Уляна Кравченко, вірші для дітей


Уляна Кравченко (Юлія Шнайдер)Уляна Кравченко (справжнє ім’я - Юлія Шнайдер) -  українська письменниця, поетеса, що свого часу здобула широку популярність завдяки своїм творам. Після виходу першої збірки «Prima vera» (1885) поетеса стала відомою серед читачів. Творчість Уляни Кравченко відрізняється щирою людяністю,  тонким відчуттям краси. У пізніший період творчості Уляна Кравченко писала переважно для дітей і юнацтва. Довгий час, близько двадцяти п'яти років, поетеса публікувала твори для дітей у журналі «Дзвінок».

 

Народилася Юлія Шнайдер у сонячний великодній квітневий ранок 18 квітня 1860 року. Чарівна природа Миколаєва була їй колискою в дитинстві. Дівчинку захоплював швидкоплинний Дністер і невеличкий Чорний Потік. М’якою зеленню милували її навколишні ниви і ліси. А на горі Галі купалась у золотім промінні сонця, збирала запашні польові квіти. Юлія Шнайдер росла серед освічених людей, і, хоча була німецького походження, завжди відчувала себе українкою. Тому й, коли стала поетесою, вибрала собі українське ім’я. Тоді німкеня Юля Шнайдер стала українкою Уляною Кравченко. Батько майбутньої поетеси – Юлій Шнайдер. Хоч служив комісаром, та вважав себе народовцем. Іноді друкував у газеті «Галицька зоря» вірші. Дочку свою навчив української мови. Змалку привчав дівчинку все робити як слід – «в житті шукати ідеалу». Вихованням дівчинки клопоталась її мати, Юлія Лопушанська. Вона походила зі священничої сім’ї, тож була вихована в релігійному дусі, сама змогла прищепити дочці найкращі людські риси. Юлина мама гарно, задушевно співала українські та польські народні пісні. Тому з дитинства дівчинка полюбила чарівність українського слова, мелодійність рідних пісень. Це вони виховали її лагідною і скромною, сповнили серце любов’ю до людей. Юлія Шнайдер вчилася спочатку вдома. А коли дівчина підросла, то вступила на навчання у Львівську учительську семінарію. З радістю готувалася до професії учителя, бо вірила, що так зможе прислужитися рідній землі. Велике в неї бажання трудитися на користь людям і самій поступати вперед дорогою добра і світла. У семинарії Юлія була більш освічена і начитана, ніж тодішні викладачі університету. Вона перекладала із старих мов, а також з французької, німецької, польської. Дівчина грала на фортепіано, компонувала музику до власних поезій. Закінчивши у 1881 році Львівську учительську семинарію, Юлія Шнайдер одержує призначення на посаду тимчасової вчительки у повітове місто Бібрку. Молоду вчительку під час першої зустрічі з школярами вражають захоплені погляди дитячих очей. Серце наповнюється задоволенням і розкішною, ніжною любов’ю до маленьких хлопчиків і дівчаток. "Мило мені з дітьми в класі, мовби нічого поза ними в світі не існувало. Добре мені в моїм новім житті, весело на дорозі нових обов’язків. Усміхом милим і посміхом щирозолотим принаджують мене діти до себе. Діти, діти, велика Божа благодать! Чарують мене ваші ясні головки, личка рум’яні, живі очі і слова дзвінкі – срібні слова! Хочеться мені вас приголубити, взяти в обійми і промовляти до вас найніжнішими словами…"  - говорила Уляна Кравченко. 42 роки свого довгого творчого життя віддала Уляна Кравченко школі. Їй доводилося не тільки навчати школярів у селах, містечках Львівщини, а й організовувати школи для сільських дітей. А щирим порадником, другом довгі роки для Уляни був Іван Франко. Від першого вірша провадив Каменяр свою «дорогу сестричку» шляхами поезії та прози, допомагав їй видавати твори.

У Галичині випущено сім збірок поетеси. Дві з них – «Проліски» і «Шелести нам, барвіночку» - для дітей. Вірші для наймолодших – найкращі, адже в них ми знаходимо найцінніше, що тільки можна дати дитині в доросле життя.

Юлія Шнайдер (Уляна Кравченко) прожила цікаве, насичене життя довжиною у 87 років. Народила і виховала трьох дітей. За чудову поезію, багаторічне учителювання заслужила подяку і пошану від народу.
 

Дивіться ще цікавий матеріал про Уляну Кравченко:

18 квітня 2015 року - 155 років від дня народження Уляни Кравченко, української поетеси, прозаїка

 

* * *

 

Уляна Кравченко

ПІД СВЯТИЙ ВЕЧІР

Вітер віє без упину,
Мете листям по болоню...
Мамо, глянь на цю дитину,
Простягла до нас долоню.
Наче голуб'ятко біле,
А одіте так убого,
Вже мабуть осиротіле
І не має тут нікого.
Я дала б їй всі ті гроші,
Що на стрій новий складаю,
І суконок, і розкоші
Досить вже на Свята маю.
Добре серце в тебе, доню,
Обітри з сліз очка сині
І не плач... Я не бороню
Поміч дати сиротині.
Незабаром світу зоря
Благодать звістити має —
А довкола стільки горя,
Безліч з голоду вмирає.
Та не бачать люди, пташко,
Як горюють безталанні,
Як дістати хліба тяжко,
Як мруть наче квіти ранні.
Даймо місце у багаття,
Даймо хліба і одіти —
Люди всі — це сестри, браття,
Всі одної неньки діти.

 

* * *

 

Уляна Кравченко. Вірші про Україну (рідний край). На малюнку: Українська хата. Картина художниці Ольги Дарчук"Рідний край", "Цей твій брат, моя дитино", "Ті старші наші сестри, побратими", "Ой ся землиця", "Думка" ("Хоч ти неначе в домовині"), "Думка" ("Як палають в темнім борі ягідки калини"), "Молись, дитино", "Боже!", "Мова без слів", "Заспів" - поезії Уляни Кравченко, присвячені рідній Україні.

Уляна Кравченко. Проліски. Жмуток поезій для дітвори. Збірка дитячих віршів. Вірші Уляни Кравченко про Україну. Вірші Уляни Кравченко про квіти. Вірші Уляни Кравченко про зиму. Вірші Уляни Кравченко до Різдва. Вірші Уляни Кравченко до Зелених Свят. Видання 1921 року.До збірки дитячої поезії Уляни Кравченко увійшли вірші: "Заспів", "Проліски", "Веснівка", , "Квіти", "Хрущі", "Конвалії", "На Зелені Свята", "Лелії", "Квітка і гусінь", "Незабудка", "Кіточка", "Пташка в клітці", "Думка" ("Ой, скажи мені, струмочку), "Рідне гніздо", "Сирітська думка", "Моїй дитині", "Спокійно засни", "Співай дитино!", "Ти питаєшся, дитино", "Скажи, дитино, правду щиреньку", "Як сяють зорі на неба склоні", "Серденько чуттєм огрій", "Мамо, сипле, сипле сніг!", "Поспіши, дитино мила!", "Під Святий вечір", "Та зима така чудова", "Вітер завиває, гуляє по полю", "Як зима, цариця біла", "Рідний край", "Цей твій брат, моя дитино", "Ті старші наші сестри, побратими", "Ой ся землиця", "Думка" ("Хоч ти неначе в домовині"), "Думка" ("Як палають в темнім борі ягідки калини"), "Молись, дитино", "Боже!", "Мова без слів", "Розмова", "Клопоти Нусі", "Нуся при роботі", "З листу мами до Нусі", "Свідоцтво Нусі", "Нуся на феріях", "В гостині у Нусі".

Вірші, присвячені Героям Крут

"Радуйся, земле чорна, кріпка.
Тіла і крові причастя приймаєш...
Кров'ю насичене лоно твоє
зродить Титана,
Велетня помсти
за вчасну їх смерть!.."

(Уляна Кравченко)

Уляна Кравченко. Думка. Вірш про Україну"Як палають в темнім борі ягідки калини,
Так любов палає в серці Нені України.
Як найкраща в темнім борі червона калина
Так на всім немає світі, як та Україна."

(Уляна Кравченко)

Вірші про Тараса Шевченка, вірш Уляни Кравченко Хто  то,  хлопче,  був  Тарас. портрет Шевченка невідомого автора"Хто  то,  хлопче,  був  Тарас?
—  Це  поет  бездольних  мас,
Це  співець  і  наш  Кобзар,
В  серці  мав  любови  жар."

(Уляна Кравченко)

Вірші про Тараса Шевченка, Уляна Кравченко, Сонце України"А  та  наша  слава
Не  вмре  не  загине,
Наш  Тарас  Шевченко  -
Сонце  України."

(Уляна Кравченко)

Уляна Кравченко, вірш На свято матусі"Без журби та й у здоров'ї
Жити дай Вам, Боже!
А віддячитись Матусі
Бог мені поможе ..."

(Уляна Кравченко)

Великдень, вірші про Великдень, збірка віршів для дітей"В цей день, в цей третій день
і голубінь небес
і яра зелень трав,
і біла віточка вишень —
все каже нам:
Воскрес! Воскрес!.."

(Уляна Кравченко)


Останні коментарі до сторінки
«Уляна Кравченко, вірші для дітей»:
Лідія , 2017-10-20 17:53:56, #
Ірина Петрівна , 2017-10-27 12:25:23, #
Володимир,Львів , 2020-04-18 22:32:13, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 3     + Додати коментар
Топ-теми