Ірина Михалевич. «Дерево з писанок. Чому нас вчить писанка» (оповідка містить творчу вправу)


 

На відео: інтерв'ю з Оксаною Білоус.

 

 

Ірина Михалевич

ДЕРЕВО З ПИСАНОК. ЧОМУ НАС ВЧИТЬ ПИСАНКА

(оповідка містить творчу вправу)

 

 

 

 «Я вчора йшла крізь яблуневий сад.
Він цвів. І сонце відцвітало в нім.»
Ірина Жиленко


 

У писанкарок прийнято питати, чому вони вчать дітей на своїх майстер-класах. Очікувано почути — охайності, посидючості, зосередженості, щось такого.
Досвідчені майстрині, звісно ж, такого не скажуть. Бо вони розказуватимуть не за себе.
Київська писанкарка, відома дослідниця писанки, авторка фахових книг Оксана Білоус в інтерв'ю Наталці Фіцич зазначила, що крім практичних навичок, діти на заняттях чують про минувшину і це виховує любов до рідної землі.

Вчить вчитель, а писанка хіба чомусь навчить?
Так! Писанка вчить і старих, і малих.
Для того, щоб написати писанку, треба добре знати рідну природу, любити її. Так вважає Тетяна Пірус, писанкарка, народознавиця та педагогиня з великим досвідом.

 

 

На відео: інтерв'ю з Тетяною Пірус.

 


Я із зачудуванням слухала розповідь пані Тетяни, рахувала зайчиків, які поховалися за дерева (йдеться про писанку зі скісними хрестами), згадувала, скільки є прожилок на дубовому листку і подумки погоджувалася — без знання природи писанку не напишеш і не зрозумієш.

До наших послуг сьогодні словник елементів народної орнаментики, ми знаємо за трикверти і вазони. Але що стоїть за цими термінами? На традиційних українських писанках з різних країв часто можна побачити дерево, точніше — його образ. Але то не таке вже й щось примарне. Зовсім ні. На писанках писали цілком конкретні дерева — явір, дуб, сосну, яблуню.

Яблуня — вічне дерево. Яким би старим воно не було, завжди дасть молоду парость і з його коріння виросте нове сильне дерево. На Кропивниччині, в цім малозрозумілім для більшості українців краї, на писанках писали саме яблуню.

 

Дерево взимку.

Дерево взимку.

 

Це невисоке сіреньке дерево вгадується здалеку. Бо росте воно геть не тим трибом, що груша. Гілки в яблуні не так тягнуться до сонця, як хиляться до землі, наче прагнуть когось накрити, щоб захистити. В яблуні нам явлено образ матері. Та й сама назва цього дерева наповнена теплотою і лагідністю.

Скажіть дитині намалювати олівцями писанку і побачите крапки, смужки, ламані лінії. Такою дитиною була я. Пізніше, як стала знайомитися з книгами та альбомами, була вражена — виявляється, більшість писанок мають не поперечний, а поздовжній поділ. Тим паче, коли мова про писанки з вазонами.

А тепер попросімо вже не малечу, а дорослого намалювати оте дерево з писанок. Яким воно буде? Ви побачите певну струнку структуру, такий собі стовп з симетрично розташованими бічними гілками. Здебільшого.

Яблуня на кропивницькій писанці не має жодної прямої лінії. А їх там сімнадцять.

 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Писанка Половина яблука, походження — село Плетений Ташлик Новоукраїнського району, Кропивницька область. Колекція Володимира Ястребова, каталог Опис народних писанок (ред. Сергія Кульжинського, 1899).
На фото: писанка Половина яблука, походження — село Плетений Ташлик Новоукраїнського району, Кропивницька область. Колекція Володимира Ястребова, каталог “Описание народних писанок” за ред. Сергія Кульжинського, 1899.

 

Питання: чим особливі писанки Кропивниччини? (в очах уже готова відповідь — та нічим вони не особливі, рожі, хрести, все як у всіх)
Відповідь: писанки Кропивниччини унікальні.
— Справді?
— Авжеж. На них переважно чорне тло, а символи крупні та виразні.
Після почутої відповіді і далі пробують з'ясувати, то чим же таки писанка Кропивниччини особлива...

Подумаймо лишень — виразні. Що в цьому слові?
Писанка вчить ставити питання, писанка спонукає до думки. І це теж неймовірні речі. Щоб краще побачити оту виразність, вдамося до простої творчої вправи.

Якщо Вам цікаво і Ви досі читаєте цей текст, я невимовно рада.

 

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Ірина Михалевич. Дерево з писанок. Чому нас вчить писанка (оповідка містить творчу вправу). Яблуня.

 

Візьміть дев'ять сірників, сядьте за стіл і покладіть на нього сірники. А тепер викладіть сірниками дерево. А тільки ж не будь-яке. Викладіть яблуню.

Я вдячна Наталії Сліпченко за участь у цій вправі. Вашу яблуню, пані Наталіє, я включила до ілюстрації. Також дякую мамі та моїм рідним за допомогу.

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Ірина Михалевич. Дерево з писанок. Чому нас вчить писанка (оповідка містить творчу вправу). Яблуня. Дерево.

 

Чи то ялинку, чи то пальму, чи яблуню навіть за дев'ятьма сірниками можна розрізнити і розгледіти. Рух думки такий, що серед п'яти яблунь Ви не побачите двох однаковісіньких. Більше того, дев'ятьма сірниками можна показати і молоде, і старе дерево; і зимове, і осіннє.

 

Блог майстрині-писанкарки Ірини Михалевич. Ірина Михалевич. Дерево з писанок. Чому нас вчить писанка (оповідка містить творчу вправу). Яблуня. Дерево.

 

На писанці не виписують тисячі листочків, блищики, кору, бруньки, писанка твориться при допомозі образу й ритму. Дивовижно, як за такої обмеженої кількості ліній, барв і такої куцої площі людина змогла показати яблуню — могутню, ніжну, мудру, пригнУту до землі і народжуючу молоде зело, скромну, пишну, величну, вічну. Вона та, яка очікує і яка вже не сподівається нового. Вона та, котра знає нас краще від нас. Виразний символ дарує писанці глибину, щоб у тій глибині могла ширяти невсидюча думка.

Дякую сердечно за увагу. До зустрічі!

Матеріали люб'язно надіслані майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".

Світлини – авторські.

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич


Останні коментарі до сторінки
«Ірина Михалевич. «Дерево з писанок. Чому нас вчить писанка» (оповідка містить творчу вправу)»:
Всьго відгуків: 0     + Додати коментар
Топ-теми