Ірина Михалевич: оповідка про червоно-чорну бессарабську писанку (символіка, орнаментика, техніка виконання)


Ірина Михалевич

Символ родючості на червоно-чорній бессарабській писанці 

 

Відтворюємо колекцію краєзнавця і вченого XIX століття Володимира Ястребова! Ми знаємо про 124 писанки з його колекції – українські, болгарські, молдавські. Більша частина зразків родом із центральної України. Яскравим острівцем на тлі колекції проступають унікальні бессарабські писанки. Вони мають переважно рожеве або червоне тло, крупний орнамент, часто – з крапками. Край, звідки вони походять – Бессарабія. Це крайній південний захід України, де діяла Дунавецька січ.  

Бажаєте познайомитися ближче? Ось ця червоно-чорна бессарабська писанка готова розповісти про себе. На ній записані символи, що оповідають про родючість. Хвилька (вона заповнена червоним кольором) – це символ родючості; прямі лінії жовтої барви, які ми бачимо серед чорного тла, – знак дощу. Дощ спадає на землю і робить її родючою, щоб усе живе раділо.

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка. Бессарабська писанка. Орнаментика, символіка, техніка виконання. Які барвники застосувати. Квіти ромашки, стружка цезальпінії, ягоди бузини

На фото: традиційна бессарабська писанка, фарбована квітами ромашки, стружкою цезальпінії, ягодами бузини.

 

Поділ яйця: 2 поздовжні лінії.

Барви: жовта, червона, чорна.

Спочатку пишемо лінії основи, а потім, тримаючи яйце так, щоб обрана лінія розташувалася горизонтально, виводимо першу хвильку. Усі хвильки – однакові і складаються з 5 гребенів.

Хвилясті лінії не люблять поспіху. Пишемо поволі, вивіряючи кожен відтинок, і тоді хвильки будуть чіткими. Коли весь орнамент, крім скісних ліній, написали, починаємо фарбувати. Спочатку купаємо яйце 3 секунди в оцті, потім – фарбуємо в жовтий колір. По жовтому тлу пишемо скісні лінії. Далі фарбуємо писанку в червоне і закриваємо по червоному тлу 4 ділянки, ті, що справа від хвильки. Вкінці занурюємо писанку в бузиновий відвар і тримаємо до того часу, аж поки вона стане чорною.

Які барвники застосувати? У жовту барву можна зафарбувати квітами ромашки, яскраве червоне тло подарує стружка цезальпінії, чорний колір писанці надасть бузиновий відвар. 

Цей матеріал люб'язно надано автором. 

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

писанки на Великдень
У цьому підрозділі відома українська писанкарка Ірина Михалевич розповідає про історію та символіку писанки, надає розвідку про "Сонячну колекцію" писанок Олени Пчілки, а ще - майстер-класи "Пишемо писанку без олівця" та кілька інших - про використання натуральних барвників. 

Останні коментарі до сторінки
«Ірина Михалевич: оповідка про червоно-чорну бессарабську писанку (символіка, орнаментика, техніка виконання)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми