Зірка Мензатюк. "Хлібчик від зозулі" (зі збірки оповідань "Зелені чари")


 

Зірка Мензатюк.Хлібчик від зозулі.

 

Зірка Мензатюк

ХЛІБЧИК ВІД ЗОЗУЛІ

 (зі збірки оповідань "Зелені чари")

 

                       Завантажити текст оповідання Зірки Мензатюк "Хлібчик від зозулі" (txt.zip)                                             

                                                                                     
Зірка Мензатюк. Хлібчик від зозулі. Оповідання.Мабуть, зозуля - добра квітникарка. Бо ж он скільки квітів названо на її честь: орхідеї зозулині черевички, рожевий зозулин цвіт, мох зозулин льон, що росте зеленими подушками, зозулині рушнички, зозулині слізки, а ще є розмаїтий зозулинець.
Ото про нього й мова.
То теж орхідеї, і саме з них почалося вивчення родини орхідних. Зозулинець трохи подібний до гіацинта: схоже листя, таке ж суцвіття, а квіти - інакші.

Правда, листя в зозулинців буває різне: в одних довгасте, в інших - округле; одні гарно пахнуть, інші - без запаху; і цвіт у них теж різнобарвний. Адже зозулинців є багато видів: болотний, широколистий, шоломоносний, гостроверхий, обпалений, плямистий, пурпуровий, розмальований, чоловічий і навіть мавп’ячий - усього в Україні зростає 20 видів цих гарних орхідей з рябенькими, мов зозулька, квітками. Та це ще не все. Один вчений розділив ці рослини на два види: зозулинці і пальчатокорінники, бо в одних бульбочки округлі, а в інших видовжені, як пальці. Ботаніки світу досі не дійшли згоди, приймати цей поділ чи ні. Як би там не було, в Україні росте ще й 8 видів пальчатокорінників - разом майже три десятки видів. Але всі вони занесені до Червоної книги.

Справа в тому, що з бульб зозулинців готували салеп - порошок, який швидко відновлює сили людини при нестачі їжі. „Козаки носили на шиї, в походах, намисто з бульб, як недоторканий запас, - писав відомий травознавець Іван Носаль. - У крайніх випадках: собі одну бульбочку (довго жували - вгамовує і спрагу), коневі - дві”. Отож, хлібчик знаходили не тільки від зайця, а, либонь, і від зозулі - бульбочки зозулинців.
Найбільше ж цим рослинам зашкодила повсюдна меліорація. Адже більшість зозулинців зростають на вологих луках.
 
За матеріалами: Зірка Мензатюк. "Зелені чари". Оповідання. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош. Чернівці, Видавничий дім "Букрек", 2012 р., стор. 49 - 51. 

 

 

Більше творів Зірки Мензатюк на нашому сайті:

Зірка Мензатюк. "Зелені чари" (збірка оповідань про рослини)

Зірка Мензатюк. Зелені чари. Збірка оповідань про рослини. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош.
"Квітують луки! Цвіте усе зело, а кожна квітка ніби промовляє. Про що ж вони хочуть розказати?" Розгадати їхні таємниці давно намагалася відома буковинська письменниця Зірка Мензатюк. У збірці оповідань "Зелені чари" вона розповідає про знані й маловідомі рослини України, пов'язані з ними легенди, повір'я, народні звичаї, про їхні чарівні й реальні властивості, про дива України - Долину нарцисів, заповідні тисові гаї та інші. Особливу увагу авторка приділяє забороненим у радянський час - і тому майже забутим - релігійним легендам про рослини, а також пов'язаним з різними квітами цікавим бувальщинам з житті видатних українців.
 
Зірка Мензатюк, казки для дітей
"Колись малою я любила читати, сидячи на горісі. Гілля навколо було мов зелене шатро, я опинялася мовби в інакшому, таємничому світі. А ще, правду кажучи, я ховалася. Батьки не схвалювали мого читання-всього-підряд. Тепер розумію чому. Книжки — як друзі. Є серед них надійні і справжні. Є й такі, на які просто марнуєш час." (Зірка Мензатюк)

Останні коментарі до сторінки
«Зірка Мензатюк. "Хлібчик від зозулі" (зі збірки оповідань "Зелені чари")»:
Оляжя , 2019-10-14 20:10:20, #
Оновити список коментарів
Всьго відгуків: 1     + Додати коментар
Топ-теми