Шавлія сухостепова.
Ірина Михалевич
ФАРБУЄМО ПИСАНКУ ШАВЛІЄЮ СУХОСТЕПОВОЮ
Рада вітати Вас, дорогі друзі!
Сподіваюся, що Ви в доброму настрої і почуваєтеся незле.
Щиро Вам того бажаю. Триматися.
Думалося мені нині, як розвивати просторову уяву. Є різні рецепти. Писанка, виявляється, покращує не тільки естетичний смак, додає знань про символіку і наші традиції, допомагає привести в рівновагу внутрішній світ. Писанка вміє багато.
Вона вміє навіть давати відповіді на запитання.
А ще писанка знайомить із всесвітом рослин. У дитинстві ми куди тісніше спілкуємося з рослинами ніж у дорослому житті. Дорослі придумали, що є корисні рослини, а є бур'яни.
Дорослі цінують знання про консервацію овочів, приготування повидла, лікувальних сиропів з рослин. Дорослі добре вивчили, якими зелами приправляти сири. З допомогою дикорослих трав дорослі поправляють здоров'я.
Чого ж бракує у стосунках дорослих із рослинами? Напевно, саме стосунків і бракує, бо ж із рослинами люди поводяться часто як користувачі.
Діти бавляться рослинами і ці ігри відмикають ворота, за якими живе казка, ці ігри очуднюють навколишній світ. Черешні і липкі березові листочки перетворюються на сережки, горіхове листя вміє ставати скелетом риби, з тонконогом цікаво гратися у гру «курочка чи півник», листя лопуха, коли хочеться напитися з джерела, буває чашкою, висока осока хилитається на вітрі і пускає сонячні зайчики, а жовтогарячі квіти цмину піскового вміють прикидатися паперовими.
Краса рослин, різноманітні враження, що одержує дитина від знайомства з ними, можливість повправлятися у порівняннях — все це створює умови для розумового та естетичного розвитку дитини.
Писанкарям рослини дарують неповторні барви і такі ж неповторимі писанки, напоєні теплом рідної землі.
Друзі, я продовжую досліджувати фарбувальні вміння рослин із родини глухокропивові.
Цього разу спробувала шавлію сухостепову (васИльки) і навіть встигла створити про це відео.
Воно є у вільному доступі на моєму каналі.
На відео: Ірина Михалевич. «Фарбуємо квітами шавлії сухосте пової».
Колір, що дарує шавлія сухостепова (Salvia tesquicola) писанці, дуже нагадує колір її листя, — він холодний, стриманий, вишуканий.
Я вже випробувала квіти собачої кропиви п'ятилопатевої та м'яточника чорного з глухокропивових. М'яточник примусив мене довгенько на себе почекати, адже нарощував зелену масу він увесь квітень та травень і половину червня, а зацвів оце тепер — в середині червня. Витягнув стебла і нарешті заквітував крихітними ліловими квітами.
Собача кропива п'ятилопатева добре пофарбувала в зелену барву (правда, крашанку я залишила у відварі на ніч), а м'яточник фарбувати не захотів гарно. Не біда. Планую також спробувати в роботі залізняк колючий. Він теж із глухокропивових і містить у траві дубильні речовини. Цікаво, чи добре фарбуватиме?
Про все це — у наступних дописах.
А тепер рецепт приготування барвника із шавлії:
свіжий цвіт — до 12 стеблинок, брати тільки цвіт;
вода — 200 мл;
варити на повільному вогні протягом 15 хвилин;
до готового процідженого відвару додати алюмокалієвий галун (на кінчику ножа).
Шавлія сухостепова фарбує крашанку в спокійний зелений колір.
Традиційна писанка села Суржа, Поділля. Барвники — шавлія, цезальпінія, ягоди чорниць та бузини.
Дякую Вам за Ваш інтерес до рідного.
Україна переможе. Обов'язково.
До зустрічі!
Матеріали люб'язно надіслано майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич