В історії української культури Іван Карпенко-Карий займає одне з найпочесніших місць. Активний діяч аматорського театру в 60 - 70-х роках ХІХ століття, театральний рецензент, прозаїк, драматург, актор і організатор театральної справи - ось ті означення, які складають узагальнену формулу історичної особистості Івана Карпенка-Карого.
Але найбільше відомий був Іван Карпович за життя (і таким лишається досі в народній свідомості) як драматург. Історики української драматургії і театру дійшли висновку, що у другій половині XIX сторіччя найбільшим українським, глибоко національним драматургом-новатором був саме Іван Карпенко-Карий. Він прагнув вивести український театр на нові рубежі.
Коли Іван Карпенко-Карий помер, один з найвидатніших його сучасників, великий український письменник і вчений Іван Франко написав такі проникливі слова: «І знов наше письменство понесло велику страту... Чим він був для України, для розвою її громадського та духового життя, се відчуває кождий, хто чи то бачив на сцені, чи хоч би лише читав його твори; се зрозуміє кождий, хто знає, що він був одним із батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного не має наша література та якому щодо ширини та багатства творчості, артистичного викінчення і глибокого продумання тем, бистрої обсервації життя та ясного і широкого світогляду не дорівнює ані один із сучасних драматургів ... »
(Іван Франко. Збірка творів: У 50 томах. Том 37. Київ, 1982 рік, стор. 374.)
Іван Карпенко-Карий реалізував українську історичну тему з часів Гайдамаччини першої половини XVIII століття в трагедії «Сава Чалий» (1899), що стала справжнім шедевром, вершиною української історичної драматургії. В основу твору було покладено історичну пісню, але не тільки її. Дослідники справедливо визначали "шекспіризм" цього твору, що полягав у поєднанні відтворення духу історії, широкого історичного фону з високою поетичністю, мистецтвом творення повнокровних людських характерів.