Словничок-довідничок джури (зі збірки «Джурасикова книжка»)


 

 

 

СЛОВНИЧОК-ДОВІДНИЧОК ДЖУРИ

(зі збірки «Джурасикова книжка»)

 

 

Аркан - довгий мотузок із зашморгом на кінці, яким ловлять тварин. У скотарів Південної Америки арканом називали ласо.


Аршин - міра довжини. Величина аршина була від 66 до 106,6 см. В Росії й Україні в ХVІ-ХVІІ століттях аршин дорівнював 27 дюймам, а з XVІІІ століття - 28 дюймам (71,12 см). Після запровадження метричної системи мір виходить з ужитку.


Байдак - річкове плоскодонне однощоглове дерев'яне судно зі стерном. В ХVІ-ХVШ століттях запорозькі козаки використовували байдак як військове судно. В ХVІІ-ХІХ століттях на байдаках перевозили вантажі по Дніпру, Дону, Сіверському Дінцю.


Байрак - яр, схили якого вкриті чагарниковою та деревною (переважно дубовими лісами) рослинністю.


Балка - улоговина з плескатим дном і пологими задернованими схилами, здебільшого вкритими чагарниками або деревною рослинністю.


Бандура - український національний струнно-щипковий музикальний інструмент типу лютнеподібних. Відомий з 80-х років XVІ століття. Витіснила кобзу в XVІІІ столітті, відтоді зветься також кобзою. Під бандуру виконуються думи, пісні. З часом бандура стала сольним, ансамблевим і акомпануючим інструментом удосконаленої форми, придатним для виконання всілякої музики.


Бирка -

1. Дерев'яна паличка чи дощечка з поперечними карбівками. Неписьменне населення різних країн світу з давніх часів застосовувало бирку для лічби та інших потреб. У дунайських рибалок биркою називали четеля, у закарпатських пастухів - раваш.

2. У чорноморських козаків розколота бирка служила паролем: дозорці, зустрічаючись під час об'їзду, обмінювались частинами бирки.

3. Дощечка з номером або написом, що її прикріплюють до багажу, тюків товару, грив коней тощо.


Булава - стародавня дерев'яна або металева зброя, що мала форму палиці з головкою у вигляді кулі, яблука, восьмигранника, груші на кінці. Булава у багатьох народів здебільшого правила за символ влади. В Україні в ХVІ-ХVШ століттях булава була символом гетьманської влади, її урочисто вручали кожному новообраному гетьманові представники козацької старшини. Разом з булавою гетьман одержував рангові маєтності.


Бунчук -

1. Давня військова регалія у вигляді палиці з прикрашеною пасмами кінського волосся, китицями, кулею на верхньому кінці. Бунчуками, що мали значення знамена та символу влади, користувалися й українські гетьмани.

2. Прикраса або шумовий інструмент (з дзвіночками) у військових оркестрах.   


Бунчужний - виборна особа, що займала одну з найкращих посад при гетьмані в ХVІ-ХVПІ століттях і належала до генеральної старшини. Крім основного обов'язку - берегти і захищати (на війні) - бунчук, бунчужний виконував доручення, що стосувалися судових справ, дипломатичних зносин тощо.


Вежа - споруда, височина якої набагато більша за ширину; невелика споруда на кургані, що в ХVІ-ХVІІ століттях використовувалась в Україні для передавання гасел про небезпеку; башта фортеці або замку, що інколи правила за в'язницю.


Великий Луг - історична назва в ХVІ-ХVШ століттях дніпровських плавнів, де були розташовані Запорозькі Січі. На південь від Нікополя мав назву Базавлуг. "Січ - мати, Великий Луг-батько".


Виборні козаки - група українського козацтва, яка у XVІІІ столітті користувалася козацькими привілеями. Створена на підставі наказу 1735 року, за яким до козацьких компутів (списків) було внесено лише заможну верхівку (30 тисяч лівобережних і слободських козаків), а переважну більшість козаків перетворено на під помічників. Указ закріпив майновий поділ українського козацтва. Слобідських виборних козаків 1765 року було позбавлено козацьких привілеїв і перетворено на військових обивателів. Лівобережні виборні козаки втратили козацькі привілеї після офіційного запровадження кріпаччини 1783 року на Лівобережній Україні.


Виписні козаки - випищики - козаки, виключені з козацьких реєстрів (списків) польсько-шляхетським урядом у 1617, 1619,1625, 1630 та інших роках. Виписні козаки брали активну участь у козацьких повстаннях першої половини XVІІ століття проти гніту польської шляхти.


Військовий товариш - почесний титул, який у XVІІІ столітті присвоював гетьман України представникам козацької верхівки за воєнні заслуги. Ранг «військовий товариш дорівнював сотникові.


Возний - судовий урядовець у Польщі, Литовському князівстві і в Україні (до XІX століття). В Україні возні були при Генеральному суді (генеральний возний), полкових, сотенних та інших судах.


Гайдамаки - (від тур. haydamak - розбійник) - учасники народно-визвольної боротьби XVІІІ століття на Правобережній Україні проти польсько-шляхетського панування.


Гайдуки -

1. Слуги у великих магнатів та поміщиків Угорщини та Польщі ХVШ-ХІХ століть.

2. Партизани, які в ХV-ХІХ століттях вели збройну боротьбу проти турецьких поневолювачів.


Гаківниця - довга важка рушниця, якою були озброєні запорозькі козаки у ХVІ-ХVІІ століттях. Під час пострілу прикріплювалася до землі гаком; уражала ціль на відстані до 300 кроків.


Галера - дерев'яне гребне судно, було на озброєнні європейських та азіатських країн головним чином в середні віки (ХVІ-ХVПІ століття). Мало від 16 до 25 пар весел, 2 щогли. Вміщувало близько 200 чоловік, швидкість до 13 км/год.

Гарба - віз двоколісний, високий, або довгий чотириколісний в Україні.


Гарем - жіноче приміщення у мусульманському будинку; у переносному значенні - мешканки господаря дому.


Гармаші - у Запорозькому Війську спеціально підготовлені козаки, які займалися артилерійською справою.


Генеральна військова рада - одна з форм козацької ради. Діяла головним чином під час визвольної війни українського народу 1648-1654 років.


Генеральна старшина - найвища адміністрація в Україні з часів визвольної війни українського народу 1648-1654 років. До складу генеральної старшини входили генеральні: обозний, суддя, підскарбій, писар, 2 осаули, хорунжий, бунчужний.


Герць - ратоборство, окремі сутички і поєдинки українських козаків з ворогом перед боєм.


Гетьман - (начальник) - в Україні в ХVІ-ХVП століттях ватажки козацтва; в ХVІІ-ХVУІІІ століттях - воєначальник козацького війська, правитель України.


Голота - біднота, незаможний люд. Голота відігравала велику роль у антифеодальній визвольній боротьбі українського народу в ХVІ-ХVІІ століттях та інших періодах.


Городові козаки - назва українських козаків в офіційних документах другої половини ХVІІ-ХVІІІ століть. За Березневими статтями 1654 року кількість городових козаків була визначена в кількості 60 тисяч чоловік.


Гуляй-город - пересувна бойова споруда, зібрана з дерев'яних щитів з отворами для стрільби. Гуляй-городи застосовувалися запорозькими козаками.


Десяцький - на Запорозькій Січі ватажок нижчої військової одиниці - десятки.


Джура - зброєносець у козацької старшини в Україні в XVІ-XVІІІ століттях.


Дике поле - історична назва в ХVІ-ХVІІ століттях незаселених степів Південної України, які межували з володіннями Кримського ханства.


Довбиш - важлива особа на Січі, мав право ударами в литаври збирати козаків на січовий майдан на раду.


Думи - вид українського народного героїчного епосу. Думи виконували народні співці - кобзарі та лірники.


Євнух - (охоронець ложа), кастрат, в мусульманських країнах, кастрований наглядач за гаремом.


Жупан - старовинний український і польський верхній чоловічий одяг заможного населення, переважно із сірого або синього сукна.


Запаска - старовинний український поясний буденний жіночий одяг. Складався з двох поздовжніх полотнищ вовняної тканини домашнього виробництва із зав'язками у верхній частині, які закривалися широким вовняним поясом.


Запорожжя - (сучасне Запоріжжя) - історична область в Україні, в ХVІ-ХVІІІ століттях назва виникла у зв'язку із заснуванням центру запорозького козацтва - Запорозької Січі.


Запорозька Січ - організація українського козацтва, що склалася в понизині Дніпра в першій половині XVІ століття. Засновниками Запорозької Січі були українські селяни та козаки, які, щоб позбутися гніту феодалів, втікали і за Дніпровими порогами створювали укріплення - січі.


Запорозькі козаки - українські козаки, які в ХVІ-ХVІІІ століттях перебували в пониззі Дніпра за Дніпровими порогами. Відігравали значну роль у визвольній боротьбі українського народу проти шляхетської Польщі та турецько-татарських агресорів, російських загарбників.


Зимівник - назва хутора у запорозьких, а потім у чорноморських козаків, де козаки перебували, коли не було військових дій (особливо взимку). Перші фермерські господарства в Європі.


Каптан - верхній чоловічий довгополий одяг, який носили в Україні до XX століття.


Каторга - вид турецького гребного судна - галери, на яке посилали засуджених, приковуючи їх біля весел на весь час відбуття покарання.


Кварта - одиниця вимірювання об'єму рідини і сипучих тіл у деяких країнах. В минулому в Україні - міра рідини.


Кирея - кобиняк, сіряк, старовинний український чоловічий і жіночий верхній одяг. Шився з дебелого домотканого сукна темного або сірого кольору. Киреї - довгі і широкі, бо їх носили в негоду, а взимку одягали на верхній одяг.


Кіш -

1. Військовий козацький табір в Україні в ХVІ-ХVІІІ столітті.

2. Військове товариство запорозьких козаків, а також назва Запорозької Січі з її адміністративно-військовою системою управління.


Клейноди - військові знаки та атрибути влади старшин запорозького (XVІ століття) козацтва. До клейнодів належали корогва (прапор), бунчук, булава, литаври тощо.


Кобза - старовинний український струнно-щипковий музичний інструмент. У 80-х роках XVІ століття в Україні кобзу витіснила бандура.


Кобзарі - українські народні співці, які супроводять свій спів грою на кобзі. Перші відомості про кобзарів (на Запорозькій Січі) -з XVІ століття.


Кодак - фортеця, збудована в липні 1635 року на Дніпрі проти Кодацького порогу, щоб перешкодити втечі селян на Січ та ізолювати Запорожжя від України.


Кожух - чоловічий і жіночий верхній зимовий одяг.


Козацтво - (козак- вільна людина) - військовий стан в Україні до 80-х років XVІІІ століття. В Україні козацтво з'явилося в другій половині XV століття.


Козацька рада - загальні козацькі збори, орган козацького управління в Україні в XVІ-XVІІІ століттях. На козацькій раді вирішувались питання зовнішньої і внутрішньої політики, адміністративні, судові та військові справи; на них обирали і скидали гетьманів (на Січі - кошових отаманів).


Козацька старшина - керівна верхівка українського козацтва. Виникла водночас із створенням козацтва і обиралася на козацькій раді.


«Козацьке право» - назва звичаєвих норм, на яких у Запорозькій Січі ґрунтувалися порядок виборів кошової, курінної паланкової старшини і порядок судочинства.


Комірники - категорія найбіднішого селянства і міщанства в Україні в XV-XVІІІ століттях. Комірниками називали позбавлену власності бідноту, яка наймитувала і жила по чужих хатах та коморах. Комірники відбували панщину або платили грошовий чинш.


Комора - приміщення або окрема будівля, призначена для зберігання продуктів сільського господарства, а також окремих речей побутового чи господарського вжитку.


Корчма - шинок, заїзд, де також продавались спиртні напої.


Кошовий отаман - кошовий на Запорозькій Січі (XVІ-XVІІІ століття), виборна особа, якій належала найвища адміністративна, військова та судова влада. Звичайно, кошовим отаманом обиралась особа, бажана для старшинської верхівки. Останнім кошовим отаманом був Петро Калнишевський.


Кунтуж - верхній розпашний чоловічий і жіночий одяг заможного українського і польського населення XVІ-XVІІІ століть.


Курган - могила, земляний насип, рідше кам'яний. За часів існування Запорозької Січі на високих курганах біля переправ і в безлісих прикордонних місцевостях ставили сторожові вежі.


Курінь -

1. Військова одиниця Запорозької Січі, що складалася з кількох сот козаків. 2.Назва будівлі, в якій жили козаки.
Лава - 1. У військовій справі - особливий бойовий лад у козацьких військах та кінноті, що застосовувався під час наступу.

2. В побуті - дощаний ослін у хаті.


Ладан - ароматична смола дерева босвелії. При спалюванні дає приємний запах. Застосовується при релігійних відправах.


Лан - поземельна міра в шляхетській Польщі та феодальній Литві, на загарбаних ними білоруських і українських землях (XVІ-XVІІІ століття). Мала 30 моргів (16,8 га) і була основним мірилом феодальних повинностей. В Україні з 1557 року називалася волокою.


Ланове - грошовий податок у шляхетській Польщі та на загарбаних ними українських та білоруських землях в XVІ-XVІІІ століттях. Одиницею оподаткування був лан. Розмір лану був від 30 до 150 грошів з лану за рік.


Лимани - затоплені морем пригирлові ділянки річкових долин або балок. Утворюються внаслідок незначних опускань берегової смуги. Можуть бути відкритими і закритими (відокремлюються від моря вузькими піщаними косами або пересипами).


Литаври - тулумбас - ударний музичний інструмент, що складається з металевого казана і натягнутої на нього шкіри. В Україні відомий з кінця XV століття.


Ліжник - килим, призначений для вкривання ліжка, ковдра.


Лікоть - давня міра довжини. Лікоть дорівнює приблизно довжині ліктевої кістки людини. В Київській Русі, а пізніше в Україні і Білорусі та в Росії лікоть становив 455-474 мм.


Ліра - струнний музичний інструмент. В Україні ліра - струнно-клавішно-смичковий інструмент з колесом, яке крутиться і тертям об струни видобуває звук.


Лірник - народний музикант-співець, який акомпанує собі на лірі. Ліра в Україні з'явилася в XV-XVІ століттях. Репертуар українських лірників становив в основному релігійні та жартівливі пісні, рідше історичні пісні та думи.


Льох - приміщення для зберігання харчових продуктів. Здебільшого - окрема будівля, повністю або частково заглиблена в землю.


Маєток - земельне володіння господарством - житловими і господарськими спорудами, підприємствами, лісами, ставками. За формами володіння маєтки поділялися на вотчину, бабизну, дідичність, майорат, помістя.


Майдан - площа, переважно базарна, відкрите місце в населеному місці, де збиралися люди.


Малоросія - назва України в офіційних актах царської Росії, яка відбивала великодержавну політику Російського царизму.


Мито - податок, сплачуваний за перевезення товарів, про хід худоби через кордони певних територій. Перші відомості про мито на території сучасної України відомі в ІX столітті.


Митра - головний убір вищого духовництва в деяких християнських церквах, який надівали під час богослужіння.


Митрополит - духовний сан у деяких християнських церквах; у православній - другий після патріарха.


Молодик -

1. Наймит, робітник у Запорозькій Січі в XVІ-XVІІІ століттях.

2. Народна назва молодої неодруженої людини.


Морг - одиниця земельної площі в Польщі, Литві та на загарбаних ними українських землях у XVІ-XVІІІ століттях.


Мортира - (ступа) артилерійська гармата з коротким стволом, пристосована для стрільби по закритих цілях. Відома з XV століття.


Мурза - дрібні і середні феодали в татарських ханствах. Вперше зустрічається в документах XІV століття.


Мушкет - ручна вогнепальна зброя з ґнотовим затвором. Мушкет з'явився в Іспанії у 1521 році. Мушкетами озброювались запорозькі козаки.


Наказний гетьман - в Україні в XVІІ-XVІІІ століттях особа, яка тимчасово обіймала посаду гетьмана. Іноді наказний гетьман призначався для заступництва гетьмана, коли той вирушав у похід, або для очолювання війська, якщо гетьман залишався у своїй резиденції.


Намаз - п'ятикратна щоденна молитва у мусульман; один з головних обрядів ісламу.


Недоїмка - частина податку або іншого обов'язкового платежу, яка не сплачена у встановлений строк і підлягає сплаті.


Нереєстрові козаки - українські козаки, за якими польсько-шляхетський уряд не визнав козацьких прав і привілеїв.


Низ - назва території в XVІ-XVІІІ століттях по нижній течії р. Дніпра, де селилися запорожці.


Облога - спосіб оволодіння фортецею шляхом оточення її військами і проведення приступової атаки. Мистецтвом облоги добре володіли українські козаки.


Обозний - виборна службова особа, що обіймала одну з найвищих посад в Україні в XVІІ-XVІІІ століттях. Були генеральний обозний і полкові обозні. Обозний керував артилерією, відав організацією війська тощо.


Одаліска - 1. Рабиня або служниця в гаремі.


Оксамит - бархат - один з видів ворсевої тканини з щільним коротким ворсом з натурального шовку. Використовують для виготовлення одягу, оздоблення приміщень тощо.


Опанча - старовинний український довгополий верхній чоловічий та жіночий одяг з рукавами.


Орда - об'єднання кількох племен кочівників; у середні віки - ставка хана, столиця феодальної держави.


Осавул - виборна службова особа, яка обіймала одну з адміністративних посад в Україні в XVІ-XVІІІ століттях. Були осавули генеральні, полкові, сотенні.


Осада - застаріла українська назва поселення; назва садиби з деяких районах України.  


Отаман - виборний ватажок війська, начальник збройного вагону у козаків. Існували в Україні в XVІ-XVІІІ століттях (кошові, курінні, городові, сотенні та сільські отамани).


Паламар - один із нижчих служителів православної церкви, який під час відправи супроводить священика і прислуговує йому.


Паланка - адміністративно-територіальна одиниця (округ) в Новій Січі (1734-1775). Було вісім паланок. Очолював паланку полковник, призначений кошовою старшиною.


Палаш - холодна зброя з довгим прямим двосічним клинком, що вкладається в піхви.


Панцер - частина бойового спорядження воїна для захисту тулуба від ударів зброї. В Україні в XVІ - першій половині XVІІ століть суцільні металеві панцері виготовлялися для потреб польського війська. Іноді їх носила козацька старшина.


Патріарх - глава церкви, найвищий церковний титул, головним чином у православних церквах. Титул патріарха було встановлено в 451 році на Халкедонському церковному соборі.


Пахолок - у феодальній Польщі в XVІ-XVІІІ століттях та українських землях, загарбаних Польщею, панський слуга, часто молодий хлопець. Пахолками називалися також слуги в польсько-шляхетському війську, значна частина яких походила з українських селян-кріпаків.


Паша - титул військових та цивільних урядовців в Османській імперії.


Пересип - природний вал з гальки чи піску, який відокремлює лиман чи невелику затоку від відкритого моря.


Печатка - металевий або гумовий предмет з нарізними знаками для відтворення їх на сургучі, воску або за допомогою фарби на документах. В Україні з XVІІ століття печатки були у вжитку у гетьманів, у Генеральській військовій канцелярії, в Запорозькому Війську.


Пищаль -

1. Рушниця, була на озброєнні українських козаків і російських військ XV-XVІІ століть.

2. Гармата, застосовувалась при облозі фортець і в польовому бою.


Підпомічники - незаможна категорія українського козацтва XVІІІ століття, що була неспроможна відбувати військову службу за свій рахунок. Підпомічники повинні були виконувати такі самі повинності, як і посполиті селяни, але в половинному розмірі, а також постачати військовий провіант, фураж і обробляти землі виборних козаків під час їхнього перебування на військовій службі. У 1783 році підпомічними були прирівняні до державних селян.


Підскарбій - генеральний підскарбій в Україні в XVІІ-XVІІІ століттях - особа, котра належала до генеральної старшини і відала фінансами козацького війська.   


Підсусідки - категорія залежного селянства в Україні XVІ-XVІІІ століть. Підсусідки не мали власності і за користування житлом працювали в господарстві своїх хазяїв. У 1783 році більшість підсусідків були перетворені на кріпаків.


Піка - різновидність довгого полегшеного списа (2-3 м.) з гострим металевим наконечником. Піками були озброєні українські козаки в XVІ-XVІІІ століттях.


Пірнач - давньоруська ударна зброя, що являла собою металеву головку з гострими виступами-перами, посаджену на дерев'яне держало: згодом знак влади воєначальників. У запорозькому і городовому козацьких військах пірнач був знаком влади полковників.


Пістолет - пістоля, ручна вогнепальна зброя, з'явилася в Європі і Азії в XVІ столітті.


Піхви - футляр, в якому зберігають холодну зброю (шаблю, кинджал т. ін.). Носять збоку чи на поясі.


Піхота - один з основних і найдавніших родів військ, головною ознакою якого було пересування і ведення бою пішим порядком. В Україні в XVІІ столітті була основною частиною селянсько-козацького війська.


Плавні - надмірно зволожені, часто заболочені ділянки заплавних терас річкових долин. Характерні для рівнинних річок. В Україні є в долинах Дніпра, Дністра, Інгульця.


Пластуни - особливий склад спеціальних піших команд і частин Чорноморського та Кубанського козачих військ в XІX - на початку XX століть. Спеціалізувались на сторожовій службі в очеретах і плавнях, де пересувались поповзом.


Плахта - давній український поясний жіночий одяг з різнокольорової, узорчастої, переважно вовняної, тканини.


Полк - адміністративно-територіальна і військова одиниця в Україні, створена в 1648 році.
Полкова рада - орган полкового самоврядування в реєстровому, а пізніше - городовому козацькому війську в Україні в XVІІ-XVІІІ століттях.


Полкова старшина - орган управління полком в Україні з часів визвольної війни українського народу 1648-1654 років, що поряд з полковником і під його керівництвом здійснював адміністративну військову та судову владу на території полку. До складу полкової старшини входили: полковий обозний, писар, осавул, суддя, хорунжий.


Полковник - в XVІ-XVІІІ століттях в Україні - одна з найвищих посад козацької старшини.


Пороги - мілководні кам'янисті ділянки річища, що характеризуються великим спадом і швидкою течією. Утворюються головним чином у місцях перетину річкою стійких щодо розмиву порід.


Постриг - церковний обряд при хрещенні або освяченні на церковнослужителя: супроводиться стрижінням волосся, що символізує підкорення християнина божій волі.


Потужники - категорія селянської бідноти в Україні і в Білорусії.


Прапор військовий - символ військових сил: складається з держака та полотнища з одного або кількох кольорів з певним зображенням. Українське козацтво в XVІ-XVІІ століттях вважало як прапор військовий корогви-полотнища малинового кольору з певним зображенням.


Причілок - зовнішня бокова частина хати.


Протодиякон - у православній церковній ієрархії ‒ старший диякон.


Протоієрей - звання старшого ієрея (священика) в православній церкві.


Прочани - богомольці, що ходять на прощу (прощення гріхів богомілля) до «святих» місць.


П'ядь - найменша старовинна народна міра довжини у слов'янських народів, що дорівнювала відстані між великим і вказівним пальцями (мала п'ядь) або між великим пальцем і мізинцем (велика п'ядь). В Україні становила чверть аршина.


Рада - на Запорозькій Січі (до 1775 року) та Лівобережній Україні (до 1663 року) - загальні збори козаків; дорадчий орган при гетьманові.


Рада генеральної старшини - в Україні в XVІІ-XVІІІ століттях вузький дорадчий орган при гетьманові, створюваний із складу ради старшин. Вперше почали скликати за гетьмана Богдана Хмельницького.


Рада січової старшини - напівофіційний орган Запорозької Січі, що здебільшого називався старшинською сходкою. В XVІІІ столітті фактично перетворилась на найвищий орган влади Запорозької Січі.


Рада старшини - в Україні у XVІІ-XVІІІ століттях дорадчий орган при гетьманові, до складу якого входила старшинська верхівка - вся генеральна старшина.


Ранг - в Україні ранги виникли в середовищі козацької старшини водночас із створенням козацтва в другій половині XV століття.


Ратуша - в Україні в XVІІІ-XІX століттях один з органів міського самоврядування, що відав також судовими та фінансовими справами.


Реєстрові козаки - наймане військо, сформоване Польським урядом в 1572 році з українських козаків. Наймані козаки були записані в окремий реєстр (список), звідси й дістали назву. Зобов'язані були відбувати за свій кошт військову службу.


Рейтари - наймана кіннота в XVІ-XVІІ століттях в арміях Західної Європи.


Ридван - у XVІІІ - на початку XІX століть велика карета для далеких подорожей, що була запряжена 6-12 кіньми.


Рогатина - холодна зброя у вигляді ножа, насадженого на довгий дерев'яний держак (1,5-3 м)


Сагайдак - футляр для лука і стріл.


Сажень - стара українська міра довжини. До XVІІІ століття величина сажня не була сталою. З XVІІІ століття сажень дорівнював трьом аршинам (2,134 м).


Сап'ян - тонка м'яка шкіра різних кольорів, виготовлена звичайно з козлових шкір. Використовують для взуття, книжкових оправ.


Свита - свитка, сіряк, старовинний український розстібний довгополий верхній одяг з рукавами.


Сволок - головна дерев'яна балка, що на неї спирається конструкція стелі, зокрема в старих сільських хатах. Сволок звичайно відкритий і часто оздоблений різьбленням або пофарбований.


Сераль - перекручена назва палацу, гарему турецьких султанів.


Сердюки - козаки найманих піхотних полків у Лівобережній Україні в XVІІ - на початку 20 років XVІІІ століття. Були на утриманні гетьманського уряду. Несли охоронну службу, у 1726 році були ліквідовані.


Сириця - недублена шкіра, переважно яловича, свиняча або верблюдяча. Виготовляють паси, частини упряжі.і цивільні справи козаків і селян, які мешкали в даному селі.


Сірома - козацька біднота на Запорозькій Січі в XVІ-XVІІІ століттях.


Січова (військова ) рада - найвищий орган влади в Запорозькій Січі у XVІ-XVІІІ століттях. Брали участь у січовій (військовій) раді всі козаки.


Січовик - козак Запорозької Січі.


Слобода - поселення в Україні, жителі яких звільнялися від феодальних повинностей і податків (тимчасово на 15-30 років).


Сотник - особа, яка очолювала сотню в Україні у XVІІ-XVІІІ століттях. Спершу обирався козаками, згодом призначався гетьманом або царем з більших землевласників.


Сотня - адміністративно-територіальна і військова одиниця в Україні в XVІІ-XVІІІ століттях. Складова частина полку.


Спис - колюча або металева зброя у вигляді держака і наконечника.


Стріли - дерев'яні палички з наконечником, що застосовувались при стрільбі з лука, арбалета.


Стрільці - постійне піше військо в Російській державі другої половини XVІ-XVІІ століть. Комплектували добровольцями з міської бідноти та вільних селян. Ліквідоване в 1698 році.


Струг - старовинне (гребне або вітрильне) дерев'яне судно, пристосоване для плавання по річках.


Супряга - старовинна форма спільної праці української селянської бідноти, за якою кілька селянських дворів об'єднували робочу худобу й реманент для виконання сільськогосподарських робіт.


Сутана - довгий верхній одяг католицького духовенства, який носять поза церковною відправою.


Таран - старовинне знаряддя облоги - колода з металевим наконечником для руйнування стін, воріт і башт фортець.


Толока -
1. Старовинна форма трудової взаємодопомоги односельчан у виконанні термінових або трудомістких робіт.

2. Угіддя, виділене для випасу худоби.


Торбан - український народний струнний, щипковий, музичний інструмент. За побудовою близький до бандури. На торбані 30-40 струн. Поширений був в Україні з першої половини XVІІІ - до кінця XІX століття.


Тропак - український народний танець, за характером виконання близький до гопака.


Улани - вид легкої кавалерії. Вперше улани з'явилися в XІІІ-XІV століттях у війську монголо-татар, а з XVІ століття - в європейських арміях.


Універсал - роз порядний акт, що його видав у XVІІ-XVІІІ століттях у феодальній Польщі король, а в Україні - гетьман.


Унія церковна - об'єднання православної і католицької церков, проголошене наприкінці XVІ століття в Бресті.


Хан - титул феодальних правителів у багатьох країнах Сходу.


Хороми - в Україні за феодалізму - великий житловий дерев'яний будинок, що здебільшого складався з окремих будівель, з'єднаних з сіньми і переходами.


Хорунжий - у XVІІ-XVІІІ століттях в Україні - особа, що входила до складу генеральної старшини і виконувала головним чином функції інспектора військової справи. В полках і сотнях відали стройовою частиною. На хорунжого покладалася: також охорона великого полкового і малого прапора.


Храмове свято - храм, християнське свято, вшановування якогось святого чи певної релігійної події, на честь яких названо місцевий храм (церкву).


Хутір - сільське, часто однодвірне поселення. У запорозьких, а пізніше у чорноморських і частини донських козаків були хутори - зимівники.


Чайка - бойовий човен запорозьких козаків. Довжина 18-20 м, ширина 3-3,5 м, висота 3,5-4 м. Основою чайки був видовблений з верби або липи стовбур, який обшивали дошками. На чайці було два керма (на кормі і носі), двадцять-тридцять весел і щогла. Вміщав 50-60 чоловік із зброєю і провіантом.


Часослов - у християнських церквах богослужбова книга, що містить тексти релігійних пісень та молитов для щоденних церковних відправ.


Челядь - в Україні челяддю називали наймитів козацької старшини, а подекуди також молодь - учасників весілля.


Чинбарство - давній кустарний промисел, вичинка шкіри тварин.


Чорний шлях - стратегічний шлях, яким користувалися кримські татари, при нападах на Правобережну і Західну Україну та Польщу в XVІ-XVІІ століттях. Починався з Перекопу, перетинав пониззя Дніпра, проходив між верхів'ями Інгульця, Тясмину і Росі у напрямку Умані, Тернополя до Львова.


Чубук - порожнистий стрижень (звичайно дерев'яний), на який настромлюється люлька для тютюну.


Чумаки - категорія населення в Україні в XV-XІX століттях, яка займалася візницько-торговельним промислом.


Шабля - холодна зброя із зігнутим лезом. Перші шаблі з'явилися у степових кочовиків Східної Європи та Середньої Азії у XVІІІ столітті. З X століття відома в Київській Русі. З кінця XVІ століття стала зброєю кінноти. Була на озброєнні як піших, так і кінних запорозьких козаків.


Шайтан - злий дух, диявол.  


Шанці - загальна назва земляних укріплень (окопів) різних видів у Росії і в Україні з XVІІІ - і до початку XІX століття. Часто застосовувались українськими козаками.


Шляхта - дворянство у феодальній Польщі, Литві та на загарбаних ними українських і білоруських землях. Виникла в період феодальної роздробленості як нижча верства феодалів (шляхтичів), зобов'язаних відбувати військову службу.


Щербет - східний прохолодний напій з фруктових соків з цукром.


Юхта - шкіра, вичинена здебільшого розчинним дубленням. Виготовляють зі шкір великої рогатої худоби, коней, свиней.


Яничари - регулярна піхота в Туреччині в XІV - на початку XІX століть. З XV століття яничари комплектувались з представників християнських народів Османської імперії. Були підпорою влади турецьких султанів.


Ярмарки - періодичні торги, що проводяться в певному місці і в певний час. Регулярне проведення ярмарків почалося приблизно в X столітті.   


Ясир - бранці, що їх захоплювали турки і татари під час розбійницьких нападів на українські, російські та польські землі з XV століття до 60-х років XVІІІ століття. Бранців продавали на невільницьких ринках Кафи, Гезлея, Бахчисарая.


Ятаган - холодна зброя, середня між шаблею і кинджалом, має фігурний вигин, лезо увігнуте. За середньовіччя поширений у народів Середньої Азії, зокрема у турків. Трофейними ятаганами нерідко користувалися запорозькі козаки.


Джерело: https://bizslovo.org/

 

 

 

 

КНИЖКОВА ПОЛИЧКА ВІД КОЗАЧКА ЧИТАЙЛИКА


Читання – це віконце, через яке діти бачать, пізнають світ і самих себе.

Книги – кораблі думки, які плавають хвилями часу і несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління.

Людину можна пізнати по тих книгах, які вона читає.

 

 

Книжкова поличка від козачка Читайлика

 

За матеріалами: Марія Деленко. Джурасикова книжка. Хрестоматія. Вірші, оповідки, цікавинки. Львів, 2023 р.

 

 

Читаймо більше про козаків та козацтво у книзі:

Марія Деленко. Джурасикова книжка (хрестоматія: вірші, оповідки, легенди,заморочки, цікавинки про козаків)Хрестоматія  містить  вірші, оповідки, ребуси, кросворди, цікаві завдання-заморочки, каверзні та хитрі загадки, легенди про козаків, віртуальну мандрівку «Великий Луг». Читачі  дізнаються  про життя та побут козаків Запорозької Січі,  про Дніпрові пороги та їх історію, зможуть пройти іспит козацько-лицарської честі. Словничок-довідничок малого козачка допоможе відшукати відповіді для кросвордів та ребусів. В оповідках та віршах відображено реальні історії із життя сучасних джур молодшої вікової категорії, які брали участь у Всеукраїнському етапі гри «Джура» на базі дитячої турбази у селі Осій  Іршавського району Закарпатської області. Ця книга призначена для здобувачів позашкільної освіти, початкової загальної середньої освіти, вихованців гуртків «Джура» молодшої вікової групи, виховників, керівників гуртків військово-патріотичного напряму, педагогів та батьків.  

 

 

Дивіться також на нашому сайті:

Міфи та легендиМіфи складалися в різних народів у сиву давнину, на перших ступенях розвитку людської культури, ще до винаходу письма, до того, як з'явилися науки. Їх можна розглядати як наївні спроби пояснити явища дійсності, що оточувала первісних людей, як спроби витлумачити причини і наслідки цих явищ. Ми відрізняємо міф від літературного оповідання, навіть зовсім фантастичного, бо у міфа не було автора, якоїсь однієї людини, що його б вигадала. Міф — наслідок колективної творчості народу. Міф ми відрізняємо й від дитячої казки, бо він не призначався для дітей, і в його правдивість вірили як ті, хто його переказував, так і ті, хто слухав переказ. Нарешті, міф ми відрізняємо й від власне історичного оповідання. В нашій сучасній мові міфом ми називаємо щось недійсне, неправдоподібне, нереальне, вигадане, таке, чого не було в історичній дійсності.

 

 

Фольклор, народна мудрість, народні притчіПритча — невелике усне оповідання повчального характеру про якусь життєву пригоду. Вона утверджує перемогу добра, cправедливості. Притчі — це історії, які передаються від серця до серця, відкривають людям почуте, побачене, але найголовніше — душу. Вікова мудрість, що закладена в притчах, перетворює їх на своєрідну книгу життя, яка допомагає нам зрозуміти себе та наше майбутнє.

 

 

Вірші Тараса Шевченка, Марії Пригари, Яни Яковенко про козаків
Вірші Тараса Шевченка, Йосипа Струцюка, Марії Пригари, Яни Яковенко, Марії Хоросницької про козаків та козацтво.
 
 
 
 
 

 

Козацькі пісні

 

фольклор народна мудрість, Усна народна творчість, українські пісні, Суспільно-побутові пісні, Козацькі пісніУ статті пропонуються такі козацькі пісні та їх характеристика: "Гомін, гомін по діброві", "Стоїть явір над водою", "Ой сів козак їсти, ідуть к йому вісти", "Ой літа орел, літа сизокрилий", "Понад морем, Дунаєм", "Ой у лузі та і при березі", "Не жаль мені на сотника", "Соколику-сину! Вчини мою волю", "Ставлю коня в вишневому саду", "Ой а у полі, гей, терен, теренок", "Ой по горах сніги лежать", "Нещаслива годинонька була", "Гомін, гомін, гомін", "Ой мандрував молодий козак", "Ой кряче, кряче чорненький ворон", "Ой із лісу із темного", "Засвистали козаченьки в похід з полуночі", "Ой крикнула лебедонька", "Коло млина, млина", "Ой зацвіла калинонька у темному лузі", "Гаєм зелененьким вода тече", "А, хто хоче війну знати", "Ой там в степу при дорозі", "Горе мені, козакові, що батька немає", "На вулиці сурма грає", "Да вари, мати, вечеряти", "Та йшов козак дорогою", "Ой матусю, та не гай мене", "Добривечір тобі, зелена діброво", "Туман поле покриває", "Гей, з устні Дніпра та до вершини", "Не жур мене, моя мати".

 

 
Козацькі пісні. Збірник. Фольклорні записи та упорядкування Н. Г. Полякової, 1991
До цього збірника увійшли пісні, записані Надією Поляковою протягом 90-х років минулого століття переважно в Оріховському, Запорізькому, Чернігівському і Токмацькому районах Запорізької області від фольклорних колективів або окремих носіїв фольклору, які саме і передали фольклорним колективам старовинні пісні: "За Україну!", "Ой у лузі червона калина", "Розлилися круті бережечки", "Гомін, гомін, гомін по діброві", "Зажурилась Україна", "Стоїть явір над водою", "Ой на горі та женці жнуть", "Ой у лузі та ще й при березі".

 

     

 


Останні коментарі до сторінки
«Словничок-довідничок джури (зі збірки «Джурасикова книжка»)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми