Володимир Даник. "Від слова – і до слова!" – оберемок оповідок циклу «З письменницького зошита» (частина сьома)


 

Володимир Даник. З письменницького зошита.

 

 

Володимир Даник

З ПИСЬМЕННИЦЬКОГО ЗОШИТА

(цикл оповідок)

 

Завантажити добірку оповідок циклу "З письменницького зошита" від Володимира Даника (txt.zip)

 

                      

ПРИКЛАД – НА ТЕМУ…

Вивчаючи якусь непросту науку… чи і псевдонауку… ознайомитись з якимось теоретичним положенням – добре, а почути якийсь конкретний приклад, що це положення ілюструє – ще краще. Згадується, як у студентські роки ми вивчали предмет «Економіка соціалізму». Дисципліну викладав чоловік уже в літах, що знав учбовий матеріал не тільки у межах підручників і теоретичних положень. Знав і сувору конкретику, що супроводжувала цей усе ж нелегкий предмет.
Тоді не раз і  у пресі, і на телебаченні та і у вигляді плакатів фігурували лозунги типу – п’ятирічку… за три роки!
А від згаданого вище викладача на одній з лекцій почули ми і таку історію. Одного разу він мовив так:
– Ви не думайте, що перевиконання плану – це завжди добре!
І розповів наступне. Одне з підприємств у часи Союзу випускало дерев’яні футляри для швейних машинок. Але так трапилося, що у трудовому запалі працівники перестарались. Тобто перевиконали план. Весь склад готової продукції та і територія підприємства були заповнені виготовленими футлярами, для яких інший завод ще не навиробляв швейних машинок.
І щоб підкреслити серйозність подібної ситуації, лектор завершив оповідь такими словами:
– То це була... можете собі уявити... підсудна справа!  


 

 


МИСЛИТИ ФУНДАМЕНТАЛЬНО

Життя складне. Отож і треба мислити конкретно і фундаментально, щоб уберегтися від якихось можливих неприємностей.

Згадалося. 1979 рік. Закінчивши інститут, я повертаюсь до Черкас. І проходжу навчання у одній з відповідних шкіл, щоб одержати водійські права.
Викладач, що читав нам лекції з правил дорожнього руху, добре знав і учбовий матеріал, і повсякденні реалії. Та і був наділений сповна почуттям гумору.
Отож розглядаючи одне з питань, він зауважив:
– Коли хтось іде по пішохідному переходу, ви, як водій, маєте його пропустити. Дехто інколи каже – …та він же п’яний! А я вам скажу так… якщо хтось… і справді ж… п’яний-п’янючий… не йде, а повзе… по пішохідному переходу, а не в іншому місці… то він не п’яний! І саме з таких міркувань вам і треба виходити.
Отож – ось вам приклад… конкретного і фундаментального мислення!  

 


 

На відео: Шахи. Шахи. Партії Василя Іванчука.

 

 

На відео: Шахи. Партії Руслана Пономарьова.

 


ВПЛИВ НА ГРУ

Було… І не надто давно. Брали інтерв’ю у колишнього чемпіона світу з шахів. А чемпіони колишніми – хіба ж бувають?! Бо і авторитет є, і майстерність залишилася. Щоправда не у всіх підряд виграти удається. Бо і найбільші можливості гравця найповніше виявляють себе усе ж у певному віці.
Отож колишнього чемпіона і запитали – оце нещодавно змагалися нинішній чемпіон світу з іншим гросмейстером, співвітчизником колишнього чемпіона. То які ж… ваші враження?!
Колишній чемпіон у відповіді намагався бути і об’єктивним, і коректним, та і варто було б хоч трохи підхвалити колег… по перу… ні, помилочка… по шахівниці. Отож і думка була висловлена така – нинішній чемпіон… та це ж видатний гросмейстер (ну, свої ж люди… він – чемпіон! Хоч і норвежець… і я ж чемпіон!), а шахіст-співвітчизник – просто… сильний гросмейстер. 
Висловлювання загалом ніби виважене і при цьому обох шахових гравців удалося похвалити. Ну, здавалося б… усе нормально.
Нині можливості у любителів шахів (щодо сприйняття процесу гри...) значно розширилися. Сприйняття стало – якравішим, повнокровнішим, об’ємнішим, різнобічнішим, бо на екрані комп’ютера бачиш і ситуацію, що виникла на шахівниці, і обличчя гравців у момент прийняття того чи іншого рішення. Та і сам поєдинок (а він став – короткоформатнішим!) можна потім переглянути не раз, зосередившись на тих чи інших аспектах гри. Та і коментатор допомагає краще зорієнтуватися щодо того, що ж відбувається на шахівниці.
Отож у інтернеті переглядаєш свіженьку шахову партію, де змагаються колишній чемпіон світу і… сильний гросмейстер. І у цьому поєдинку сильний гроссмейстер так накинувся на свого візаві, так почав його ганяти по кутках, що колишній чемпіон світу ледве відбився. Cправа закінчилася нічиєю.
Що ж саме додало натхнення супернику колишнього чемпіона?!
Можливо, занадто загострено сприйняті слова, що він… просто сильний гросмейстер, але поруч усе ж є – і гросмейстери видатні! Мовляв, старається хлопець, але ж... до видатних ще не доріс. 
А, може, спрацювало інше міркування: якщо вже тебе назвали сильним гросмейстером, то і… прояви свою силу. Безпосередньо на шахівниці. Що, власне кажучи, і сталося.
В усякому разі вплив сказаних слів на шахову гру... зокрема у конкретному поєдинку… був, скажімо, для мене помітним.  

 

 


ВІД СЛОВА – І ДО СЛОВА!

Відбуваються зміни у житті?! Отож і з’являються нові слова, що це життя усе ж... характеризують. Ніби і слів уже давно існуючих таки вистачало, але ж... нові слова – це і нові барви! Це і щось таке, чого у нашій мові ніби і не було, а тепер... усе ж з’явилося.
Слово культовий з’явилося десь у період так званої перебудови і на початку нашої незалежності. Скажімо, культовий фільм... чи культова книга... Тобто щось таке, що матиме відгук не тільки сьогодні і завтра, а і, можливо, за плином десятиліть.
Слово це, як мені здається, більше фігурувало у російськомовних текстах, а потім ніби... перейшло... переповзло... до текстів, творених українською мовою. Але ж наша солов’їна мова почувається нині, що там не кажи, значно вільніше і розкутіше, аніж це було у часи радянської імперії. І це виявляє себе не тільки у літературних творах, а і... у творенні слів.
Отож минуло не так і багато часу, як в українській мові виникло слово... можна сказати, відповідне – слову культовий! І в українській журналістиці (і не тільки там!) зарясніло слово... не менш... та навіть більш яскраве, аніж слово культовий. І це слово – знаковий! І слово виявилося настільки повнокровним і вдалим, що навіть почало потім фігурувати і в... російськомовних текстах.
Ось так від слова і до слова – збагачується... солов’їна мова!

 

Матеріали надіслано автором спеціально для читачів "Малої Сторінки".

 

 

Більше оповідок зі збірки "З письменницького зошита" від Володимира Даника:

Володимир Даник. З письменницького зошита. Цикл роздумів."Інколи пишуться різні за характером нотатки – роздуми, спомини, жарти… І ти ще не уявляєш, а у якій же формі це потраплятиме на очі читачу. Але потім щось, написане у той чи інший час, раптом... ніби об’єднується у якусь ще не зовсім зрозумілу для тебе спільноту. Ось так у мене і з’явився цикл «З письменницького зошита»..." (Володимир Даник)

 

 

 

Читайте також на нашому сайті:

Блог письменника, поета, гумориста, викладача ЧДТУ Володимира Даника

Володимир Даник – поет, прозаїк, автор пісень і бард. Автор 21 книг поезій, пісень і прози, серед яких: «Гуморески та байки» (1991), «Таємна зброя» (1992), «Під впливом НЛО» (1992), «Як стати молодим» (1992), «Вічна тема» (1993), «У Черкасах – сміються!» (2006) та інші. Володимир Олексійович – член Національної спілки письменників України, двічі лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» (2016 р. та 2019 р., 2021 р.), лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Гранослов», лауреат конкурсу «Автора! Автора!», який проводився журналом «Перець» та міністерством культури України.
 
 
 
Дивіться також на "Малій Сторінці":
 
Тарас Береза, львівський мовознавець, словникар та письменник. Словники, упорядковані Тарасом Березою, призначені для найширшого кола шанувальників української мов: викладачів, студентів, учнів і вчителів, урядовців, ділових людей, учених, письменників, перекладачів, журналістів, працівників редакцій і видавництв тощо, одне слово, для всіх, кому небайдужа доля рідної мови, культури й словесності. Також є кілька словників для тих, хто вчить англійську або користується нею.

Останні коментарі до сторінки
«Володимир Даник. "Від слова – і до слова!" – оберемок оповідок циклу «З письменницького зошита» (частина сьома)»:
Олександр , 2020-12-17 19:10:56, #
Ірина , 2020-12-19 20:44:19, #
Надія , 2020-12-20 12:58:04, #
Оксана , 2020-12-20 19:04:48, #
Ігор , 2020-12-22 14:52:59, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 5     + Додати коментар
Топ-теми