Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. «Як не сплутати антипку з черемшиною»


 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Дивовижі про рослини (різноманітні цікавинки, оповідки та дослідження). Як не сплутати антипку з черемшиною. Темно-коричневу барву писанці подарувала антипка.

Темно-коричневу барву писанці подарувала антипка.

 

 

Ірина Михалевич

ЯК НЕ СПЛУТАТИ АНТИПКУ З ЧЕРЕМШИНОЮ

 

Вітаю, друзі!
Поспілкуймося про чорний колір і вишні.
Їх є багацько сортів — морелі (з густо-червоними майже темними плодами), смачнюча карликова вишня, чорна антрацитова, аморель зі світлими вишеньками, всіма нами знана рання українська шпанка...

 

 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Дивовижі про рослини (різноманітні цікавинки, оповідки та дослідження). Як не сплутати антипку з черемшиною. Плоди антипки. Липень 2023 року.

Плоди антипки. Липень 2023 року.

 

З біологічного погляду серед фруктових дерев, які суттєво відрізняються поміж собою, можна виокремити тільки три — грушу, яблуню і сливу. Тобто й абрикоси, і всі вишні, і черешні, і сливи всілякі угорки, і терен, і черемшина — усе це сливи, бо ж належать до роду слива  (Prunus).
Для порівняння латинська назва у сливи домашньої — Prúnus doméstica, а у терена колючого — Prúnus spinosa.

У степовій частині України дика вишня-антипка дозріває на початку липня. Латинська назва рослини — Prunus mahaleb. Тому її ще називають вишня магалебська. На невисокому дереві ростуть крихітні вишні, які робляться чорного кольору, щойно настає липень.
Плоди гіркі на смак, але в невеликій кількості їх можна додавати в ягідні компоти — від того компот набува приємної смакової ноти і красивого кольору.

 

 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Дивовижі про рослини (різноманітні цікавинки, оповідки та дослідження). Як не сплутати антипку з черемшиною. З плодами антипкии компот набуває красивої барви.

З плодами антипкии компот набуває красивої барви.


Якщо Ви живете на Поділлі, у Вас поширена дика черешня. Вона теж родить крихітні чорні плоди, і вони теж гіркуваті на смак.

Як відрізнити антипку від інших дерев.
Дика черешня має подібні маленькі чорні плоди, але дерево вироста високим, кремезним, листя на ньому як у культурної черешні. Антипка ж має листя, яке дуже подібне до грушевого.
З черемшиною дику вишню важко переплутати, адже дозріває черемха пізніше, та й плоди на черемшині ростуть у довгій китиці, а на антипці в китиці не більше трьох-чотирьох вишеньок буває. До того ж, наша черемха звичайна (Prunus padus) солодка на смак.

Варто пам'ятати, що тепер часто у нас всюди садять черемшину пізню, американську (Prúnus serótina). А вона гірка на смак. Родить аж у другій половині серпня. Плоди зібрані теж, як і в нашої рідної, у довгі китиці.

Цікаво, що антипку легко можна виростити з кісточки. Також вона є чудовою підщепою для сортових вишень і черешень.
Я антипку збираю, щоб додавати її до компотів, а також, аби фарбувати її плодами писанки. Одержуються блакитні, сині, приємні зелені, теплі коричневі, темно-шоколадні, вишневі і чорні барви. Але перевага антипки навіть не в цьому. Якщо Ви спробуєте ці чорні вишеньки в роботі, то скоро переконаєтеся, що писанка за такого фарбування стане соковитою, а барви — насиченими.

Секрет антипки в тому, що барвник з її плодів рухомий: опускаємо маренову (червоного відтінку) писанку в нього і чекаємо кілька хвилин — тло почне набувати вишневих відтінків, потримаємо ще трохи — з'явиться коричневий колір, далі він ставатиме дедалі темнішим, шоколадним зробиться, а якщо забути писанку в барвнику надовше — писанка стане чорною мов та безмісячна ніч.

 

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Дивовижі про рослини (різноманітні цікавинки, оповідки та дослідження). Як не сплутати антипку з черемшиною. Сливки. Традиційна писанка Кропивниччини. Барви: ромашка, горіхове листя, марена, антипка (двічі).

"Сливки" — традиційна писанка Кропивниччини. Барви: ромашка, горіхове листя, марена, антипка (двічі).


Дякую Вам, друзі, за увагу. До наступної зустрічі!

 

Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Світлини – авторські.

 

 

 

Читаймо також:

Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. Оповідка про чудо-дерево «Вишня-антипка. Як виглядає та де росте» (відео)

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Цикл оповідань — Дивовижі про рослини. Вишня-антипка. Як виглядає та де росте. Оповідка про рослину та майстер-клас з фарбування писанки (відео). Дозрілі плоди вишні-антипки на дереві."У цьому блозі є допис про фарбування писанок плодами вишні-антипки. Цей текст присвячено самій антипці. Щоб назбирати плодів, треба знати, де їх шукати. Отож, поговоримо більш детально про це чудове дерево — вишню-антипку. Маю щастя запропонувати Вам цікаві свідчення про антипку.Отже, дика вишня (Prunus Mahaleb) — це вид дикорослої вишні з дрібними чорними, терпкими на смак плодами, непридатними для споживання; кучина . Листя в неї як у груші, вона має крихітні серцеподібні плоди, чорні при дозріванні і гіркі на смак. Є сорти з солодко-терпким смаком. Плоди спінуть з середини липня, по серпень. Де ж можна побачити вишню-антипку? Часто зустріти це дерево можна на Одещині, Полтавщині, Київщині, Хмельниччині, на Херсонщині..." (Ірина Михалевич)

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич – про натуральні барвники літа: фарбуємо писанку плодами дикої вишні (майстер-клас). Світлини – авторські. Писанка, двічі марена антипкою. "Сьогодні мова про антипку — дику вишню. Це дерево ще називають магалебською вишнею. У липні (першій половині) вишеньки на ній достигають і стають чорними. Ягоди ці невеликі, в них мало м'якоті, проте пахнуть вони надзвичайно приємним пряним ароматом. Плоди антипки фарбують біле яйце спочатку в блакитну барву, а далі в темно-синій колір. Поверх жовтого кольору від чорнобривців дає холодний зелений відтінок, поверх марени красильної — темно-фіолетовий." (Ірина Михалевич)

 

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич


Останні коментарі до сторінки
«Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. «Як не сплутати антипку з черемшиною»»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми