24 червня — Івана Купала. Купальські обряди українців. Святкування Івана Купала за народними звичаями та традиціями


 

24 ЧЕРВНЯ — ІВАНА КУПАЛА

(до 01.09.2023 року це свято відзначалося в Україні 7 липня)

 

24 червня — Івана Купала. Купальські обряди українців. Святкування Івана Купала за народними звичаями та традиціями Івана Купала — це день літнього сонцевороту, що є одним з найдавніших свят нашого народу. Символізує він єднання сонця і води, і головними його атрибутами є купальне дерево і опудало Марени. Купальне дерево дівчата прикрашають квітами, ягодами, стрічками і водять навколо нього хороводи. В інших селищах замість дерева роблять солом 'яне опудало — Марену. Одягають у жіночу сорочку, прикрашають. Після всіх веселощів і танців Марену кидають у воду. Якщо Марена — символ води, то палаюче колесо — символ сонця. 

Свято це, за стародавніми віруваннями, символізує єднання води і вогню, що дає початок життю і розквіту природи. До вечірньої зорі розклають вогонь. Через нього стрибають парти дівчата та хлопці. Вдати стрибок обіцяє міцний шлюб, зцілення від усіх хвороб та злих чар.

Ще дівчата в цю ніч плетуть вінки, ставлять у них свічки і пускають їх на воду, загадуючи про нареченого: з якої сторони він прийде і чи прийде взагалі цього року.

24 червня — Івана Купала. Купальські обряди українців. Святкування Івана Купала за народними звичаями та традиціями Купальська ніч вважалася чарівною, бо саме в цей час дерева отримували змогу рухатися і розмовляти, а в самій хащі лісу розпускалася чарівна квітка папороті. Тільки раз на рік, у купальську ніч, з'являється ця вогняна квітка на одну мить, і тому, хто заволодіє нею, дарується чарівна сила розуміти мову птахів і звірів, лікувати хворих і вміння знаходити скарби. Та нелегко цю квітку здобути, бо охороняє її нечиста сила. Тільки неабиякий смілвець зможе заволодіти цвітом папороті. А зробити це можна так: помітивши вогняну квітку, сміливець повинен розіслати біля папороті скатерку, покласти на неї свячені паски, свяченим ножем накреслити коло, окропити кущ свяченою водою і починати молитву. Чорт спробує налякати людину, та нізащо не зайде за окреслене коло. Опівночі квітка розцвіте і впаде на розстелену скатерку. Треба швидко взяти і сховати її. Тоді й отримаєш чудесні знання.

Івана Купала     
Селяни вітають.     
Дарами своїми 
Його зустрічають.   

Головною в цьому святі
І забава всій громаді
Є опудало "Марена" -
То Купайлу наречена.

Топлять ляльку у воді 
Під весельнії пісні.
“Потонула, Мареночка, потонула 
Наверх кісточки зринула”...

Проти ночі 
Вогонь розкидають,
Через нього 
По парах стрибають.

Йдуть дівчата ворожити 
У руках вінки і квіти.
У вінки свічки вставляють 
Та й па воду їх пускають.

А ще в цю чарівну ніч 
Отака трапляється річ: 
Дерева починають ходити, 
Шумом гілля говорити.

Хто має папороті цвіт,
Той зможе почути весь світ, 
Про все в житлі знати 
Та золоті скарби мати.

Ось таке це диво-свято, 
Пісень, веселощів багато, 
Коли в цей день сяє сонце, 
То Купало загляда у віконце.

 За матеріалами: Вадим Бойко, Анастасия Стельмах. "Свята українського народу". Видавництво "Діса-Плюс", 2010, стор. 58 - 61. https://toloka.to/

 

 

Дивіться також на нашому сайті:

Купальські пісні — збірка

Добірка пісень на Івана Купала (купальські пісні)

Купальські пісні — збірка (з книги "Календарно-обрядові пісні")

 

24 червня — Різдво Івана Хрестителя (Івана Купала). 24 червня — Івана Купала. Купальські обряди українців. Святкування Івана Купала за народними звичаями та традиціями Свято Івана Купала є одним з найпопулярніших у народі. Кожен відразу згадає про купальські вогні, дівочі вінки, що спливають за водою, і чарівний цвіт папороті. Аж до нашого часу дійшли ці відголоски величної містерії, що з року в рік протягом століть і, навіть, тисячоліть розігрувалася на території сучасної Європи. Свято відзначалос в час найбільшого розквіту природи і літнього сонцевороту. Хто ж такий Іван Купало? Купало — це слов'янський бог земних плодів, радості, згоди та любові. А от Іваном він став уже за часів християнства. Річ у тім, що 24 червня християнська церква святкує Різдво Святого Івана Хрестителя. Так поєдналися традиційне народне свято і релігійне.

 

 

Михайлівський Золотоверхий монастир (Київ).В Україні з 1 вересня 2023 почав діяти новоюліанський церковний календар, в якому дати багатьох свят змінилися. Різдво офіційно перенесено на 25 грудня. Водохреща, Святого Миколая, Покрова Богородиці також відзначатимемо по-новому. Дивіться дати "неперехідних" свят за новим календарем у представленій статті.


24 червня — Івана Купала. Святкування за народними звичаями та традиціями. Купальські обряди українців. Василь Скуратівський. Зійди, сонечко, на ІванаДень Купала, який припадає на 24 червня, збігається з літнім сонцеворотом. У давніх слов'ян Дажбог — бог Сонця — був найшановнішим серед інших міфологічних святих. Наші пращури вважали, що саме він дарував усьому життя. Відтак Сонце було прообразом свого покровителя, а тому його річний цикл співпадав з певними ритуальними дійствами, серед яких Купало знаменувало літній сонцеворот, тобто найвищий культ Сонця. Християнство не змогло остаточно знівелювати обряд, тому до нього «долучили» свято Різдва Святого пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Івана. Ось так і з'явилося християнізоване дійство з подвійною назвою — Іван Купало.

 

Фольклор, народна мудрість. Усна народна творчість. Українські пісні. Календарно-обрядові пісні. Купальські пісні (текст, критика). Розповідь про Свято Івана Купала. Олена Чебанюк. 24 червня — Івана Купала.  Купальські обряди українців. Святкування Івана Купала за народними звичаями та традиціями.У  колі  річних  свят  Купало  —  одне  з  найголовніших  і  відзначалося урочисто,  чому  значною  мірою  сприяла  благодатна  пора  його  проведення:  буяла  рослинність,  сонце  було  в  апогеї  своєї  сили,  тепла  та впливу  на  природу.  За  народним  повір’ям  у  цей  день  «сонце  сходить, грає»,  трави  і  квіти  набирають  найбільшої  сили,  а  опівночі  вогнистим цвітом  розквітає  папороть,  віщуючи  тому,  хто  здобуде  його,  скарби, багатство,  статок  і  здоров’я.

 

Олекса Воропай. Святкування Івана Купала. Купальскі обряди та звичаї українців Як народне свято, день Івана Купала відбувається з багатьма своєрідними обрядами та піснями. З далекої давнини збереглися в українського народу ці купальські звичаї.

 

 

 


Останні коментарі до сторінки
«24 червня — Івана Купала. Купальські обряди українців. Святкування Івана Купала за народними звичаями та традиціями »:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми