Ірина Михалевич
ЯК ПОФАРБУВАТИ ЯЙЦЕ НАТУРАЛЬНИМИ БАРВНИКАМИ
До того, як винайшли харчові та синтетичні барвники, писанкарі користувалися натуральними джерелами барв тваринного і рослинного походження. З часом знання про застосування відварів почали втрачатися, стала зникати і традиція писати писанку. На щастя, вона відродилася завдяки плеяді невтомних майстрів, писачок дедалі частіше стає “бажаним гостем” в українських родинах по всій країні; повертається до нас і звичай фарбувати писанку в рослинних відварах.
Пропонуємо вашій увазі рецепти приготування відварів зі свіжої сировини. Найвідоміший спосіб фарбування в домашніх умовах - то є лушпиння цибулі. І відомо, що колір яйця залежить від концентрації розчину і терміну перебування писанки в тому розчині. Але відомі ще й інші способи фарбування. Наприкінці березня — на початку квітня піднімається зелень, після тихих дощів швидко зростають чистотіл, кропива, деревій, сережки на березах. Всі ці рослини здатні рівно зафарбувати яйце пастельними приємними відтінками. Чистотіл, деревій, березові сережки подарують писанці (крашанці та крапанці) ніжно-жовту барву, кропива — ясно-зелену.
Так виглядають писанки, зафарбовані свіжим листям кропиви:
До свята Воскресіння Господнього раніше готувалися ще з літа, для майбутніх писанок приберігали засушені ягоди та квіти. Сьогодні, якщо є бажання пофарбувати писанку в інтенсивні природні кольори, наприклад, в червоний, потрібно придбати засушені корені марени красильної (для цього відвару протрава не потрібна).
У темні відтінки синього фарбують ягоди чорниці, бузини — їх з літа заморожують, а тоді весною готують відвар (чорниці відмінно фарбують навіть після піврічного перебування в морозильній камері). Так виглядає писанка, зафарбована свіжими ягодами бузини:
Якщо ні ягід, ні марени немає під рукою, тоді стануть у нагоді свіжі трави. Вони ростуть поруч, доступні кожному, то ж витрати будуть мінімальними — купуємо протравлювач і починаємо готувати відвар.
В рослинному відварі можна фарбувати й крашанки, й крапанки, й писанки. Для писанок спершу слід відварити білі або світло-бежеві яйця. Коли вони з гарячих стануть теплими, починаємо розпис. Візьміть нескладний однотипний орнамент, який не передбачає фарбування в кілька кольорів. Якщо ви тільки пробуєте себе в писанкарстві чи в натуральних барвниках, краще почати з однотонних зразків. Якщо писачка немає, можна виготовити крапанку — покрапати на біле відварене яйце запаленою свічкою: там, де впала крапля, шкаралупа лишиться білою, решту поверхні зафарбує відвар.
Рецепт для свіжої кропиви
Фарбувати можна і собачою, і дводомною кропивою. В даному разі йтиметься про дводомну.
Це висока (до 150 см) рослина з лапатим жалким листям. Росте вона повсюдно — на узбіччях доріг, біля річок, коло жител. Для відвару жнемо хороший оберемок молодої кропиви, заливаємо холодною водою на кілька годин, потім віджимаємо і готуємо відвар:
до металевої високої посудини кладемо листя кропиви і ллємо десь 230 мл води, щоб на виході отримати 200 мл води. Варимо на повільному вогні протягом 15 хвилин.
Обережно! Кропива не тільки пекуча, — коли її варити, вона ще й піниться. Готовий відвар треба процідити крізь сито чи марлю в півлітрову банку, додати дрібку квасців. Як тільки відвар дещо охолоне, починаємо фарбувати. Тривалість фарбування — від півгодини і довше. Кропив'яний відвар досить стійкий, довго не псується. А ще він “рухливий” — спочатку фарбує в світлий зеленавий відтінок, згодом починає давати бронзові тони. Відвар забезпечує градацію відтінків, з часом, коли настоїться, тло писанок стає все більш глибоким та темним.
* * *
Фарбування писанки ягодами чорниці
Ягоди чорниці дарують писанці якнайширшу палітру відтінків - вони можуть зафарбувати (при певній послідовності фарбування) в синє, лілове, голубе, бірюзове, зелене, оливкове, коричневе, шоколадне, чорне. З ними цікавезно працювати. Чорнична писанка — не світлостійка, але це якщо біле яйце одразу зафарбувати тільки ягодами. Сонця чорнична писанка не боятиметься, якщо фарбувати її ягодами після інших відварів — з ромашки, цибулиння, безсмертника...
Рецепт чорничного відвару:
Чорниці фарбують у свіжому стані і в замороженому однаково ефективно. Відвар “рухливий”, ніколи не вгадаєш точно, який відтінок подарує, бо щоразу він змінюється. Відтінок залежить від конкретного яйця, від ґрунту (є різниця, фарбуємо ми біле яйце чи вже зафарбоване), від тривалості фарбування і від того, як давно стоїть відвар.
Як тільки виникає перерва у фарбуванні, краще поставити відвар до холодильника — так він довше зберігатиметься. У холодному стані фарбує добре. Отже, беремо пригорщу ягід, наливаємо 230 мл води, кип’ятимо на повільному вогні протягом 15 хв. Потім проціджуємо крізь сито чи марлю, додаємо дрібку алюмокалієвих квасців, охолоджуємо та фарбуємо.
1. Використовуються тільки ягоди чорниці. Писанка фарбувалася двічі.
2. Фарбники - цезальпінія (бурячковий відтінок) та ягоди чорниці. Бурячковий відтінок отримався випадково через потрапляння до цезальпінії краплі чорничного відвару.
3. Бувають (і доволі часто) унікальні результати. Таке цікаве тло чорниці подарували писанкам після того, як яйця були зафарбовані у відварах з безсмертника, а потім цибулиння...Перепелине яйце зафарбувалося в чорне, як зазвичай.
4. Традиційна писанка Поділля з метеликами. Барвники: безсмертник, цибулиння, ягоди чорниці.
5. В такі зелені барви ягоди чорниці одного разу зафарбували писанки після свіжих квітів жовтця.
6. Лемківський орнамент. Фарбовано виключно ягодами чорниці.
7. Качині яйця зафарбовано свіжим листям ясена, свіжим листям горіха і чорницями (замороженими).
8. Чорниці на качиному та перепелиному яйцях.
9. Традиційна буковинська писанка з вазоном. Барвники: сушена ромашка, стружка цезальпінії і ягоди чорниці (чорні акценти).
* * *
Часто виникає питання: як реагують писанки, зафарбовані природними барвниками, на воду? А на сонце? Дивіться ілюстрації експериментів з водою:
1. Писанка, зафарбована аніліновим хімічним барвником, страшенно боїться води. Навіть після зведення воску, коли вся поверхня писанки вкривається тонким шаром воску, боїться води. Достатньо тихому дощику трішки крапнути на таку писанку, і вона вкриється плямами. на відкритому сонці такі писанки теж не варто залишати – "попливуть".
2. Писанка, зафарбована ягодами бузини, ні сонця, ні води не боїться. Як і всі натуральні писанки. Заради експерименту писанку занурено у чашку з водою.
За матеріалами: http://gre4ka.info/, https://www.facebook.com/
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич