На відео звучить купальська пісня.
Святкування Івана Купала за народними звичаями та традиціями
(до 01.09.2023 року це свято відзначалося в Україні 7 липня)
КУПАЛЬСЬКІ ПІСНІ
(собіткові* пісні)
|
На Купала На Купала — нічка мала.
*******
******* А за нашим садом три місяці рядом. Приспів: Стій, Дубе, не гуди,
*******
*******
*******
Ой, мала нічка Купайлочка Допалимо та соломоньку
*******
*******
******* А я того Богдана добре знаю,
*******
*******
Ластівочка Ой, на Купайла, на Купайла
******* Котра не вийде на Купайла, Щоб вона сіла колом, колом,
*******
Стояла тополя Їхав, їхав Богданко на коню,
*******
А вже Купайло минає (1) А Богданко женитися думає Ой, затомив не затомив байдуже, Пригортайся, Ярино, близенько,
*******
*******
*******
Ой не рости, кропе Ой не рости, кропе Високо та й у городі Ой не ходи, старий Коло моїх та й ворітечок Зроду та й і не любила По його слідочку Каменем та й покотила Ой, як важко, важко Каменю та й котитися А ще тяжче, важче Старому та й женитися Ой порости, кропе, Високо та й у городі Ой ходи, молодче, Коло моїх та й ворітечок Коло моїх та й ворітечок Зроду та й і полюбила По його слідочку Перстеньком та й покотила Ой, як легко, легко Перстеньку та й котитися А ще легше, легше Молодому та й женитися |
|
* На західноукраїнських землях свято Івана Купала має назву «собітка», а пісні називаються «собітковими». Ця назва походить від слова «собити», тобто добувати тертям вогонь для обрядового вогнища.
Джерело: Мистецька сторінка
На відео: На Івана Купала. Купальські, русальні та петрівчані пісні (2008) — Ethno.
Дивіться також на нашому сайті:
Добірка пісень на Івана Купала (купальські пісні)
Купальські пісні — збірка (з книги «Календарно-обрядові пісні»)
Івана Купала — це день літнього сонцевороту, що є одним з найдавніших свят нашого народу. Символізує він єднання сонця і води, і головними його атрибутами є купальне дерево і опудало Марени. Купальне дерево дівчата прикрашають квітами, ягодами, стрічками і водять навколо нього хороводи. В інших селищах замість дерева роблять солом 'яне опудало — Марену. Одягають у жіночу сорочку, прикрашають. Після всіх веселощів і танців Марену кидають у воду. Якщо Марена — символ води, то палаюче колесо — символ сонця.
У колі річних свят Купало — одне з найголовніших і відзначалося урочисто, чому значною мірою сприяла благодатна пора його проведення: буяла рослинність, сонце було в апогеї своєї сили, тепла та впливу на природу. За народним повір’ям у цей день «сонце сходить, грає», трави і квіти набирають найбільшої сили, а опівночі вогнистим цвітом розквітає папороть, віщуючи тому, хто здобуде його, скарби, багатство, статок і здоров’я.
Як народне свято, день Івана Купала відбувається з багатьма своєрідними обрядами та піснями. З далекої давнини збереглися в українського народу ці купальські звичаї.
Церковний календар: 24 червня — Різдво Івана Хрестителя (Івана Купала)
Свято Івана Купала є одним з найпопулярніших у народі. Кожен відразу згадає про купальські вогні, дівочі вінки, що спливають за водою, і чарівний цвіт папороті. Аж до нашого часу дійшли ці відголоски величної містерії, що з року в рік протягом століть і, навіть, тисячоліть розігрувалася на території сучасної Європи. Свято відзначалося в час найбільшого розквіту природи і літнього сонцевороту. Хто ж такий Іван Купало? Купало — це слов'янський бог земних плодів, радості, згоди та любові. А от Іваном він став уже за часів християнства. Річ у тім, що 24 червня християнська церква святкує Різдво Святого Івана Хрестителя. Так поєдналися традиційне народне свято і релігійне.
В Україні з 1 вересня 2023 почав діяти новоюліанський церковний календар, в якому дати багатьох свят змінилися. Різдво офіційно перенесено на 25 грудня. Водохреща, Святого Миколая, Покрова Богородиці також відзначатимемо по-новому. Дивіться дати "неперехідних" свят за новим календарем у представленій статті.
Більше про українські народні традиції на нашому сайті:
Рід наш прекрасний духовністю. З найдавніших часів наші пращури відбирали найцінніші надбання, збагачуючи їх, і бережливо передавали з покоління до покоління. Українці вміли відчувати природу, черпати здоров’я, силу й красу з її лона. Всі творчі сили людини були спрямовані на зміцнення сім’ї, свого роду. Отож не забудьмо свого прямого обов'язку і продовжимо справу наших предків.
Гарні купальські пісні .
Все норм але могло б бути краще