Ірина Михалевич
Символ родючості на червоно-чорній бессарабській писанці
Відтворюємо колекцію краєзнавця і вченого XIX століття Володимира Ястребова! Ми знаємо про 124 писанки з його колекції – українські, болгарські, молдавські. Більша частина зразків родом із центральної України. Яскравим острівцем на тлі колекції проступають унікальні бессарабські писанки. Вони мають переважно рожеве або червоне тло, крупний орнамент, часто – з крапками. Край, звідки вони походять – Бессарабія. Це крайній південний захід України, де діяла Дунавецька січ.
Бажаєте познайомитися ближче? Ось ця червоно-чорна бессарабська писанка готова розповісти про себе. На ній записані символи, що оповідають про родючість. Хвилька (вона заповнена червоним кольором) – це символ родючості; прямі лінії жовтої барви, які ми бачимо серед чорного тла, – знак дощу. Дощ спадає на землю і робить її родючою, щоб усе живе раділо.
На фото: традиційна бессарабська писанка, фарбована квітами ромашки, стружкою цезальпінії, ягодами бузини.
Поділ яйця: 2 поздовжні лінії.
Барви: жовта, червона, чорна.
Спочатку пишемо лінії основи, а потім, тримаючи яйце так, щоб обрана лінія розташувалася горизонтально, виводимо першу хвильку. Усі хвильки – однакові і складаються з 5 гребенів.
Хвилясті лінії не люблять поспіху. Пишемо поволі, вивіряючи кожен відтинок, і тоді хвильки будуть чіткими. Коли весь орнамент, крім скісних ліній, написали, починаємо фарбувати. Спочатку купаємо яйце 3 секунди в оцті, потім – фарбуємо в жовтий колір. По жовтому тлу пишемо скісні лінії. Далі фарбуємо писанку в червоне і закриваємо по червоному тлу 4 ділянки, ті, що справа від хвильки. Вкінці занурюємо писанку в бузиновий відвар і тримаємо до того часу, аж поки вона стане чорною.
Які барвники застосувати? У жовту барву можна зафарбувати квітами ромашки, яскраве червоне тло подарує стружка цезальпінії, чорний колір писанці надасть бузиновий відвар.
Цей матеріал люб'язно надано автором.
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич