Ірина Михалевич
ЧИМ ФАРБУВАТИ ПИСАНКУ В ЧЕРВНІ. ФАРБУВАННЯ ЯГОДАМИ ШОВКОВИЦІ
Назбирала з пригорщу шовковиць, щойно пройшов дощ. Ягоди були вміло заховані під листям, тому аби їх побачити, довелося заходити під дерево і видивлятися їх зісподу. Чим старіша шовковиця, тим більшим за розміром стає її листя (у вишень, наприклад, такого феномену не побачиш). Більше за долоню бува листя. Ховатися ягодам є де.
Для початку готуємо відвар і фарбуємо в ньому крашанки.
Рецепт: збираємо невелику пригорщу ягід, кладемо в високу металеву посудину, додаємо 200 мл (бажано м’якої) води. Кип’ятити на повільному вогні 10-12 хвилин. До готового відвару додаємо дрібку алюмокалієвих квасців. Яйце набуде синього відтінку через 3-4 години.
Минає кілька годин, і барвник з шовковиці фарбує писанку в темно-синій відтінок. Лягає він нерівно, трапляються світлі плями. Таке тло непридатне для традиційної воскової техніки. Тому раджу спробувати прийом відмивання.
Далі розписуємо.
Мене на шовковичні писанки надихають ескізи фастівської художниці-графіка Єлізавети Омельчук. Її роботи можна бачити на сайті graphart.at.ua.
На фото: писанки за ескізами Єлізавети Омельчук. Шовковиця - 2015, чорниці - 2013.
Під час розпису гарячий віск проходить по зафарбованій поверхні. І надалі лінії, що опинилися під воском, збережуть свій оригінальний відтінок. Решту поверхні яйця потрібно відмити, аби шкаралупа стала білою.
Увага!
Дітям працювати з відбілювачем заборонено. Дорослим, які наважаться на такий експеримент, обов'язково слід вдягнути захисні рукавички.
Що для цього потрібно?
Стара чашка, пластикова ложка, вода, відбілювач "Білизна", паперова серветка.
На 200 мл води (набираємо в чашку воду з-під крана) необхідно 4 - 5 столових ложок відбілювача. Краще працювати в рукавичках. Отже, відбілювач налили, набираємо повну чашку води і кладемо писанку. Придавлюємо ложкою, аби писанка повністю занурилася у розчин. Тло почне сходити відразу. На ввесь процес відмивання піде до 10 секунд. Скоро шар фарби зійде, "вмиваємо" писанку водою і закутуємо в паперову серветку.
Так виглядають шовковичні писанки одразу після відмивання.
В кінці потрібно звести віск. Аби уникнути плям та розводів (а це вдається, на жаль, не завжди), на писанку необхідно в довільному порядку нанести чистий віск, а потім ретельно витерти його, підносячи писанку до запаленої свічки.
Цей матеріал взято з авторського блогу майстрині Ірини Михалевич. Фото автора.
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич