Зірка Мензатюк
Дикі півонії
(зі збірки оповідань "Зелені чари")
Завантажити текст оповідання Зірки Мензатюк "Дикі півонії" (txt.zip)
У Китаї, де вирощування півоній вважають не тільки приємною, а й богоугодною справою, вони цвітуть цілими садами. А китайські діти слухають казки про добру богиню незвичайної вроди на ім’я Дух Півоній.
Дикі півонії також мають багато видів. Два з них ростуть в Україні.
У горах Криму трапляється півонія кримська.
А в степу - півонія вузьколиста, яку ще називають степовою півонією, або воронцем.
У музеї народної архітектури й побуту в Києві воронець можна побачити біля давніх хатинок.
Адже це традиційна рослина українських квітників. Воронець дуже гарний: його квіти темно-вишневі, великі - до 9 сантиметрів у діаметрі, а листя густе й дрібне, мов зелене мереживо. Бо недаремно його вважають головною окрасою травневого степу.
От тільки нерозораних степів майже не лишилося. Воронець любила малювати Катерина Білокур, знаменита українська художниця з трагічною долею. На багатьох її картинах він красується на чільному місці.
У наш час обидва види диких українських півоній стали рідкісними. їх занесено до Червоної книги.
Розмножити воронець непросто. Його насіння довго проростає, часом - аж на другий рік після сівби. Посіяний воронець зацвітає на 6-7 році. Можна розсадити воронець, розділивши кущ, але й тоді він розростатиметься повільно. У моєму квітнику він є, і то моя гордість. За турботу він сповна віддячує мені красою.
За матеріалами: Зірка Мензатюк. "Зелені чари". Оповідання. Художники Людмила Остапенко, Олена Бржосніовська, Вікторія Ярош. Чернівці, Видавничий дім "Букрек", 2012 р., стор. 36 - 38.
Більше творів Зірки Мензатюк на нашому сайті:
Зірка Мензатюк. "Зелені чари" (збірка оповідань про рослини)