Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники листопада: «Як фарбують свіжі ягоди магонії»


 

 Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники листопада. Як фарбують свіжі ягоди магонії. Ягоди магонії чимось нагадують грона винограда.

Ягоди магонії чимось нагадують грона винограда.

 

 

Ірина Михалевич

ЯК ФАРБУЮТЬ СВІЖІ ЯГОДИ МАГОНІЇ


Мої Вам вітання, друзі. Продовжуємо спілкуватися про фарбування рослинами. Цього разу поговоримо про фарбувальні можливості ягід, які достигають пізньої осені і є доступними всю зиму.

Чим холодніша погода, тим яскравіша барва — мова про загадкову і смачну магонію (Mahonia aquifolium).

Яка красива назва! Магонія. Ця рослина походить з Північної та Центральної Америк. Вирощують її успішно і в нас. Пізно навесні цвіте вона гарними жовтими гронами. На її невисоких кущах десь у жовтні дозрівають зграбні продовгуваті ягоди з сизим нальотом. Вони цілком їстівні, але українці їх дещо побоюються і вважають суто декоративними. У магонії вельми цікаве листя — блискуче, з гострими краями.

Цьогоріч магонія приємно мене здивувала. До цього не лучалось мені ані разу працювати з настільки чудовою сировиною. Вперше барвник з ягід магонії я зварила шість років тому, коли прийшла мені одна посилка. А надійшла вона від Зінаїди Федорівни Шевченко. Пані Зіна — краєзнавиця, засновниця і хранителька Музею історії села Хмельове, що на Кропивниччині.

Перше моє знайомство з магонією було фрагментарним і я собі подумала, що повернуся до цієї рослини пізніше. І от, через шість років...

Ягоди наприкінці листопада вже цілком стиглі: вони довгасті; невеликі, як ото глід; темно-блакитної барви з сизою восковою поволокою. В морозну погоду лишаються пружкими і свіжими. Вони їстівні, кисло-солодкі на смак, ними підфарбовують напої, готують варення. Писанки магонія теж фарбує гарно і надійно. За один вечір мені вдалося створити сім писанок й отримати синю, фіолетову, ясно-коричневу, темну і зелену барву різної градації.

 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники листопада. Як фарбують свіжі ягоди магонії. Для приготування барвника потрібно кільканадцять грон магонії.

Для приготування барвника потрібно кільканадцять грон магонії.

 


Рецепт приготування барвника з ягід магонії:

Беремо 12-14 китиць, оббираємо ягоди, води треба 200 мл, варимо в емальованому посуді на малому вогні не довше 15 хвилин, проціджуємо і додаємо галун на кінчику ножа.
Так швидко і водночас сильно не фарбує ані бузина, ані чорниці, ані антипка.


Особливості магонії:

— якщо бирючина в морозну погоду дарує казкову блакитну барву, то магонія — джерело виключно синього кольору;

— брати магонію в роботу, як і бирючину, варто після відчутних морозів;

— біле яйце ягоди магонії одразу фарбують в синє. На цезальпінію (рожевий колір) накладаються фіолетовою барвою, на чорнобривці (жовтий колір) — впевненим зеленим лягають;

— бирючина жовте тло перекриває не так впевнено, і барва там значно світліша;

— на помаранчевий колір магонія вміє накладатися ясно-бурим відтінком.

 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники листопада. Як фарбують свіжі ягоди магонії. Писанки в сірниковій техніці. Зелена і брунатна барви - магонія.

Як фарбують свіжі ягоди магонії. Писанки в сірниковій техніці. Зелена і брунатна барви — магонія.

 

Чому я фарбую писанки зараз, на порозі зими, свіжими плодами, засушеними травами й корінцями? Бо до весни не так вже й далеко. Хочеться встигнути щось написати, прагнеться різних прерізних барв, бажається знати, як же фарбує зимова бирючина, магонія, гілочки вишні й смородини. Не тому я писанки синіми та ліловими роблю, бо ж зима - самі рослини являють ці барви. Від того писанки не втрачають пасхального настрою. Навесні цікаво потім порівняти писанки, створені в різні пори року. Бо це творить символічне коло, бо це тільки підкреслює - все суще на Землі рухається в єдиному ритмі, від Пасхи до Пасхи.

 

Щирі слова три зими гріють. Про це я знаю з книги Дмитра Пожоджука про Ввічливість. Завжди рада нашому з Вами теплому спілкуванню. Дякую за увагу до тексту. До зустрічі!

 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки майстрині Ірини Михалевич. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники листопада. Як фарбують свіжі ягоди магонії. Ягоди магонії вміють фарбувати у найрізноманітніші відтінки.

 Як фарбують свіжі ягоди магонії. Ягоди магонії вміють фарбувати у найрізноманітніші відтінки.

Матеріали люб'язно надіслано майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Світлини – авторські.  

 

 

Дивіться також:

Українські народні традиції. Рукоділля, писанкарство. Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Натуральні барвники. Магонія. Майстер-клас"... Як показали себе ягоди магонії в роботі? Барвник я готувала як звичайно: 230 мл води, варила на повільному вогні 15 хвилин, до готового відвару додала алюмокалієві квасці. Писанка спочатку набула сіруватого відтінку, та згодом стала синішати. У барвнику тримала її цілу годину. Результат – темно-синьо-сірий з зеленуватим відтінок. Яйце зафарбувалося нерівномірно, при знятті воску барва стала теж сходити місцями. Але то теж результат. Напевно, ягоди магонії – то більше кулінарний барвник, адже є інформація, що нею підфарбовують вина." (Ірина Михалевич)

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще — майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших — про використання натуральних барвників.
 

Останні коментарі до сторінки
«Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники листопада: «Як фарбують свіжі ягоди магонії»»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми