Ірина Михалевич. Дослідження про "рослинні" назви писанок Середньої Наддніпрянщини


Ірина Михалевич

«РОСЛИННІ» НАЗВИ ПИСАНОК СЕРЕДНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ

 

Серед писанкарських орнаментів переважають космогонічні. Меншу, але теж чисельну групу становлять рослинні символи. Та чи на всіх писанках із «рослинними» назвами справді зображено рослинні символи? Дізнаємося разом.

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Орнаментика та символи писанок. Рослинні назви писанок середньої Наддніпрянщини

 

Серед зразків Черкащини можна зустріти писанки з такими назвами: «дубове листя з жолуддям», «соняшник», «гилячки», «лілія», «листя береста», «виноград».

Серед зразків Катеринославщини (йдеться про Дніпровську та Запорізьку області) є назви «гвоздика», «півонія», «лицьове хрещате дубове листя», «клинчасте листя».

Полтавські писанки наділені такими іменами – «лавровий лист», «барвінок» , «маків цвіт», «польова квітка», «жоржина», «огірочки».

Поміж писанок Єлисаветградщини (теперішня Кропивницька область) маємо подекуди такі назви: «дубовий лист», «сливки», «жито», «тюльпан», «тюльпани». 

Буває так, і це не рідкість, що писанка називається «6 квіток», а на ній зображено символ на позначення Сонця.

Спробуємо розібратися в рослинних назвах разом. Для цього зупинімося на окремих писанках Єлисаветградщини (Кропивниччини), що складають осердя колекції Володимира Ястребова.

 

Писанка «Тюльпани» 

Квіткова назва приховує за собою «неквітковий» символ. Стилізоване зображення тюльпана, ефектне і влучне, швидше за все передає постать «великої богині» - уособлення всесвіту. Таку писанку приємно писати: крупні заокруглені частинки символу надаються до неспішного виконання. До того ж, поєднання жовтої та червоної барв на чорному тлі дарує втіху очам. Зразок взято з села «Чорні хутори». Де розташоване село, досі не вдалося з’ясувати. Відомо тільки, що воно знаходилося раніше в межах Єлисаветградського повіту. 

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Орнаментика та символи писанок. Рослинні назви писанок середньої Наддніпрянщини. Писанка Тюльпани

На малюнку: Традиційна писанка Середньої Наддніпрянщини "Тюльпани". Барвники: квіти ромашки, цезальпінія, ягоди бузини.

 

 

Писанка «Підсніжник»

На писанці «Тюльпани» ми бачимо спрощене зображення квітки, що і тюльпан нібито нагадує, і водночас мексиканський кактус кардон. А от на писанці «Підсніжник» квітки немає. Орнамент її гарний: на обох половинах розміщено повну лицьову рожу (солярний символ) з хвилястими червоними променями, а по поясу – зірки. Назва в писанки – квіткова, сам орнамент – космогонічний. Писанка «Підсніжник» родом з села Патрина (якщо мої дані правильні, то нині - це село Хащувате Гайворонського району, Кропивниччина).

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Орнаментика та символи писанок. Рослинні назви писанок середньої Наддніпрянщини. Писанка Підсніжник

На малюнку: Традиційна писанка Середньої Наддніпрянщини "Підсніжник". Барвники: квіти ромашки, цезальпінія, ягоди бузини.

 

 

Писанка «Половина яблука»

Рослинна назва писанки не зіб’є з пантелику тих, хто знайомий з таким символом як «світове дерево». На писанці зображено символ космоустрою – «дерево життя», а назва, треба думати, конкретизує, що це саме яблуня. Чому писанка наділена саме такою назвою, стверджувати не беруся. Про яблуко та яблуню – простий здогад. Орнамент вабить простотою – білий символ на чорному і жовті, червоні крапки. Це і писанка, і крапанка одночасно. Усе в ній дихає простором. Чудовий твір! Походить з села Плетений Ташлик (Маловисківський район, Кропивниччина). 

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Орнаментика та символи писанок. Рослинні назви писанок середньої Наддніпрянщини. Писанка Половина яблука

На малюнку: Традиційна писанка Середньої Наддніпрянщини "Половина яблука". Барвники: квіти ромашки, цезальпінія, ягоди бузини.

 


Писанка «Зірочки»

Попередні три писанки мають рослинні назви, тут – не так. Чому писанку «Зірочки» включено до цієї публікації? Бо «зірочки» (широкі рожі) написані так, що нагадують квіти. «Рожа», попри назву, – космогонічний символ. Ми бачимо, що «рожі», дарма, що без завитків, вказують чіткий напрям руху. Промені заповнені жовтим і червоним у певній послідовності, тому коли уважно придивитися, побачимо правосторонню сваргу – знак вказує рух за сонцем. У писанкарстві «рожа» - розповсюджений символ. Часто цей знак можна побачити на виробах майстрів різьби по дереву, на килимах, у вишивці, гончарстві. У цьому випадку назва відповідає зображеному. 
Походить писанка «Зірочки» з села Катеринівка (до колекції її взяли з південних областей, імовірно – з Одеської).

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Орнаментика та символи писанок. Рослинні назви писанок середньої Наддніпрянщини. Писанка Зірочки

На малюнку: Традиційна писанка Середньої Наддніпрянщини "Зірочки". Барвники: квіти ромашки, цезальпінія, ягоди бузини.

 

З «рослинними» назвами трохи розібралися. Виходить, що не такі вони вже й «рослинні», раз іменують знаки на позначення космічного. А чи існують такі зразки, де маємо рослинний орнамент і назву відповідну? Попереду – нове дослідження. Можливо, воно задовольнить нас своїми результатами. 

 

Матеріал взято з персонального блогу автора

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

писанки на Великдень
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 

Останні коментарі до сторінки
«Ірина Михалевич. Дослідження про "рослинні" назви писанок Середньої Наддніпрянщини»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми