Ірина Михалевич
"ВІЧНЕ ЖИТТЯ" НА ПИСАНЦІ "ЮРДАНА"
Пишемо писанки центральної України (Середньої Наддніпрянщини). Звертаємося до унікальної колекції Володимира Ястребова, до якої, окрім українських та молдавських, увійшли й болгарські писанки. Болгарських зразків у колекції - одинадцять. Усі вони створені в селі Вільшанці (наголос на другий склад). Зараз це районний центр на Кропивниччині. У Вільшанці живе компактна болгарська громада. Отож, знайомимося з писанкою "Юрдана".
З обох сторін писанки зображено хрест в оточенні гілок. Хрест належить до найдавніших знаків, що символізують світотворення. Цей символ відомий ще з кам'яної доби. Хрест може розширюватися безмежно в будь-якому напрямку, отже, він позначає вічне життя. Існує кілька різновидів зображення хреста. Найбільш поширеним на писанках є так званий “грецький хрест” із чотирма відрогами однакової довжини. Саме такий хрест ми пишемо на писанці “Юрдана”. Назва дуже нагадує слово “Йордан” - так спрощено в народі називають свято Хрещення Іоанном Хрестителем нашого Спасителя в річці Йордан. Для християн Хрест є найголовнішим символом на позначення вічного життя, освячення.
Поділ: 2 паралельні вертикальні лінії.
Кольори: жовтий, червоний і чорний.
Спочатку пишемо пояс з двох паралельних вертикальних ліній. На поясі зображуємо по гілці з 11-ма листками. Такий поясок і слугуватиме основою. На обох половинах писанки пишемо “грецький хрест”, обводимо його рівними лініями й наносимо від центру хреста по 4 діагональні гілочки так, щоб вони торкалися пояса. На кожній гілочці зображуємо по 4 листочки. Деякі з них залишаємо жовтими, інші — червоними. Тло писанки — чорне. Зафарбувати писанку можна, наприклад, спочатку цвітом бузини, потім — цезальпінією, а в кінці — ягодами бузини.
На фото: традиційна писанка "Юрдана", фарбована цвітом бузини, цезальпінією та ягодами бузини.
Цей матеріал люб'язно надано автором.
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич