Ірина Михалевич
ПИСАНКА. ЗАПАХИ НА КУХНІ
Ми вже з'ясували, що для того, аби приготувати писанкарський барвник з квітів чи листя, потрібно ті квіти і листя проварити. Приємно вдихати ягідні пахощі, коли вариться чорниця, тоді на кухні пахне компотом. Гарний солодкий запах іде і від горіхового листя — чути запах горіхового варення. Та є рослини, котрі пахнуть неприємно. Коли вони варяться на вогні, доводиться поширше відкривати кватирку і терпіти. До таких рослин можна зарахувати грицики, а ще жовтець. Він зацвітає всередині травня на вологих ґрунтах, біля водойм. Як можна зрозуміти з назви, рослина фарбує писанку в жовтий колір. Дає рівний тон. А ще дарує соковиті відтінки зеленого при накладанні з чорницями.
На фото: Жовтець красиво виглядає, та й пахне потужно
Барвник з жовтця
Щоб приготувати барвник з жовтця, потрібно вирушити до ставка, річки і зрізати ножицями 7-10 стебел довжиною з 15 см (разом з листям). Вимочувати у воді не треба — рослина росте буквально з води. Варити жовтець, як і всі інші рослини, необхідно в емальованому посуді. Для концентрованого барвника достатньо налити 230 мл води і проварити стебла на малому вогні протягом 10-15 хвилин. В кінці відвар треба процідити крізь сито і додати дрібку алюмокалієвих квасців. Писанка зафарбується в жовтий колір за 15 хвилин.
На фото: Горіхове листя не тільки шкідників відлякує, а й писанку фарбує
Барвник з горіхового листя
Готуємо барвник з молодого горіхового листя. Потрібно зірвати невеликий оберемок. Листя бажано вимочити протягом 3 годин у холодній воді, аби зійшов пил. Після вимочування добре вижимаємо листя. Щоб приготувати відвар, беремо 230 мл чистої води. Варимо на малому вогні протягом 15 хвилин. Під час варіння листя побуріє. Готовий відвар потрібно пропустити через сито і додати дрібку алюмокалієвих квасців. Горіхове листя фарбує писанки у світло-гірчичні відтінки. Час фарбування —15 хвилин.
На фото: Писанки на гусячому та курячому яйцях. Барвники: жовтець, горіхове листя, ягоди чорниці, ягоди бузини.
У травні можна фарбувати такими комбінаціями: квіти і стебла жовтцю (жовтий), молоде листя горіха (світлий гірчичний), морожені ягоди чорниці (світло-зелений), бузини або шовковиці (темне зелене тло). Для досягнення темного тла замість ягід можна використовувати, наприклад, кошеніль. Після кошенілі писанка набуде теракотового фону. Цікаво доповнюють одна одну ягода чорниці та бузини: чорниця опісля жовтцю та горіхового листя фарбує в соковиту зелену барву, а бузина (після жовтцю, горіхового листя і чорниць) — в темну зелену, настільки темну, що не одразу бачиш переливи.
Шляхом проб ви можете підібрати власну комбінацію барвників.
На постері продемонстровано одну з перевірених комбінацій.
Джерело: http://danirra.dreamwidth.org/
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич