Череда.
Ірина Михалевич
ФАРБУЄМО ПИСАНКУ ТРАВОЮ ЧЕРЕДИ
Вітаю Вас, друзі!
Поспілкуймося про череду.
Хто ж не чув про лікувальні властивості череди? Ця рослина супроводжує нас від самого малечку. Та помічна вона не лише в дитячих купелях.
Череда трироздільна, зокрема, покращує травлення, застосовується в гінекології, при хворобах печінки, при простудних захворюваннях, для підвищення апетиту. Застосовують при укусах гадюк.
Прополіскування відваром череди надає волоссю гарного блиску, усуває свербіж і подразнення шкіри голови.
Рідною для українців є череда трироздільна (Bidens tripartite L.) — однорічна трав’яниста рослина родини айстрові.
Насіння череди має ворсинки, ними воно міцно чіпляється до волосся, одягу, шерсті тварин. Тому й називають цю рослиною причепою.
Та останніми роками набула поширення інша череда — листяна (Bidens frondosa), яка примандрувала до нас із Північної Америки. Вона значно вища за трироздільну, сягає людського зросту.
Любить вологі місця в заплавах річок, озер, біля струмків, каналів, не обходить і городи.
З листя череди та її квіткових кошиків у давні часи отримували різні фарби для вовни і шовку: від кремової до коричневої. Таким же чином фарбує череда і писанки — як потримати яйце у барвнику хвилин 20, отримаємо світлішу барву, а як хвилин 40 і довше, то насичену коричневу. А фарбувала я писанки чередою листяною. Знайшла її біля води на берегах річок Інгулець та Березівка.
На відео: Ірина Михалевич. Школа писанкарства "Ряст". Барвники серпня. Фарбуємо писанку травою череди.
Череда — це унікальний барвник. Більшість рослин, що квітнуть навесні та влітку, фарбують писанку у жовті або зелені відтінки. Тільки сережки і листя горіха волоського (а потім і зелені оплодні) дарують гірчичні барви. Горіхове листя потребує накладання на жовте тло, а череда чудово фарбує в кремові та навіть густі коричневі барви і без ґрунту.
З допомогою череди, цезальпінії (можливо, марени) та плодів антипки можна створювати неповторні писанки теплих кольорів.
Таку кремово-гірчичну, червоно-брунатну кольорову гаму можна бачити на традиційних писанках Черкащини, Київщини, Покуття. (Використано матеріалами газети "День" (авторка — Людмила Ступчук) та сайту https://plants.land.kiev.ua).
Навіть біле яйце череда вміє фарбувати в коричневий колір.
Трава череди дарує писанкам кремові та коричневі барви.
Матеріали люб'язно надіслано майстринею спеціально для читачів "Малої Сторінки".
Більше про писанку та писанкарство у блозі Ірини Михалевич на "Малій Сторінці":
Історія та символіка писанки. Дослідження, оповідки та майстер-класи писанкарки Ірини Михалевич