Ірина Михалевич
Природні барвники. Чим фарбувати писанку в квітні
У квітні деякі рослини уже з листям, але ще не цвітуть, як бузина, наприклад. Багато дерев цвітуть, та листя на них ще замале. Акація, напевне, єдине дерево, яке ніби не чує весну. Тільки в травні почне вона пускати листя, а зацвіте ближче до літа.
Кожна рослинка знає свій час. Дізнаваймося більше про розвиток рослин і тоді знатимемо, якими рослинами і коли можна фарбувати писанку.
Хочеться фарбувати свіжим, адже зі свіжих трав барвники отримуються найсильніші. У квітні можна назбирати грициків, кропиви, жовтих квітів форзиції, нарвати листя з берези, каштана, бузку. Досить швидко можна назривати березових сережок (краще на початку місяця) або сережок горіхових (всередині квітня). Для приготування барвника достатньо невеликої пригорщі.
Горіхові сережки.
Горіх є гарним "постачальником" світло-коричневої барви. Фарбувати можна і навесні, і влітку - сережками, листям, зеленими горіховими кожушками.
Якщо фарбувати горіховими сережками біле яйце, відтінок буде дуже світлим. Як зафарбувати яйце попередньо зафарбоване у відварі з деревію, відтінок отримаємо більш темний.
Більш темний відтінок - писанка зверху.
Так виглядає перепелине яйце, зафарбоване горіховими сережками.
Відвар пофарбує яйце за 30 хвилин. Вже на наступний день барвник може вкритися плівкою.
Приготування відвару
Пригорщу сережок залити 230 мл води і поставити варитися. Якщо горіх росте біля жвавої дороги, сережки краще попередньо вимочити 2 - 3 години в холодній воді, потім воду злити. Варити краще в металевому емальованому посуді. Кип'ятити на малому вогні протягом 15 хвилин. Готовий відвар процідити крізь ситечко. Коли прохолоне, додати дрібку алюмокалієвих квасців.
Не забудьте перед фарбуванням кілька секунд скупати писанку в оцті.
Проціджуємо відвар крізь ситечко.
Без алюмокалієвих квасців барвник не фарбуватиме.
На фото: готові барвники з трави деревію (внизу) та горіхових сережок.
Ірина Михалевич, писанкарка
Матеріал люб'язно надано автором.
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич