Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники жовтня. «Як фарбувати писанку диким виноградом»


 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки Ірини Михалевич. Відео онлайн. Осінь. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники жовтня. Як фарбувати писанку диким виноградом. Плоди дикого винограду. Початок жовтня 2022 року.

Плоди дикого винограду. Початок жовтня 2022 року.

 

 

Ірина Михалевич

ЯК ФАРБУВАТИ ПИСАНКУ ДИКИМ ВИНОГРАДОМ

Час розповідати про барвники жовтня, а точніше — першої половини осені.

Сюди можна зарахувати глід, дикий виноград, кожушки волоського горіха, ягоди свидини, магонії падуболистої.

Кажуть, що фізаліс теж фарбує. Цікаво було б спробувати. І плоди каркаса західного мене цікавлять неабияк. Але цей допис — про дикий виноград.   

Дикий виноград п'ятилистий (Parthenocíssus quinquefolia) — це деревоподібна листопадна ліана роду дівочий виноград.

У природних умовах дикий виноград п'ятилистий (Parthenocissus quinquefolia Planch. (L.)) зростає в Північній Америці. В Європі культивується з 1622 року.

Є й види дикого винограду родом з Японії та Азії. 

Дикий виноград п'ятилистий вміє утворювати плоди без запилення, а ще він вміє фарбувати. Але про все по порядку.

У ландшафтному дизайні рослина використовується з XVII століття для прикрашання альтанок і терас, декорування стін будинків і господарських будівель, створення живоплотів і навіть як ґрунтопокривна рослина.  

 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки Ірини Михалевич. Відео онлайн. Осінь. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники жовтня. Як фарбувати писанку диким виноградом. Плоди і почервоніле листя дикого винограду.

Плоди і почервоніле листя дикого винограду.

 

Завдяки ажурному темно-зеленому листю, яке восени набуває червонуватих та фіолетових відтінків, використовується в декоративному садівництві для вертикального та ландшафтного озеленення. 

Цікаво, що багряного забарвлення рослина набуває на сонячній стороні і світло-жовтого в тіні. 

Темно-сині, майже чорні плоди діаметром 5-7 мм дозрівають в кінці літа або на початку осені. Ягоди містять щавлеву кислоту, неїстівні для людини, але є їжею для птахів взимку. 

Смак у плодів неприємний, кислий, володіє терпкими властивостями.

Ягоди дівочого винограду не застосовують як сировину для компоту і вина, вони зберігають неприємних смак і отруйні властивості навіть після термічної обробки.

Дівочий виноград застосовується в народній медицині. У рослині міститься безліч корисних речовин, кислот. У насінні є жирна олія. З плодів також виготовляють оцет. Плоди дівочого винограду ефективні при багатьох хворобах, зокрема, при порушенні роботи шлунка і кишечника, при інтенсивних проносах, для нормалізації складу крові. 

У народній медицині застосовують не тільки плоди, але й гілки рослини. З них виготовляють лікарські настоянки.

Розказала мені про рецепт фарбування диким виноградом львівська писанкарка Марія Потопляк. Пані Марія зауважила, що виноград видзьобують голуби і ягід на рослині до зими не лишається.

На Херсонщині, за свідченнями Ірини Ільченко, диким виноградом підгодовуються перелітні дрозди.

Фарбує дикий виноград біле яйце в зеленуватий відтінок. Тривалість фарбування — година-дві. Я фарбувала на жовте тло і все одно це був тривалий процес. 

 

Як приготувати барвник із плодів дикого винограду:

Знадобиться 200 мл м'якої води та 3 столові ложки плодів. Варимо плоди в старому емальованому посуді протягом 15 хвилин. На повільному вогні варимо. Далі проціджуємо, настоюємо 10 хвилин і додаємо алюмокалієвий галун, на кінчику ножа.

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Дослідження, оповідки про писанки. Писанкарські знахідки Ірини Михалевич. Відео онлайн. Осінь. Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники жовтня. Як фарбувати писанку диким виноградом. Традиційна писанка Катеринославщини. Барвники — кропива дводомна, плоди дикого винограду, чорниці.

Традиційна писанка Катеринославщини. Барвники — кропива дводомна, плоди дикого винограду, чорниці.

 

На світлині — традиційна писанка Катеринославщини (Нижнє Подніпров'я). Її назва “Хрещате листя”. У значно інтенсивнішу зелену барву фарбують плоди глоду. Про це я ще напишу згодом.

Дякую Вам за увагу! Тримаймося разом. Переможемо!

Матеріали люб'язно надіслано майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Світлини – авторські.  

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще — майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших — про використання натуральних барвників. 

Останні коментарі до сторінки
«Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич — про натуральні барвники жовтня. «Як фарбувати писанку диким виноградом» »:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми