільне вивести правила харчування для розуму.
По-перше, ми повинні турбуватися про те, щоб наш розум отримував їжу належного ґатунку: споживаючи наперед не придатний для цього роман, ми обов’язково отримуємо дурний настрій, небажання працювати, байдужість і т.д. Наш розум почуватиметься жахливо.
По-друге, ми повинні ретельно слідкувати за тим, щоб наш розум отримував поживну їжу в належній кількості. Розумове переїдання або читання надмірної кількості літератури призводить до послаблення здатності засвоювати їжу і в деяких випадках втрати апетиту.
По-третє, якщо навіть їжа доброякісна, а порції помірні, то все одно не слід споживати надто різноманітну їжу за раз. Після того, як ми встановили потрібний ґатунок, кількість і різноманітність їжі для розуму, нам лишається дотримуватись належних інтервалів між послідовним споживанням їжі, і, не поспішаючи, ковтати їжу, тоді, коли ми ретельно її пережуємо (обміркуємо), щоб вона повністю засвоїлась.»
Для Керролла «людина розумна» значить «людина грайлива». Тому і всі персонажі його казок грають в різні ігри, загадують один одному загадки, шаради, розв’язують логічні задачі. Вони заманюють нас з вами в цей чудернацький світ так, як Білий Кролик заманив Алісу в нору, в подорож по карточній країні.
Математика (проводиться у формі евристичної бесіди)
Застосування властивостей арифметичних дій до обчислень з десятковими дробами
Чому по карточній країні?
Бо саме карти – це древня гра з чітко визначеними правилами, які давно описані математичними формулами. Невипадково комп’ютери спочатку навчили грати у карти, а тоді вже у всі інші ігри.
В які ще ігри грає людина з комп’ютером?
Зіграймо і ми в гру із застосуванням властивостей арифметичних дій (див. слайд 3). Але спочатку перевіримо, наскільки вміло ви застосовуєте ці закони для обчислення виразів, що містять десяткові дроби.
Задача 1.
Аліса в результаті послідовних перетворень змінилась у зрості: перший раз у 0,1, другий – у 100 раз, третій у 0,1. Який зріст мала Аліса після трьох перетворень, якщо її нормальний зріст – 1 м (див. слайд 4).
Задача 2.
В перегонах по колу брали участь: птахів та звірів – по 0,543 і 0,332 від усіх учасників відповідно та Аліса з черепахою. Скільки було всіх учасників гри?
Розв’язання. Позначимо всіх учасників перегонів Х. Тоді птахів - 0,543Х, а звірів - 0,332Х.
Отримуємо рівняння:
0,543Х + 0,332Х + 1 + 1 = Х;
(0,543 + 0,332)Х + 2 = Х;
0,875 Х + 2 = Х;
Х – 0,875 Х = 2;
0,125 Х = 2;
Х = 2 : 0,125;
Х = 16.
Відповідь. 16.
Застосування властивостей арифметичних дій у грі – «створи слово»
Спробуємо перетворити сполучення слів у інші слова, застосовуючи властивість розподільного закону (див. слайд 5).
IV. Перетвори вірш у каламбур (див. слайд 6)
V. Самостійна робота (див. слайд 7, 8)
VI. Домашнє завдання:
- література – перефразувати вірш; перетворити «слово словами».
- математика – записати перетворення слів за розподільною властивістю;
розгадати секрет фокуса (див. слайд 9)
Дивіться інші статті по підготовці до уроків на тему "Аліса в Країні Див":
- СІК та сторінки зошиту до уроку на тему "Льюїс Керролл, «Аліса в Країні Див». Персонажі, які оточують Алісу"
Дивіться також на "Малій Сторінці":