Людмила Федорова
Культ казки
Про казку, як і саму казку, писати легко і по тій же самій причині – важко. Постійно ловиш себе на думці, що ніби використовуєш вже кимось написане.
Казка відкриває найкоротший шлях до дитячих сердець. Саме казка пробуджує в дітях хороші душевні переживання. Дитинство без казки пусте, як озеро без води. Дорослий не може полюбити романи, повісті, лірику, якщо в дитинстві не отримував насолоду від читання казок. В казках подана філософія життя, його мудрість. «Книга як одяг: має бути по зросту». Казка – це «повзунки», якщо їх не «носити», то і з більш вишуканим «одягом» будуть проблеми. Більш зрілі книги, як писав Франко, - «морська глибина», яка викликає страх «безодні» у того, хто не навчився «плавати» в дитинстві – читати казки.
Великий казкар Ганс Крістіан Андерсен зростав у бідності, але в «тісній комірчині», де не було ні розкішних меблів, ні добротного одягу, була поличка з книгами для хлопчика і власноруч змайстрований ляльковий театр. А вечорами батько читав казки зі збірки «Тисяча і одна ніч». Казка створила таких великих майстрів слова, як Пушкін, Толстой, Керролл...
Казки формували і великих математиків, і креативних фізиків. Ось як писав про значення казки Альберт Ейнштейн: «Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумними — читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб вони були ще розумнішими — читайте їм більше казок».
Пропоную розробку біуроку (зарубіжна література і математика) «Повторення та систематизація знань з тем «Казки народів світу» і «Розв’язування текстових задач»».
Біурок у 5 класі
Тема: Повторення та систематизація знань з тем «Казки народів світу» і «Розв’язування текстових задач».
Мета: структурувати отримані знання з предметів у систему особистісних знань учнів; розвивати уміння аналізу і синтезу, навички самостійного мислення; формувати ціннісні життєві орієнтири.
Оформлення та обладнання класу: мультимедійне обладнання для демонстрації презентацій.
Література – цариця душі.
Математика – цариця наук.
Хід уроку:
I. Оголошення теми, мети уроку
II. Словникова робота – дефініція об’єктів вивчення на уроці.
Вчитель математики:
Учні отримують на кожну парту набір пазлів, самостійно складають прямокутник (див. слайд 1), а потім звіряють за слайдом (використати анімаційні властивості руху об’єктів – геометричних фігур у режимі PowerPoint).
«Фабула» – умова задачі; розповідь про задачу; постановка задачі.
Вчитель літератури:
«Фабула» (лат. fibula – байка, розповідь, переказ, історія) – елемент сюжету, що визначає межі руху сюжету в просторі й часі; розповідь про події, зображені у творі, на відміну від самих подій – сюжету твору.
У виділеному стовпчику кросворда зашифроване слово, значення якого - «шлях» (див. слайд 2).
По горизонталі:
1. Хто примушував Хлопчика-зірку шукати золоті монети?
2. Художник, картини якого оживали.
3. Постільний раджи Какудрума.
4. Наречений Елізи.
5. Морська красуня, що поселилася на дереві.
6. Купець-мандрівник.
7. Бабуся, що «виробляє» сніг. 8. Малюк, що переміг велетнів Оні.
Вчитель математики:
«Алгоритм» (aldoritmus – лат. транслітерація імені аль-Хорезмі) – шлях (план) розв’язання текстових задач або будь-яких математичних задач.
III. Зав’язка – аналіз слайда (див. слайд 3) – евристична бесіда.
Вчитель математики:
Чи застосовували ви математичні знання, читаючи казки? Наведіть приклади.
Вчитель літератури:
Навпаки – чи знадобились знання літератури при розв’язуванні текстових задач? Наведіть приклади.
Тож читаючи казку, ми підсвідомо використовуємо знання з математики і навпаки.
Випереджальне домашнє завдання – презентація математичних об’єктів із казок. Клас ділиться на чотири групи, кожна група презентує по дві казки (див. слайд 4).
IV. Математична сторінка – розвиток навичок аналізу та синтезу.
Вчитель математики:
Літературний текст задачі – фабула – переводиться на математичну мову – символи – символи пов’язують у вирази – вирази у формули або рівняння, які виражають кількісні співвідношення між об’єктами задачі.
Таким чином, щоб розв’язати текстову задачу необхідно дотримуватись алгоритму (див. слайд 5). Учні отримують вклейки в зошит з алгоритмом.
Випереджальне домашнє завдання – презентація основних типів текстових задач. Клас ділиться на групи і кожна група презентує свою текстову задачу з використанням сюжетів казок та показує її розв’язання згідно записаного алгоритму. За результатами презентацій визначають переможців та нагороджують дипломами І, ІІ, ІІІ та IV ступенів.
Текстові задачі можна розділити на чотири класи (див слайд 6).
Текстові задачі із розв’язаннями готуються для презентацій наперед (див. слайд 7).
V. Літературна сторінка – розвиток навичок аналізу та синтезу.
Вчитель літератури: бесіда за питаннями.
- Чи можна сюжет казки подати у вигляді алгоритму?
- Що доводиться вирішувати героям казок?
- Хто перемагає в казках?
Таким чином, фабула будь-якої казки має чітку структуру – схему казки (див. слайд 8). В літературі схеми казок схожі до алгоритму в математиці. Учні отримують вклейки в зошит алгоритму та аналізують їх.
Творче завдання: робота в групах – скласти і презентувати алгоритм казки (див. слайд 9). За результатами презентацій визначають переможців та нагороджують дипломами І, ІІ, ІІІ та IV ступенів.
Вчитель математики:
Спробуємо створити математичну казку за алгоритмом. Оскільки на уроці ми використовували різні математичні формули, то й героями казок нехай будуть букви, якими записують їх або математичні об’єкти, що зустрічають в казках.
Продовжують працювати в групах. Випереджальне домашнє завдання із презентаціями казок та нагородженням дипломами (див. слайд 10). Вчителі допомагають у підготовці презентацій.
VІ. Робота з епіграфом.
VІІ. Домашнє завдання:
Створити казку з математичними елементами.
Завантажити розробку біоуроку "Алгоритм казки" (pdf.zip)
Продовжити цю статтю хочу винятковим видом казки. Казки, майстром якої я вважаю Василя Сухомлинського, – педагогічної. Зрештою, саме його казки та публікації «Малої сторінки» надихнули мене на «пробу пера» в цій царині. Ілюстрації до казки виконав Тарас Биковський, учень 10 класу.
Людмила Федорова
Осінні пахощі
На уроці природознавства вчителька запитала дітей, чим пахне осінь для кожного з них. Учні наперебій піднімали руки і відповідали зі знанням справи: Оленці осінь пахла духмяними яблуками та достиглим виноградом, Тарасові – дощем та туманом, Андрійкові – грибами та горобиною, Яринці – айстрами та хризантемами. Матвійко (він був ласуном) сказав, що йому осінь пахне гарбузовою кашею та гарбузовим насінням. Захопившись бесідою, всі діти жваво її підтримували. Лише Кирилко замріяно мовчав, прикипівши поглядом до вікна. Вчителька привітно подивилася на хлопчика і запитала, чим йому пахне осінь. Кирилко, спинивши на хвильку свої думки, тихо сказав: «Моя осінь пахне казкою». Дітвора притихла. Лагідно посміхаючись, Олена Василівна звернулась до Кирилка: «Може ти повідаєш нам свою казку». І хлопчик розповів.
Далеко-далеко, в найстарішому лісі, стоїть незвичайний палац – палац із різнобарвного листя. В ньому живе її величність Королева Осінь. Взимку вона відпочиває, набирається сил, бо весною і літом безупинно працює. В королівському палаці є чотири чарівні скрині, куди Королева збирає скарби для своєї пори року. В першу скриню – кольори та відтінки веселки, в другу – ранкову свіжість, денне тепло та вечірню прохолоду, в третю – вітри, тумани і дощі, а в четверту – казки. В перший день осені вона сідає в свою золоту карету, запряжену трійкою коней, й мандрує білим світом. Добре знають всі дороги її вірні коні – Жовтогривий Вересень, Багряногрудий Жовтень та Білокрилий Листопад. Стрімким вітерцем летять вони ланами, садами, лісами, дібровами, аби встигнути вчасно принести на Землю щедрі дари Королеви. Так подорожує її величність до тих пір, доки скриньки не спорожніють. Тоді повертається вона в свої володіння. Скидає з себе золотаві королівські шати, закутується в білу хутряну ковдру і лягає спати аж до весни. Трійко вірних коней пильно оберігають ліс та свою Королеву.
Кирилко, перевівши погляд на вікно, припинив свою розповідь. Очі стали враз сумними. Уважна Олена Василівна помітила це і запитала: "А чому це ти, Кирилко, засмутився?" "Дуже хочу зустріти Королеву Осінь," - почулося від хлопчика. "Дідусь розповідав мені: кого Королева зустріне, тому вона дарує свій найцінніший скарб – казки, що зібрані в останній скрині. А це ж таке багатство! – вигукнув Кирилко. – Знати всі казки на світі!» Із дзвоником хлопчик кумедно взяв свій портфелик, сказав усім «До побачення» й швиденько вибіг з класу. Вчителька та діти довго дивилися йому вслід. Хлопчик попрямував до лісу. Може сьогодні малому пощастить і він пострічає Казкову Королеву.
Малюнки Тараса Биковського.
Дивіться також на "Малій Сторінці":
стаття - супер! буде нам в нагоді! дякую!
Цікаво! І казочка крута!)))