Ірина Михалевич, відома майстриня-писанкарка, - про аспекти семантики кольору (тези)


Ірина Михалевич

АСПЕКТИ СЕМАНТИКИ КОЛЬОРУ. ТЕЗИ

 

Ірина Михалевич, відома майстриня-писанкарка, - про аспекти семантики кольору (тези)

На фото: писанка "Вітряки", Львівщина. Фарбована: цвіт бузини, листя горіха (ґрунт) та сандал+кошеніль.

 

Ф. Порталь, який присвятив символіці кольору велике дослідження, стверджує, що протиріччя колірної символіки можна пояснити "присутністю ніби двох лексиконів" — мирського, земного та більш давнього релігійного. Нас цікавить останній. Бо в писанкарстві застосовано саме його. Здебільшого люди керуються у своїх оцінках загальноприйнятими асоціаціями, тому чорну писанку сприймають, як траурну, тоді як чорний колір на писанці зберіг первісне значення і несе в собі символіку плодючості, також позначаючи космічний простір.

Взагалі символіка та семантика кольору спираються на об'єктивні особливості нашого інтелекту. 

Досліджено, що від древності до нашої епохи систематизація кольору дуже змінилася. Історію його класифікації можна поділити на два великі періоди:

1. міфологічнo-релігійний (з доісторичного часу по XVI століття);

2. природничо-науковий (з XVII століття до наших днів).

Колірне мислення є не тільки малярським засобом, воно є виразником духовного й культурного рівня суспільства, показником пізнання природи.
Первісна тріада класифікації кольорів - білий, червоний та чорний. Ці кольори ще називають старшими.
Практично все істотне, що відбувалося з людиною в реальному і потойбічному світі, одержує своє символічне вираження у визначеному кольорі чи колірних співвідношеннях.

У первісному суспільстві відбулася міфологізація та ототожнення кольорів з важливими в житті речовинами і стихіями, а в період ранньої історії склалася канонізація кольорів згідно з будовою Космосу (світу богів та людей).
Первісні народи ототожнювали кольори з найбільш важливими для них стихіями та речовинами: вогнем, кров'ю, землею та молоком. Їм відповідали червоний, чорний та білий. Ці три кольори надовго зберігають значення головних. Пізніш приєднуються жовтий колір світил, зелений (колір рослин у всіх народів), синій (небо, вода).
Раніш усіх, мабуть, виділився червоний колір. Це колір стихії Вогню, яка вважається джерелом активності та руху, колір богів, царів, магів і жерців. Червоний означав кров, тепло та життя. 
Цей колір найчастіше і бачимо на українських писанках. Проте сам колір ще не виступає повним виразником значення: символізм писанки творить поєднання кольору і знаку.

Матеріал взято з персонального блогу автора

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

писанки на Великдень
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 

Останні коментарі до сторінки
«Ірина Михалевич, відома майстриня-писанкарка, - про аспекти семантики кольору (тези)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми