Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. "Чорнобривці прямостоячі і цезальпінія. Узгоджуємо яскраві деталі"


Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка - про натуральні барвники. Готова писанка. Барвники: чорнобривці, цезальпінія, чорниці, оцет, чорнобривці, чорниці.

На світлині: готова писанка. Барвники: чорнобривці, цезальпінія, чорниці, оцет, чорнобривці, чорниці.

 

 

Ірина Михалевич

Чорнобривці прямостоячі і цезальпінія. Узгоджуємо яскраві деталі

 

   У традиційній українській писанці найчастіше бачимо поєднання трьох кольорів — жовтого, червоного та чорного. Тож, коли перед нами постане задача відтворити автентичний орнамент саме в такій палітрі, перешкод не буде. Знайти серед рослин джерело жовтої барви не становить проблеми. Забарвити жовту поверхню яйця в червоне теж нескладно — у цій справі допоможуть такі рослини як марена красильна або цезальпінія. Червону писанку пофарбувати в чорне також неважко, у нагоді стануть ягоди бузини чорної, які гарно фарбуть і свіжими, і після морозильної камери. 
   Бачити на традиційних писанках поєднання компліментарних кольорів, наприклад, зеленого й червоного, доводиться рідше. На мою думку, причина того проста — ці кольори добре виглядають разом, але накладаються одне на одного не так вдало, як червоний на жовтий. Гарно поєднуються в орнаменті суміжні кольори — жовтий, помаранчевий, коричневий. 

 

 

Ірина Михалевич, майстриня-писанкарка - про натуральні барвники. Готова писанка. Барвники: чорнобривці, цезальпінія, чорниці, оцет, чорнобривці, чорниці. Чорнобривці прямостоячі і цезальпінія. Узгоджуємо яскраві деталі.

На світлині: чорнобривці.

 

   У серпні нас оточують яскраві барви, вони всюди — у небі, у промінні, у різнобарв'ї квітів, у фруктах і ягодах, у рухах крилатих істот. Коли кругом розлито стільки барв, виникає бажання зберегти їх, зафіксувати, причому всі одразу. І зробити це неважко. 
   Білі, жовті, помаранчеві, яскраво-червоні деталі добре доповнюють теплі коричневі акценти. Уночі подібні кольори ми бачимо серед нічного неба, вдень їх, природно, можна зустріти на зеленому полотні. Спробуймо відтворити таку денну палітру серпня на писанці. Цього разу поєднаємо дві техніки — фарбування рослинними барвниками і витравлювання столовим оцтом. Готові? Тоді до справи.
   У жовтий відтінок писанку зафарбують чорнобривці прямостоячі.

 

 

Так фарбують писанку чорнобривці прямостоячі.

На світлині: так фарбують писанку чорнобривці прямостоячі.

 

   Далі писанку вже буде легко забарвити в бежеві, світло-оранжеві, оранжеві, морквяні відтінки і навіть у червоний колір. Усі перелічені відтінки подарує барвник sappan wood (дерево цезальпінія). Як же одним цезальпінієвим барвником досягти стількох барв? Користуємося ним кілька разів, щоразу збільшуючи тривалість фарбування. 
   На червоне тло швидко накладуться ягоди чорниці, отримаємо при цьому смачний колір шоколаду. Добре, коли коричневої барви на писанці трохи: у невеликих пропорціях вона підсилює гру яскравих кольорів. Ну ось і все, основні яскраві барви ми зібрали. Лишилася зелена. 

 

 

Витравлена оцтом писанка.

На світлині: витравлена оцтом писанка.

 

   Центральну дорогу ми уступили червоним відтінкам, зеленій дісталася бічна. Тому занурюємо писанку в оцет і чекаємо хвилин три-п'ять. Оцет прибере всі барви з непокритих воском ділянок. Очищати витравлені барви краще теплою (не гарячою) водою і м'якою ганчіркою, а потім ще й кошлатою зубною щіткою. Ретельно очищуємо білі ділянки на писанці від усього зайвого і знову, секунд на 3-4, опускаємо в оцет, а відтак — знову до барвника з чорнобривців. Після витравлювання оцтом шкаралупа яйця вбере жовту барву швидко й охоче. Останній крок — фарбування в чорничному барвнику (не бузиновому). Занурюємо жовте яєчко на пару хвилин і хутко виймаємо — от наша писанка уже і сяє приємною зеленою барвою. 
   Віск зніметься без проблем, додаткових засобів не треба. До всіх барвників не забуваємо додавати протраву — алюмокалієві квасці. Надихаємося кольорами літа! Зичу всім Вам яскравих писанок!

 

 

На світлині: готова писанка. Барвники: чорнобривці, цезальпінія, чорниці, оцет, чорнобривці, чорниці.

На світлині: готові писанки. Барвники: чорнобривці, цезальпінія, чорниці, оцет, чорнобривці, чорниці.

 

Матеріали люб'язно надіслано майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки". Світлини - автора.  

 

 

 

Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич

Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич
У своєму блозі на "Малій Сторінці" відома в усьому світі майстриня-писанкарка Ірина Михалевич докладно розповідає про мистецтво писанкарства - крок за кроком - та розкриває секрети своїх писанкарських знахідок.  Пізнаваймо нове разом з нами!

Останні коментарі до сторінки
«Майстриня-писанкарка Ірина Михалевич. "Чорнобривці прямостоячі і цезальпінія. Узгоджуємо яскраві деталі"»:
Настя , 2019-08-09 12:58:28, #
Оксана , 2019-08-10 14:34:52, #
Людмила , 2019-08-11 12:01:28, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 3     + Додати коментар
Топ-теми