Ірина Михалевич. "Професії рослин"


 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Професії рослин. Оповідка про рослини. Цикорій. Жовтець. Дикий мак.

Жовтець.

 

 

Ірина Михалевич

ПРОФЕСІЇ РОСЛИН

Рослини відіграють величезну роль у житті людини. Ці дивовижні створіння виробляють кисень (і багато інших речовин та газів), очищують повітря і підвищують його вологість (не було б рослин, не було б і дощу), поглинають шум і пил, дарують тінь. Рослини нас годують, одягають, лікують, стають паливом, несуть красу і сповнюють світ найрізноманітнішими запахами, продукують нектар, а ще вони вміють бути годинниками, барометрами і навіть компасами. Поговоримо саме про ці їхні технічні вміння. А ще згадаємо, з яких рослин виходить зварити гарну каву.  

Люди давно помітили, що рослини завчасно відчувають зміну погоди: закривають чи опускають квіти, рясно виділяють нектар, посилюють аромат, згортають листя або виділяють липкі краплі на листі. Так, якщо зірочник середній (Stellaria media) зранку не розкриває квітів і тримає їх закритими вдень, бути дощу. Листя орляка звичайного (Pteridium aquilinum) закручуються донизу перед сухою погодою, а розправляються, коли близиться негода. Перед дощем квіти жовтої акації (Caragana arborescens) виділяють більше нектару і сильніше пахнуть, приваблюючи бджіл. Якщо небо захмарилося, а квіти жовтцю їдкого (Ranunculus acris) відкриті, то дощу не буде. 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Професії рослин. Оповідка про рослини. Цикорій. Жовтець. Дикий мак.

Дикий мак.

 

Є такі рослини, які розкривають квітку у певний час. Годинник можна звіряти. Так, мак дикий, його ще називають мак самосійка, розкриває квітку о 6 годині ранку. Щоправда, квітне він два дні, відтак пелюстки облітають. А є й такі рослини, які знають сторони світу, наприклад, пижмо звичайне (Tanacetum vulgare). Листки на рослині завжди ростуть у меридіональній площині, тобто з півночі на південь. Отож, гірке пижмо дивує людину не тільки лікарськими властивостями, гострим запахом і яскравими жовтими суцвіттями. Рослина вміє фарбувати писанки в жовту барву, а ще є живим компасом природи.  

У наш час побутує мода на каву. Раніше, до широкого розповсюдження кави, люди теж вживали кофеїн. Готували різні кавозамінні напої з перетертих жолудів (Quercus robur) , з кореню сусака зонтичного (Butomus umbellatus), водної рослини, або з кореню цикорію (Cichorium  intybus). Цікаво, що цикорій звичайний володіє всіма вище перечисленими професіями. Його кошики розкриваються о 5-6 годині ранку, а о 10-ій вже закриваються. Цикорій може бути і барометром: його квіти на дощ не розкриваються. Потовщені корені рослини використовують як замінник кави або домішують до кави. Крім того, цикорій чудовий медонос і відома лікарська рослина. Його молоді листки їстівні, в них міститься вітамін С. На пасовищах цикорій добре їсть худоба, він підвищує надої і якість молока.

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Професії рослин. Оповідка про рослини. Цикорій. Жовтець. Дикий мак.

Цикорій.

 

Як бачимо, кожна рослина — невичерпне джерело пізнання. Чим більше видів буде в природі, тим більше користі матиме все живе.

Стаття люб'язно надіслана майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки". 

Світлини – авторські.

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 

Останні коментарі до сторінки
«Ірина Михалевич. "Професії рослин"»:
Аня , 2021-06-28 14:45:15, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 1     + Додати коментар
Топ-теми