Людмила Федорова
Останнім часом тенденція щодо інтеграції споріднених предметів набирає все більше прихильників в МОН, мотивуючи це сучасним синергетичним підходом до освіти. Хочеться зауважити, що синергетичні зв'язки можливі між дійсними об'єктами/предметами, нівелювання яких приведе до зникнення самих зв'язків, а значить результату – нового предмету. Таке можливе в дайджесті. Інтегрування ж передбачає наявність елементів/предметів. Цей безперервний евристичний процес вищого порядку, за синергетичним принципом научіння, можна представити трьохкомпонентною формулою: спосіб + предмет = результат.
Враховуючи актуальність та малу розробленість макроосвітнього простору на засадах синергетики, маю наметі показати структурування окремих тем, на перший погляд, несумісних предметів – зарубіжної літератури та математики. Однак, при більш об'ємному погляді на такий тандем, що отримав назву біуроку, стає зрозумілою його синергетика. Вона "забезпечує стирання кордонів між природознавством і суспільствознавством, побудову єдиної універсальної еволюційної картини світу" (с. 3).
Біурок проводять два вчителі – літератури та математики. Тривалість уроку – дві години. Мета і завдання таких пар – інтегрувати літературу та математику у навчальний макроосвітній простір, зробити тему біуроку монолітною.
Представляю спільну розробку біуроку в 7 класі:
Тема уроку: Дедуктивний метод – як конститутивний для головних персонажів і читачів детективних оповідань Е. По і А. Конан Дойля та застосування його для дослідження геометричної інтерпретації формул скороченого множення.
Мета: навчити учнів узагальнювати прочитане, висувати гіпотези та підтверджувати їх фактами, удосконалити навички роботи з текстом та аналітичними виразами математичних формул; розвивати логічне та абстрактне мислення; виховати допитливість та практичність учнів.
Дивіться також на "Малій Сторінці":