Ірина Михалевич
ОКРАСА ВЕРЕСНЕВОГО ПАРКУ
Оповідка про бруслину європейську
У вересні дозрівають не тільки певні сорти груш, персиків і виноград. Поступово спінуть шипшина, глід, горобина терен, калина. Повністю у вересні дозрівають плоди неймовірно красивого куща, що зветься бруслина (не плутати з брусницею). У парку в місті Олександрія нещодавно я помітила один кущ. На весь парк він такий один. Раніше не придивлялася до нього, а коли таки придивилася, то ще в серпні побачила між темно-зеленим листям невеликі рожеві коробочки на чотири гнізда. Я довідалася, що цей вид рослини називається бруслина європейська (Euonymus europaeus), і що рано восени ті коробочки лопнуть і з них стануть визирати яскраві жовтогарячі насінини. Справді, з початком осені коробочки розкрилися. Яка ж то краса! Листя посвітлішало, плоди набули малинової барви, а з них на тоненьких ніжках звисають крупні жовтогарячі принасінники. Таких неповторних плодів немає жодна інша рослина. Це справжня окраса любого парку чи саду.
Усі частини бруслини отруйні. А ще усі частини рослини містять гутаперчу – продукт, що за властивостями і складом нагадує каучук. Особливо багате на неї коріння і кора бруслини. Колись з бруслинової гутаперчі виготовляли веретена, клавіші, спиці, порох. З деревини можна отримати деревне вугілля, яке, на відміну від вугілля з інших дерев, дуже крихке і застосовується у малюванні.
Знайшла інформацію і про те, що пігменти жовтогарячих оболонок насіння придатні для фарбування сап'яну. Було сказано, що коли відварити цілі плоди з солями заліза, то можна отримати коричневу фарбу. Я відварила плоди з насінням, а потім додала до відвару солі алюмінію. На писанці вийшов блідо-жовтуватий колір. Листя теж пофарбувало яйце у стриманий колір. Тобто солі алюмінію з бруслиною не співпрацюють, потрібно пробувати інакшу протраву.
Бруслину, через такі її оригінальні плоди, ще називають вовчими сережками. Також поширеною є назва бересклет. Попри отруйність плодами бруслини все ж живляться деякі птахи, зокрема, вільшанки. Таким чином насіння може подорожувати і проростати у відкритому ґрунті.
Стаття люб'язно надіслана майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Світлини – авторські.
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
Дякую! Чудова стаття!
Маріє, дякую за відгук. Рада, що сподобалася оповідка